BRATISLAVA. Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) by nerád rozdeľoval ľudí na Slovensku ako politik.
Lajčák to uviedol v relácii RTVS O 5 minút 12 v reakcii na otázku, či plánuje zmeniť svoj názor na vlastnú prezidentskú kandidatúru.
Rozhodnutie nekandidovať zatiaľ nezmenil

Lajčák tiež pripomenul, že táto záležitosť sa zmenila na akýsi futbalový zápas, keď je to o tom, či ho predstavitelia strany Smer-SD prehovoria, alebo nie. Lajčák sa sám cíti viac diplomatom, ako politikom a rozhodnutie kandidovať, či nekandidovať bude výlučne jeho rozhodnutím.
Svoje rozhodnutie neuchádzať sa o post prezidenta Slovenskej republiky zatiaľ nezmenil. Lajčáka osobne však prekvapil obrovský záujem ľudí, ktorí sa ho pýtajú na túto tému.
„Ja nechcem ľudí rozdeľovať ako politik, aj preto sa cítim byť viac diplomatom. Téma mojej kandidatúry na post prezidenta sa zmenil na futbalový zápas, kedy sa v médiách uvádza, či ma dokážu predstavitelia strany Smer prehovoriť, alebo nie. Ja som svojprávny a rozhodnutie nekandidovať je mojím vlastným rozhodnutím. Zatiaľ sa na mojom postoji absolútne nič nemení,“ uviedol Lajčák.
Prekvapivý záujem
Ministra však zároveň prekvapil záujem ľudí, ktorí sa ho neustále na túto tému pýtajú. „Musím povedať, že mňa osobne prekvapil záujem ľudí. Píšu mi elektronicky, pýtajú sa, naozaj ma to prekvapilo,“ doplnil.
Miroslav Lajčák aj napriek tomu, že sa nechce uchádzať o post prezidenta, vyhral v prieskume verejnej mienky agentúry Focus, keď by ho volilo viac ako 25 percent respondentov.
O bezpečnosti
Lajčák v relácii diskutoval s Martinom Klusom z SaS aj o Bezpečnostnej rade OSN. Mnoho krajín a kontinentov dnes podľa neho necíti legitimitu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN), pretože v nej nie sú zastúpené.
Proces reformy prebieha, je však zdĺhavý z dôvodu názorových rozdielov medzi krajinami. Za hlavné priority minister označil zabezpečenie kredibilného procesu v rámci organizácie. Stále sa však hľadá riešenie ohľadom systému práva veta, dodal.
Súhlasil s ním aj člen Zahraničného výboru Národnej rady Martin Klus. "Pri súčasnej podobe OSN nie je schopná zasahovať do konfliktov v takej miere, ako by bolo žiaduce," povedal. Prejavuje sa to podľa neho najmä vo vážnych vojnových konfliktoch, akým je situácia v Sýrii.
V čase, keď predsedal Valnému zhromaždeniu OSN, sa Miroslav Lajčák podľa jeho slov snažil posilniť aktivitu organizácie najmä v oblasti mieru a prevencii konfliktov. Podľa jeho slov sa v apríli podarilo zorganizovať stretnutie, na ktorom zaviazali aj ďalšie zhromaždenia OSN, aby sa tejto téme venovali.
OSN potrebujeme
"Slovensko potrebuje OSN a musíme trvať na tom, aby OSN bola tou platformou, kde sa prijímajú rozhodnutia," povedal.
OSN sa podľa Lajčáka snaží nájsť aj dohodu ohľadom problému migrácie. Pripomenul, že sa podarilo prijať dokument Globálny kompakt pre bezpečnú a riadenú regulovanú migráciu, ktorý by mal byť formálne prijatý v decembri v Marakéši. "Z dokumentu nevyplývajú žiadne povinnosti, ale dáva krajinám rámec, ako sa k migrácii postaviť.
Európska únia a najmä Európska komisia zvolili podľa neho v téme migrácie iný postup. "Snažili sa nanútiť svoje videnie riešenia členským krajinám aj proti ich vôli, čo, samozrejme, nefungovalo," uviedol.
Obaja sa zhodli aj na tom, že by uvítali skorú dohodu ohľadom brexitu. Politici sa venovali aj téme vzťahov medzi Európskou úniou a Ruskom. Šéf rezortu diplomacie povedal, že cieľom jeho nedávnej cesty do Ruska bola aj príprava na budúcoročné predsedníctvo Slovenska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) a na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom sa venovali aj situácii na Ukrajine. Podľa Klusa by Slovensko mohlo využiť svoje postavenie, kontakty a skúsenosti s Ruskou federáciou a Ukrajinou a zároveň členstvo v EÚ a NATO v rámci predsedníctva v OBSE.