BRATISLAVA. Podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír odcestoval na pracovnú cestu do Indonézie a Kambodže. Cesta má podľa rezortu financií aj humanitárny rozmer.
"V Jakarte minister odovzdal materiálnu pomoc zemetrasením postihnutému regiónu. Následne sa zúčastní výročného zasadnutia Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky," opísali z tlačového odboru rezortu financií.
V Kambodži prijme podpredsedu vlády jeho veličenstvo kráľ Norodom Sihamoni a minister absolvuje aj rokovania s podpredsedom vlády, ministrom financií a hospodárstva.
Spolu s oficiálnou delegáciou ministerstva financií sa cesty zúčastňuje aj 23-členná podnikateľská misia.
Prenosné ubytovacie zariadenia
Prvou zastávkou slovenskej delegácie je podľa ministerstva financií hlavné mesto Indonézie Jakarta.
"Slovenská vláda ponúkla Indonézii, ktorú zasiahla v uplynulých dňoch živelná katastrofa, humanitárnu pomoc. Minister financií odovzdal vo štvrtok zástupcom indonézskej vlády dvanásť prenosných veľkokapacitných ubytovacích zariadení, veľkokapacitných stanov v hodnote takmer 14 000 eur," priblížili z tlačového odboru.

Okrem humanitárnej pomoci je Slovensko podľa rezortu pripravené ponúknuť európskemu mechanizmu civilnej obrany voľnú kapacitu slovenského špeciálu na prípadnú evakuáciu ľudí z postihnutých ostrovov do záchytných miest a stredísk, kde im môže byť poskytnutá potrebná pomoc a z ktorých môžu byť následne prepravení do rodných krajín, napríklad do Európy.
"Verím, že aj touto formou pomôžeme ľuďom a krajine, ktorú zasiahla živelná katastrofa," uviedol minister Kažimír.
Prezentácia slovenských spoločností
Po návšteve Jakarty sa delegácia ministerstva financií presunie na výročné zasadnutie Medzinárodného menového fondu a Svetovej bankydo Nusa Dua.

"Podnikateľská misia organizovaná Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) zostáva v Jakarte, kde sa zúčastní na podnikateľskom fóre. Celkovo 23 slovenských spoločností sa predstaví indonézskym partnerom," doplnilo ministerstvo.
Ide o firmy pôsobiace najmä v potravinárskom, strojárskom či drevárskom priemysle, energetike a informačno-komunikačných technológiách.
Niektoré z firiem už podľa ministerstva v Indonézii pôsobia a misiu chcú využiť na rozšírenie spolupráce.
"Ostatní majú záujem využiť rokovania na preskúmanie možností exportovať svoje tovary na tieto trhy. Záujem z indonézskej strany je najmä o oblasť potravinárstva a energetiky, a to predovšetkým v oblasti exportu indonézskej kávy na Slovensko," vysvetlili z tlačového odboru.