BRATISLAVA. Trestná činnosť sa v roku 2017 znížila o 2672 skutkov na 61 898, medziročne klesla aj násilná trestná činnosť z 5968 na 5713 skutkov.
Vyplýva to z hodnotiacej správy o plnení úloh zo Stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v SR na roky 2016 - 2020 za uplynulý rok, ktorú v stredu počas rokovania vlády predniesla ministerka vnútra Denisa Saková. Vláda hodnotiacu správu schválila.
Nárast vrážd
V rámci násilnej trestnej činnosti došlo k nárastu vrážd zo 60 na 80 a k nárastu znásilnení z 84 na 88 skutkov.
"Celková majetková trestná činnosť sa znížila z 25 332 na 23 452 skutkov. V rámci majetkovej trestnej činnosti však došlo k nárastu krádeží vlámaním do bytov z 1127 na 1149.
Ekonomická trestná činnosť sa znížila z 13 562 na 13 350 skutkov," konštatuje sa v predkladanom materiáli z dielne rezortu vnútra.
Rezort vnútra v roku 2017 podporil financovanie projektov v oblasti prevencie kriminality v sume 4 484 487 eur.
Kontaktné body pre obete
Vlani rezort začal realizovať aj národný projekt Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete. Na plnenie úloh vyplývajúcich z Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi bolo v roku 2017 použitých vyše 232 289 eur.
V oblasti kriminality plnili vlani úlohy aj ostatné ministerstvá. Napríklad rezort spravodlivosti nastavoval systém motivácie a odmeňovania odsúdených osôb vo väzbe, prehodnotil aj výkon operatívy Zboru väzenskej a justičnej stráže s dohľadom na postpenitenciárnu starostlivosť a redukciu recidívy.
Zabezpečoval aj súčinnosť pri projekte vybudovania špeciálneho zariadenia na zabezpečenie starostlivosti o duševne chorých a nebezpečných páchateľov sexuálnych zločinov a recidivistov.
Ministerstvo financií vlani v oblasti prevencie kriminality pokračovalo v boji proti daňovým podvodom.
Finančná správa v rozsahu svojej pôsobnosti predchádza kriminalite a inej protispoločenskej činnosti hlavne návrhmi legislatívnych úprav ustanovení príslušných právnych predpisov a následnou realizáciou opatrení zameraných na dodržiavanie zákonnosti právnickými a fyzickými osobami, a to hlavne v daňovej a colnej oblasti.
V rámci dotačného mechanizmu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR boli v roku 2017 v rámci oblasti prevencie kriminality podporené projekty primárne alebo sekundárne podporujúce prevenciu kriminality v celkovej sume 207 940 eur.
Z rokovania vlády:
- Štátny program sanácie environmentálnych záťaží na roky 2016 - 2021 sa bude môcť aktualizovať na úrovni ministerstva. Počet environmentálnych záťaží sa postupne zvyšuje vďaka novoidentifikovaným lokalitám. Niektoré z nich sú klasifikované ako vysoko prioritné. Na Slovensku je 1200 environmentálnych záťaží, z toho v 270 prípadoch je ich odstránenie v rôznom štádiu rozpracovanosti. Ich odstraňovanie je financované najmä z eurofondov.
- Vláda súhlasila s odvolaním Rastislava Káčera z postu predstaviteľa Dunajskej komisie. Zároveň vládny kabinet vzal na vedomie akreditáciu veľvyslanca SR v Budapešti pre túto komisiu. Mal by sa ním stať Pavol Hamžík, ktorý sa stal veľvyslancom v Maďarsku od júla.
- Rokovanie s európskymi lídrami o migrácii, vnútornej bezpečnosti, vonkajších vzťahoch či zásahoch ruských tajných služieb do európskej bezpečnosti, ale aj summit Ázia-Európa čaká budúci týždeň v Bruseli premiéra Petra Pellegriniho. Riadne zasadnutie Európskej rady, teda premiérov a prezidentov krajín EÚ, sa uskutoční 17. až 18. októbra, 12. summit Ázia – Európa (ASEM) bude 18. až 19. októbra.
- Vláda schválila vynovený Štatút Ministerstva obrany SR. Rezort obrany predloženým materiálom reflektuje na v súčasnosti platné právne predpisy a aktualizuje postavenie a právomoci svojho pôsobenia tak, aby boli v súlade s platnou legislatívou. Ministerstvo obrany neaktualizovalo vlastný štatút od roku 2002. Dokument bol pred schválením predložený do medzirezortného pripomienkového konania, pričom sa k nemu mohli vyjadriť všetky relevantné štátne inštitúcie.
- Pre pripravovaný Pamiatkový informačný systém (PAMIS) a archeologickú mapu Slovenskej republiky Ministerstvo kultúry posúva predloženie novely zákona o ochrane pamiatkového fondu vláde. Dôvodom posunu legislatívnych zmien v pamiatkovej ochrane sú podľa MK SR aktuálne rozbehnuté reformy na Pamiatkovom úrade SR, ktoré súvisia s prípravou a následnou implementáciou projektu PAMIS.
- V rámci projektu SASPRO, ktorý je nástrojom na získavanie talentovaných mladých vedcov zo zahraničia, svoje projekty realizovalo vlani v Slovenskej akadémii vied (SAV) 33 štipendistov. Z tohto počtu bolo 16 Slovákov a 17 štipendistov pochádzalo z krajín, ako je napríklad Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Srbsko, Švédsko, India, Ukrajina, Chorvátsko a Grécko. Vyplýva to z Výročnej správy o činnosti SAV za rok 2017, ktorú vláda vzala na vedomie.