BRATISLAVA. Aj Slovensko sa zapojilo do celoeurópskej kampane s názvom #ProtectWater (Chráň vodu) za zachovanie Rámcovej smernice EÚ o vode v súčasnej podobe.
Smernica v súčasnosti prechádza plánovanou revíziou, 100 európskych mimovládnych organizácií však vyzvalo Európsku komisiu k zachovaniu tohto európskeho zákona, ktorý chráni rieky, potoky, jazerá, mokrade i podzemné vody.
Ignorovanie smernice prináša obrovské problémy
Ako vo vyhlásení informuje Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko, Rámcová smernica o vode v súčasnej podobe je veľmi dobrý nástroj na ochranu vôd v Európe, a je len na členských krajinách, ako ju efektívne využívať.
“Nedostatočné uplatňovanie európskej smernice o ochrane vôd prináša obrovské problémy. V kampani #ProtectWater vyzývame ľudí, aby využili svoje právo a žiadali od politikov zodpovedný prístup k našim vodným zdrojom. Zoslabenie právnych predpisov by mohlo vážne ohroziť vodné zdroje Európy,“ upozornila Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.
60
Toľko percent európskych vôd nie je v dobrom stave.
Kampaň využíva scenár nejasnej budúcnosti piva, ktoré sa vyrába z tej najkvalitnejšej vody, a vyzýva ľudí v Európe, aby sa zapojili do verejnej konzultácie o smernici o vode. Ľudia tak môžu urobiť až do začiatku marca 2019.
Predísť nevhodným zásahom
Prijatím Rámcovej smernice o vode sa členské štáty EÚ zaviazali k tomu, že nebudú naďalej povoľovať činnosti, ktoré zhoršujú stav ich vôd. Naopak, zaviazali sa, že prijmú opatrenia, ktoré zlepšia stav vôd najneskôr do roku 2027.
„Prijaté opatrenia by mali predísť aj nevhodným zásahom, aké sa realizovali na rieke Belá vo Vysokých Tatrách. Vo svojom stanovisku to odsúdila aj European Wilderness Society a pristúpila k procesu vylúčenia rieky Belá zo zoznamu európskych divokých riek,“ uviedla Plassmann.
Väčšina vôd v Európe nevyhovuje
Až 60 percent európskych vôd nie je v dobrom stave, pretože členské štáty povoľujú činnosti, ktoré poškodzujú životné prostredie, ako je regulácia a úprava tokov, výstavba priehrad a nevhodné opatrenia v poľnohospodárstve.

Na Slovensku nie je v dobrom stave ani polovica vodných tokov. Rámcová smernica o vode je jedným z najprogresívnejších environmentálnych zákonov EÚ, členské štáty EÚ však zlyhávajú v jej implementácii. Neprijali totiž potrebné opatrenia, ktoré by stav európskych vôd zlepšili.
Rámcová smernica o vode v súčasnosti prechádza štandardnou revíziou, keď sa preveruje jej efektívnosť. Zahŕňa konzultácie so zainteresovanými stranami a verejnú konzultáciu, ktorá potrvá do marca 2019.
„Apelujeme na Európsku komisiu a členské štáty EÚ, aby nedopustili zmenu Rámcovej smernice o vode a namiesto toho ju lepšie implementovali a presadzovali ciele ochrany vôd do iných sektorových politík,“ uzavrela Plassmann.