BRATISLAVA. Polícia zasahovala v Limbachu a v Moste pri Bratislave. Zásah má súvisieť s envirokriminalitou a vyvážaním nebezpečného odpadu na skládku aj pod obchvat D4.
Informoval o tom portál tvnoviny.sk.
Zodpovedný za skládku
Razia bola namierená voči Michalovi Grebečimu, konateľovi spoločnosti NDD, ktorá sa zaoberá spracovaním a likvidáciou odpadu.
Podľa televízie Markíza ho krátko pred poludním policajti vyviedli von z domu v putách, hoci v prípade zatiaľ nie je nikto obvinený.

Grebeči pri svojom odchode vyhlásil, že skládka, kvôli ktorej raziu polícia robila, je legálna a žiaden nebezpečný odpad na stavbu bratislavského obchvatu nevyvážali.
Polícia v júli začala v prípade údajného vývozu nebezpečnej kontaminovanej zeminy z areálu bývalej autobusovej stanice na bratislavských Mlynských nivách na stavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 trestné stíhanie vo veci neoprávneného nakladania s odpadmi.
Konzorcium, ktoré obchvat stavia, v minulosti deklarovalo, že materiál používaný na stavbu disponuje platnými certifikátmi kvality a že prechádza prísnymi kritériami posúdenia vhodnosti jeho použitia na výstavbu vrátane podmienky nulovej kontaminácie zeminy.
Podnety, ktoré upozorňujú na používanie nebezpečného stavebného materiálu pri výstavbe D4 a R7, sa týkajú údajného vývozu kontaminovanej zeminy z bratislavských Nív na úsek stavby v okolí Podunajských Biskupíc a Ivanky pri Dunaji.
Podozrenie je aj na používanie nebezpečného stavebného materiálu a stavebného odpadu pri výstavbe obchvatu v okolí Jarovského ramena.
V oboch prípadoch už koná SIŽP a aj polícia.
Pellegrini: Treba zasahovať prísnejšie
Proti envirokriminalite musí štát zasahovať podstatne prísnejšie ako doteraz. Uviedol to premiér Peter Pellegrini (Smer) v reakcii na pondelkový policajný zásah, ktorý mal súvisieť s vyvážaním nebezpečného odpadu.
Podľa premiéra si na Slovensku ľudia zvykli, že envirokriminalita sa netrestá tak tvrdo ako napríklad ekonomická trestná činnosť.
Avizoval, že bude podporovať políciu a všetky zložky zaoberajúce sa ochranou životného prostredia, aby zasahovali pri jeho znečisťovaní tvrdšie ako v minulosti.
"Nemôžeme strpieť, aby ktokoľvek, vzhľadom na svoje ekonomické záujmy, použil na akúkoľvek stavbu niečo, čo je označené ako nebezpečný odpad a mal by byť spracovaný v zmysle našich zákonov," doplnil.
Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek (Most-Híd) potvrdil slová premiéra a uviedol, že je potrebné vylúčiť všetky podozrenia, ktoré v súvislosti s výstavbou D4 vznikli. Zároveň súhlasí s postúpením vyšetrovania Národnej kriminálnej agentúre (NAKA).
Podľa neho už v minulosti posielali na miesto inšpekcie v súvislosti s podozrením, že pri výstavbe diaľnice využívajú kontaminovanú pôdu zo skládok.
Sólymos: Porušovanie je ohrozovanie zdravia
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) víta zásah polície v súvislosti s nelegálnym nakladaním s odpadom.
Prostredníctvom Slovenskej inšpekcie životného prostredia rezort poskytuje plnú súčinnosť, uvádza envirorezort vo svojom stanovisku k dnešnému policajnému zásahu.
Minister životného prostredia László Sólymos ocenil zásah polície v Limbachu a na skládke v Moste pri Bratislave. "Hovoril som to už viackrát a poviem to opäť. Porušovanie envirozákonov je ohrozovanie zdravia tejto krajiny. A nesmie sa vyplácať pravidlá hry porušovať,“ vyhlásil Sólymos.