BRATISLAVA. Zverejnený interný dokument šéfky rozhlasového spravodajstva RTVS Petry Stano Maťašovskej nie je podľa predsedu parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušana Jarjabka oficiálny materiál RTVS, na ktorý by mali alebo mohli poslanci reagovať.
Ide o personálne otázky a pravidlá hry
Ako v piatok povedal Jarjabek, zo zákona sa poslanci nesmú zaoberať personálnymi otázkami a tobôž nie dávať generálnemu riaditeľovi návrh na kohosi odvolávanie.
„V opačnom prípade by mu museli dať návrh aj na to, koho má do takejto funkcie vymenovať, a to je absurdné,“ vyhlásil Jarjabek.
Predseda výboru zároveň upozornil, že ide údajne o pracovnú verziu, ktorá nebola schválená.
„V konečnom dôsledku malo ísť o nejaké pravidlá hry v spravodajstve, po ktorých dlhodobo volá aj opozícia aj koalícia,“ konštatoval s tým, že ak sa má vyjadriť k samotnému materiálu, tak iste by použil iné formulácie a dal ich na posúdenie, ale to nie je jeho úlohou.
Úloha pre Radu RTVS
„Posledné slovo by k tomuto materiálu okrem generálneho riaditeľa mala mať rada RTVS, ktorá sa týmto problémom zrejme bude tiež zaoberať. To je všetko, ak teda máme hovoriť o dodržiavaní zákona o RTVS, za ktorý som, mimochodom, nehlasoval, pretože ho považujem za zlý,“ dodal Jarjabek.

Portál Omediach.com. zverejnil vo štvrtok interný dokument, v ktorom Stano Maťašovská žiada, aby neboli zaraďované správy o návrhoch zákonov a noviel, ktoré na rokovanie parlamentu predkladajú opoziční poslanci. Ich návrhy označila za “často odborne nepripravené, nesystémové".
Rovnako tiež Stano Maťašovská zakazuje pripravovať krátke spravodajstvo z informácií uverejnených na internetových portáloch a v iných médiách.
Opozícia: Napomenutie nie je dostatočné
Napomenutie Stano Maťašovskej, ku ktorému sa odhodlal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, je absolútne nedostatočná sankcia vzhľadom na závažnosť previnenia.
Strany a hnutia demokratickej opozície SaS, OĽaNO, Sme rodina a Spolu trvajú na tom, aby bola zbavená funkcie.
"Petra Stano Maťašovská svojimi zásadami, ktorými sa majú riadiť redaktori verejnoprávneho média, sformulovala pravidlo systematického cenzurovania opozičných názorov a práce opozičných poslancov. Je to totálne nepochopenie poslania verejnoprávneho média, čo u takej skúsenej novinárky a v takej vysokej funkcii nemôže byť chvíľková strata orientácie v mediálnom priestore, ale jej vnútorný postoj. A tento postoj hovorí o tom, že spravodajstvo Slovenského rozhlasu má byť mediálnym nástrojom vlády," uviedla poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre kultúru Renáta Kaščáková.