BRATISLAVA. Nezaradení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Miroslav Beblavý a Jozef Mihál chcú zákonom zaviesť hmotnú zodpovednosť verejných predstaviteľov za nezákonné používanie verejných zdrojov.
Zároveň chcú v zákone zakotviť zásadu dobrého hospodára ako základného kritéria pre posudzovanie porušenia zákonnosti.
Do parlamentu preto predložili novelu zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, o ktorej bude parlament rokovať na októbrovej schôdzi.
Poslanci pripomínajú, že vláda má vo svojom programovom vyhlásení záväzok „pripraviť návrh zákona s cieľom dosiahnuť, aby vopred určené kategórie osôb s priamymi rozhodovacími právomocami vo vzťahu k správe majetku štátu boli viazané jednotným štandardom hmotnej zodpovednosti za zverené zdroje“.
Vláda nedodržala plán

Podľa programu vlády „na tieto účely vláda určí štandard osobnej hmotnej zodpovednosti, nie na nižší, ako je štandard odbornej starostlivosti podľa Obchodného zákonníka, určí kategórie osôb, ktoré budú takýmto štandardom viazané, zákonnou úpravou zabezpečí, aby tento štandard bol povinnou súčasťou aktov upravujúcich výkon činností týchto osôb pri správe majetku štátu a vytvorí procesné pravidlá umožňujúce efektívnu súdnu ochranu nárokov štátu voči osobám, ktoré takýto štandard nedodržia“.
Mihál s Beblavým upozorňujú, že do septembra 2018 nebol žiadny takýto návrh predložený ani len do pripomienkového konania.
Zároveň dvojica zdôrazňuje, že plán legislatívnych úloh vlády na rok 2017 pritom v mesiaci august obsahoval úlohu „Návrh zákona o zodpovednosti verejných funkcionárov a o zmene a doplnení niektorých zákonov“. „Tá však splnená nebola,“ konštatujú.
Práca pre generálneho prokurátora
Už v súčasnosti ukladá zákon štatutárom v súkromných obchodných spoločnostiach povinnosť „vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti“.
„Obdobný princíp by mal platiť pri všetkých verejných predstaviteľoch nakladajúcich s verejnou mocou alebo verejnými zdrojmi,“ argumentujú nezaradení poslanci.
Pri uplatňovaní práva na náhradu škody spôsobenej verejnými činiteľmi bude z úradnej povinnosti konať generálny prokurátor.
„Ide o zásadnú zmenu oproti súčasnej právnej úprave, ktorú možno považovať za nefunkčnú,“ uvádzajú predkladatelia.
Generálny prokurátor bude povinný konať aj v prípade riadne odôvodneného podnetu najmenej pätiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.

Pätina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky ako podmienka pre konanie na základe podnetu bola stanovená po vzore podmienky Ústavy Slovenskej republiky, podľa ktorej Ústavný súd Slovenskej republiky začne konanie aj vtedy, keď podá návrh najmenej pätina poslancov Národnej rady SR.
„Poslanci by mali mať ako zástupcovia občanov možnosť vyvinúť maximálnu iniciatívu pri podozreniach, že pri nakladaní s verejným majetkom došlo k závažným pochybeniam,“ tvrdia Mihál s Beblavým.