SME

Desegregácia vzdelávacieho systému dostala konkrétne pravidlá

Ombudsmanka a splnomocnenec vlády pre rómske komunity spojili sily s inšpektorátom a psychológmi.

Zľava: Riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Janette Motlová, splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová počas podpisu Spoločného vyhlásenia k desegregácii vzdelávacieho systému SR, v ktorom upozorňujú na nedostatky vo vzdelávacom systéme.Zľava: Riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Janette Motlová, splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová počas podpisu Spoločného vyhlásenia k desegregácii vzdelávacieho systému SR, v ktorom upozorňujú na nedostatky vo vzdelávacom systéme. (Zdroj: SITA/Diana Černáková)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA.Na sprístupnenie a zrovnoprávnenie vzdelávacieho systému pre každé dieťa nezávisle od jeho národnosti a životných podmienok sú nevyhnutné zmeny.

Uvádza sa to v Spoločnom vyhlásení k desegregácii vzdelávacieho systému SR, ktoré dnes podpísali verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz, hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová a riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Janette Motlová.

Upozorňujú v ňom na nedostatky vo vzdelávacom systéme, pripomínajú vláde SR jej záväzky z programového vyhlásenia v tejto oblasti a navrhujú opatrenia na zlepšenie aktuálneho stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Vzdelávaním proti generačnej chudobe

Signatári poukazujú na témy týkajúce sa predškolskej výchovy, prechodu do základnej školy, inkluzívnych základných škôl či prechodu na strednú školu.

Na stretnutí v Kancelárii verejného ochrancu práv ombudsmanka Patakyová podotkla, že vo vyhlásení upozorňujú na to, že sa nevykonávanjú dostatočne účinné a komplexné systémové kroky v tejto oblasti a niektoré deti nemajú prístup k vzdelávaniu, ktoré ich pripraví na ďalší profesionálny život.

"Vychádzame z toho, že koleso generačnej chudoby sa dá zastaviť len vtedy, ak sa všetkým deťom dá príležitosť na vzdelávanie, ktoré bude bez mentálnych a materiálnych bariér," povedala verejná ochrankyňa práv a dodala, že nasledovať bude stretnutie s ministerstvom školstva.

SkryťVypnúť reklamu

Povinná preškolská dochádzka, viac asistentov

Aby bol posun vo vzdelávacom systéme badateľný, treba podľa Ravasza začať od materskej školy.

"Prvý krok k tomu, aby sme odstránili segregáciu v prípade špeciálnych škôl, je nástup do škôlky, druhý krok je, že treba vyčistiť diagnostický systém, aby sa netestovali znalosť slovenčiny, slovenskej kultúry či znalosti, ktoré sa dajú následne doplniť. To by sa nemalo skúmať, ale to, či deti majú šancu uspieť v základnej škole," konštatoval.

Splnomocnenec si tiež myslí, že treba zaviesť povinné stredoškolské vzdelávanie, ale aj viac prostriedkov na asistentov. Ako uviedol, splnenie opatrení z vyhlásenia očakávajú zhruba do roku 2025.

Z vyhlásenia vyplýva, že je potrebné čím skôr prijať opatrenia na zavedenie povinnej predškolskej dochádzky pre deti minimálne rok pred nástupom do školy.

SkryťVypnúť reklamu

Signatári navrhujú zmeniť systém psychologického a špeciálneho pedagogického testovania a tiež upraviť spôsob získavania informovaného súhlasu pri zaraďovaní detí do špeciálnych tried a škôl ako aj pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami formou školskej integrácie v bežnom vzdelávacom prúde.

Podľa nich by pomôcť mala aj zmena pri zriaďovaní školských obvodov, ktorá by podporovala integráciu všetkých žiakov.

V rámci stredoškolského vzdelávania signatári navrhujú sprístupniť dvojročné učebné odbory stredných odborných škôl aj absolventom špeciálnych tried a škôl, aby mohli nadobudnúť odbornú kvalifikáciu pre uplatnenie sa na trhu práce.

Signatári vyhlásenia sa zaviazali, že sa budú aj naďalej zaujímať o kroky štátu v tejto oblasti, upozorňovať na nedostatky a v rámci svojich kompetencií spolupracovať na presadzovaní systémových zmien vo vzdelávaní.

SkryťVypnúť reklamu

OĽaNO: Vláda netuší, čo s Rómami

Vymýšľať rok a pol pred voľbami, čo robiť s rómskymi deťmi a ako zabezpečiť desegregáciu, považuje za nezodpovedné expert hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na rómsku problematiku a bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.

"Sme dávno v druhej polovici volebného obdobia, o chvíľu máme nové voľby a s hrôzou pozorujem, že vláda stále ani netuší, čo má v oblasti rómskej problematiky urobiť. Stále sa len rozprávajú, dávajú vyhlásenia, no nič sa nedeje. Zároveň nemáme prehľad v oblasti financií," vyjadril sa k spoločnému vyhláseniu k desegregácii vzdelávacieho systému SR, ktoré dnes podpísali verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz, hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová a riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Janette Motlová. Upozorňujú v ňom na nedostatky vo vzdelávacom systéme, pripomínajú vláde SR jej záväzky z programového vyhlásenia v tejto oblasti a navrhujú opatrenia na zlepšenie aktuálneho stavu.

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca OĽANO Matúš Bystriansky, bývalý splnomocnenec žiada vládu, aby verejnosti predstavila, koľko peňazí sa doposiaľ minulo a na aké aktivity. "Žiadam, aby vystavili odpočet, čo sa stalo s 380 miliónmi eur, ktoré po mojom pôsobení zostali na úrade splnomocnenca vlády SR. Kam tieto peniaze išli? Komu pomohli? Ľudia v teréne mi hovoria, že ani Rómom, ani majorite, a ani Slovensku nepomohli. Svojou neschopnosťou a nečinnosťou nahrávajú extrémistom, v lokalitách s vyššou koncentráciou Rómov extrémizmus silnie," konštatoval Pollák. Podľa neho je zlyhaním tejto vlády, že po dva a pol roku vládnutia sa chvália tým, čo chcú urobiť, nie tým, čo urobili. "Z toho vyplýva, že veľa peňazí už minuli, situácia sa zhoršila a problémy nechali ďalšej vláde," doplnil.

Ábel Ravasz

Ilustračné foto.

Z volebného monitoringu ďalej vyplýva, že najviac rómskych starostov bude v Banskobystrickom kraji.


SITA 2
Ábel Ravasz, bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.

Dôvodom majú byť zdĺhavé rokovania medzi maďarskými stranami, ktoré sa trvajú od roku 2019.


SITA 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu