BRATISLAVA. Úrad splnomocnenca pre rómske komunity v spolupráci so štatistickým úradom uskutočňuje prvé zo zisťovaní o príjmovej situácii a životných podmienkach marginalizovaných rómskych komunít.
Podľa splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza je zisťovanie EU SILC (zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach) významným ukazovateľom životnej úrovne občanov Európskej únie.
„Doteraz sme mali pocit, že zastúpenie marginalizovaných rómskych komunít je v tomto zisťovaní poddimenzované. Tento rok sme spojili skúsenosti štatistického úradu a naše znalosti o rómskych komunitách, aby sme mohli porovnať životnú úroveň v komunitách s celou Európskou úniou. Pri ďalšom procese integrácie nám to určite pomôže," uviedol Ravasz na stránke úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Ako ďalej uvádza stránka splnomocnenca, výsledky zisťovania sú nielen zdrojom údajov o príjmoch, úrovni a štruktúre chudoby a sociálneho vylúčenia, ale aj podkladom pre analýzy životnej úrovne obyvateľstva a realizáciu koncepčných zámerov a opatrení v oblasti sociálnych politík.
Zisťovanie EU SILC sa uskutočňuje podľa porovnateľnej medzinárodnej metodiky (koná sa v 28-ich krajinách EÚ, v Nórsku a na Islande).
„Metodológia zisťovania je zhodná s bežnými zisťovaniami EU SILC v ostatných krajinách. Na Slovensku bolo do zisťovania vybraných 1 000 domácností v 60 obciach. Domácnosti navštívia zaškolení pracovníci, ktorí sa budú členov domácností pýtať otázky podľa dotazníka. Všetci naši pracovníci budú mať osobitné poverenie, ktorým sa v domácnostiach musia preukázať," dodal Ravasz.
EU SILC sa na Slovensku uskutočňuje už od roku 2005 na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o štatistike Spoločenstva o príjmoch a životných podmienkach a nariadením Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa dopĺňa predchádzajúce nariadenie.
Úlohou tohto štatistického zisťovania je zhromažďovanie reprezentatívnych a porovnateľných údajov o úrovni a rozdelení príjmov, o úrovni a zložení chudoby a sociálneho vylúčenia v celej EÚ.
Rovnaké zisťovanie by sa malo uskutočňovať aj v roku 2020. Bude tak možné aj touto formou posúdiť, ako sa vyvíja životná úroveň rómskych komunít.