BRATISLAVA. O väzbe pre trojicu obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bude rozhodovať senát Najvyššieho súdu v zložení Pavol Farkaš, Štefan Harabin a Patrik Príbelský.
Informáciu potvrdila hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.
Do piatich pracovných dní
Najvyšší súd bude rozhodovať o sťažnosti proti vzatiu do väzby, ktorú podali začiatkom týždňa Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Alena Zsuzsová.

Szabó podľa polície a prokuratúry strieľal, jeho bratranec Miroslav Marček bol vodičom. Alena Zsuzsová je obvinená z objednávky vraždy.
Štvrtý obvinený Zoltán Andruskó, ktorý bol sprostredkovateľom, sťažnosť nepodal.
Najvyšší súd o sťažnostiach rozhodne na neverejnom zasadnutí do piatich pracovných dní od predloženia sťažností na rozhodnutie.
Sťažnosti boli súdu predložené vo štvrtok, termín zasadnutia zatiaľ nie je určený.
Známy telefonát
Štefan Harabin je bývalým predsedom Najvyššieho súdu a bol aj ministrom spravodlivosti za HZDS. Dnes chce kandidovať za prezidenta.
Je známy nielen svojimi spornými rozhodnutiami, ale aj svojím vystupovaním či kontaktmi.

Na verejnosť sa pred viac ako desiatimi rokmi dostal prepis nahrávky priateľského telefonátu medzi Harabinom a narkobarónom Bakim Sadikim.
Za zverejnenie telefonátu vysúdil minulý rok Harabin odškodné 150-tisíc eur od Generálnej prokuratúry, pretože jej vtedajší šéf Dobroslav Trnka médiám potvrdil, že prepis telefonátu je súčasťou vyšetrovacieho spisu.
Pred pár rokmi zasa označil Harabin šéfku Najvyššieho súdu Švecovú za juristútku, za čo opäť čelil disciplinárke.
Harabin píše tiež pre konšpiračné weby, útočí na politikov, na youtube má svoj kanál.
Prepustil devianta aj mafiánskeho bossa
V minulosti Harabin čelil viacerým disciplinárnym stíhaniam, zakaždým ho však oslobodili.
Napríklad v roku 2015 začal oslobodzovať policajtov, ktorých trestala inšpekcia ministerstva vnútra, o ktorej tvrdil, že je nezákonná.

V roku 2015 podala šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová návrh na disciplinárne potrestanie Harabina a ďalších dvoch sudcov, pretože sa podľa nej dopustili závažného disciplinárneho previnenia.
Svojvoľne rozhodovali v rozpore s právom a na slobodu sa preto dostal deviant Milan M., čím došlo podľa Švecovej k celospoločenskému ohrozeniu.
Vlani zasa Harabin prepustil útočníka, ktorý napadol v Banskej Bystrici v bare francúzskeho študenta tmavej pleti.
Svedectvá proti útočníkovi označil za nepoužiteľné a "vykonané nezákonným spôsobom, a preto sa nesmú v spise nachádzať".
Vo februári 2017 zasa senát pod Harabinovým vedením zrušil doživotný trest pre mafiánskeho bossa Róberta Lališa.

Beata
Balogová
