SME

Šefčovičove šance stať sa volebným lídrom socialistov narástli

Šefčovič na pôde Európskeho parlamentu oficiálne oznámil svoju kandidatúru na post predsedu eurokomisie.

Maroš Šefčovič - kandidát na prezidenta SR vo voľbách 2019Maroš Šefčovič - kandidát na prezidenta SR vo voľbách 2019 (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta)

BRUSEL. Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič má už dostatočnú podporu na to, aby sa v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu mohol stať lídrom kandidátky európskych socialistov a uchádzať sa tak o post predsedu Európskej komisie.

Uviedol to v pondelok európsky týždenník Politico s odkazom na stiahnutie sa zo súťaže možných Šefčovičových súperov.

Prečítajte si tiež: Šefčovič: Stále mám problém kolegom vysvetliť, že život u nás je iný Čítajte 

Politico vo svojom každodennom prehľade udalostí upozornil, že Šefčovičove šance stať sa volebným lídrom ("Spitzenkadidat") tábora socialistov narástli. Slovenský eurokomisár sa v priebehu tohto týždňa stretne s predsedom Strany európskych socialistov (PES) Sergejom Staniševom a pri tejto príležitosti mu odovzdá už desať podporných listov - od desiatich členských strán PES.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden z možných súperov Kern odstúpil

V septembri, keď Šefčovič na pôde Európskeho parlamentu oficiálne oznámil svoju kandidatúru na post predsedu eurokomisie, mal podporu deviatich politických strán podľa vzorca 8+1 (osem krajín EÚ plus domovský štát), čo je minimálna potrebná podpora stanovená v tábore socialistov pre túto súťaž.

Politico upozornil, že Šefčovič je ešte stále jediným kandidátom európskych socialistov na získanie úlohy lídra kandidátky v budúcoročných eurovoľbách.

Do tejto pozície sa dostal aj vďaka tomu, že bývalý rakúsky kancelár Christian Kern v priebehu uplynulého víkendu oznámil, že sa rozhodol odstúpiť z domácej aj európskej politiky.

Na tlačovej konferencii v sídle strany sociálnych demokratov (SPÖ) vo Viedni Kern upozornil, že v diskusiách o EÚ by sa nemohol vyhnúť národnej politike.

SkryťVypnúť reklamu

Vypadol aj Moscovici

Zo súťaže o volebného lídra socialistov medzitým vypadol aj francúzsky eurokomisár Pierre Moscovici, ktorý túto správu oznámil minulý týždeň.

Za možného súpera pre Šefčoviča sa považuje prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. Jeho socialistická strana v rodnom Holandsku však v posledných parlamentných voľbách stratila značnú priazeň voličov a v súčasnosti je v opozícii.

V prípade, že do 19. októbra - dátumu stanoveného na ohlásenie kandidatúr - Šefčovičovi pribudnú nejakí protikandidáti, o výbere lídra kandidátky rozhodne snem PES, ktorý sa uskutoční v dňoch 7.-8. decembra v Lisabone.

Európska únia

Súvisiace témy: Maroš Šefčovič
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 130
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 726
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 124
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 830
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 296
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 576
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 386
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 233
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu