BRATISLAVA. Hospodárenie v slovenských lesoch by malo byť transparentnejšie a verejnosť by mala byť o vykonávaných činnostiach informovaná.
Povolenia na ťažbu dreva ako aj nakladanie s vyťaženým drevom by mali byť verejne dostupné na internete, zvýšiť by sa mali pokuty za nelegálnu ťažbu.
Konštatoval to Inštitút environmentálnej politiky pri ministerstve životného prostredia.
Hospodárenie v lesoch totiž polarizuje spoločnosť a práve tento stav komplikuje hľadanie funkčných riešení, ako na Slovensku k lesom pristupovať. Inštitút environmentálnej politiky venuje téme hospodárenie v lesoch pozornosť aj v novej Envirostratégii 2030.

„Údaje budú môcť byť následne využité na tvorbu analýz, aplikácií či iných riešení, ktoré sprehľadnia hospodárenie v lesoch, upokoja verejnosť a v konečnom dôsledku pomôžu samotným obhospodarovateľom,“ vysvetľuje riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš.
Slovensko by sa podľa neho mohlo inšpirovať aj v zahraničí, napríklad v Bulharsku, kde sú všetky dostupné údaje ako povolenia na ťažbu vrátane histórie ich zmien verejne dostupné na internete a prepojené na mapu.
Envirostratégia 2030 sa zaoberá aj otázkou, ako môže verejnosť kontrolovať už vyťažené drevo. Napríklad nákladné autá prevážajúce drevo by mali byť vybavené GPS systémom.

Jeden z nástrojov na zvýšenie verejnej kontroly by mohla byť aj mobilná aplikácia, v ktorej by si každý mohol okamžite preveriť, či ide o legálnu alebo nelegálnu ťažbu.
„Samozrejme, je potrebné verejnú kontrolu podoprieť aj adekvátnymi sankciami. Preto navrhujeme zvýšiť spoluprácu Stráže ochrany prírody a orgánov činných v trestnom konaní a zvýšiť aj samotné sankcie pri porušení zákona,“ uzavrel Haluš.