BRATISLAVA. Rokovanie 35. schôdze Národnej rady SR otvoril predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).
Poslancov čaká takmer 90-bodový program a v rámci neho aj dvojica dôležitých zmien Ústavy SR.
Podpora regiónov
Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer) má dostať nové právomoci.
Pribudnúť mu má oblasť regionálneho rozvoja. Počíta s tým novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy, ktorú v utorok schválil parlament.
Zmena by mala zjednodušiť podporu regiónov. Koordináciu prípravy regionálnych politík má dostať Raši aj preto, že má na starosti opatrenia Agendy 2030.
Úrad vicepremiéra pripomína, že odstraňovanie regionálnych rozdielov, a s tým súvisiaca podpora najmenej rozvinutých okresov, je úzko späté s jeho činnosťou.
Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2019.
Remišová so zmenami nesúhlasí
Národná rada SR si väčšinu hlasovaní na tento týždeň zrušila. O zákonoch bude rozhoduje iba v utorok podvečer a v stredu dopoludnia.
Hlasovania v ostatných dňoch, 18. októbra a 19. októbra, a tiež v pondelok 22. októbra si parlamentná väčšina zrušila. Plénum má podľa rokovacieho poriadku hlasovať dvakrát za deň, o 11.00 h a o 19.00 h. V piatok len o 11.00 h, keďže tento deň býva zvyčajne kratší.
Snemovňa rovnako v úvode schôdze rozhodla, že bude rokovať aj v pondelok, hoci pondelky nebývali zvyčajne rokovacími dňami.
Plénum odsúhlasilo aj to, že rokovanie v týždni, keď budú dva štátne sviatky, nebude. Rokovacie dni budú podľa rozhodnutia pléna predĺžené o hodinu, teda neskončia sa o 19.00 h, ale o 20.00 h, okrem piatka, keď poslanci dorokujú o 14.00 h. O polovicu si skrátili dvojhodinovú obedňajšiu prestávku.
Opozícia považuje takúto neštandardnú úpravu priebehu schôdze za umelé skracovanie schôdze.
Šéfka klubu OĽaNO Veronika Remišová žiadala, aby snemovňa takýmto spôsobom nepostupovala a aby rokovala podľa riadnych pravidiel rokovacieho poriadku.
Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) zmeny obhajoval tým, že si ich vyžiadali aj zahraničné cesty poslancov.
Ústavné novely
Poslanci majú na schôdzi rozhodovať o ústavnom zastropovaní dôchodkového veku aj o nových pravidlách výberu ústavných sudcov. Na zmeny v ústave je potrebná ústavná väčšina, teda 90 hlasov. Aby návrhy prešli, musí sa teda koalícia spojiť s opozíciou.
Zmena kreovania Ústavného súdu SR mala prísť na rad vo štvrtok (18. 10.). Pôvodný návrh by sa mal ešte upraviť. Napríklad minimálny vek kandidátov na ústavných sudcov by mal zostať na súčasných 40 rokoch. Pôvodný návrh počítal so zvýšením na 45 rokov.

Smer zatiaľ neuspel s avizovanou zmenou, aby kandidát, ktorý získa v pléne 90 hlasov, sa stal automaticky sudcom a prezident SR by do toho nezasahoval. Predložiť ju ešte môže v pléne.
Zmeny pravidiel výberu ústavných sudcov prichádzajú preto, že vo februári sa končí funkčné obdobie deviatim z 13 ústavných sudcov.
Otvorená je aj otázka zastropovania veku odchodu do dôchodku v ústave. S návrhom prišli poslanci Smeru na čele s expremiérom Robertom Ficom. Ak by prešiel, do dôchodku by sa odchádzalo vo veku 64 rokov.
Smer mieni návrh ešte upraviť, a to tak, aby ženy, ktoré riadne vychovali deti, odchádzali do dôchodku skôr. Fico nedávno vyhlásil, že ak návrh snemovňa neschváli, Smer podporí iniciatívu odborárov, ktorí zbierajú podpisy na vyhlásenie referenda na zastropovanie dôchodkového veku.
Plénum má rozhodnúť aj o koaličnej novele Trestného poriadku, podľa ktorej by orgány činné v trestnom konaní a súdy nemuseli vybavovať anonymné podania a podania, ktoré sú označené nepravdivými, neúplnými alebo neoveriteľnými údajmi o totožnosti odosielateľa.
Týkať sa to má aj anonymných trestných oznámení. Otvorený je aj návrh na zvýšenie platu starostov a primátorov a tiež zákon o politických stranách. Ním chce koalícia zaviesť limity na počet členov politických strán a upraviť fungovanie strán všeobecne.
Nový policajný prezident
Na rad majú prísť aj zmeny v zákone o Policajnom zbore. Právna norma, ktorá je v prvom čítaní, prináša nové pravidlá výberu policajného prezidenta. Pôvodný návrh ministerstva vnútra počítal so sedemročným funkčným obdobím policajného šéfa, napokon má ísť o štyri roky a možnosť opätovného vymenovania.
Nové pravidlá výberu prezidenta PZ počítajú s tým, že ho bude naďalej vymenúvať minister vnútra. Urobiť tak však bude môcť až na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru. Zmeny sa majú dotknúť aj policajnej inšpekcie, vzniknúť má Úrad inšpekčnej služby.
Osobitný odvod
Poslanci vládnej SNS zase pripravili návrh nového zákona, ktorým sa má zaviesť odvod pre obchodné reťazce vo výške 2,5 percenta z čistého obratu. Má sa týkať tých obchodných reťazcov, ktoré majú prevádzky aspoň v dvoch okresoch a tieto prevádzky majú jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločné marketingové aktivity.
Z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi by muselo pochádzať minimálne desať percent ich obratu.
Obchodný reťazec by odvod nemusel platiť, ak jeho výška za tri mesiace nepresiahne sumu 5000 eur. Proti návrhu sa postavil Klub 500, ktorý ho žiada stiahnuť.
Viaceré návrhy opozície odmietli
Parlament na aktuálnej schôdzi neprerokuje novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Richarda Vašečku.
Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) ju do programu nezaradil, odvoláva sa na uznesenie parlamentného ústavnoprávneho výboru, podľa ktorého návrh nebol podaný v súlade s rokovacím poriadkom.
Plénum v úvode prvého rokovacieho dňa 35. schôdze parlamentu odmietlo viaceré návrhy opozície. Marek Krajčí (OĽaNO) neúspešne navrhoval, aby snemovňa zaviazala ministra financií Petra Kažimíra (Smer) zvýšiť platbu štátu za svojich poistencov zdravotným poisťovniam o sumu 100 miliónov eur z rezervy ministra financií.
Neuspel ani návrh poslanca OĽaNO Gábora Grendela, ktorý chcel, aby parlament rokoval o Bezpečnostnej a obrannej stratégii Slovenska. Naopak, koaličný poslanec Dušan Bublavý zo Smeru presadil, aby poslanci hlasovali o návrhu na zvýšenie platov starostov a primátorov až 24. októbra. Tento návrh mali poslanci na stole už na minulej schôdzi, ale tému ešte neuzatvorili.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Národná rada odobrila zmeny v zložení parlamentných výborov. Zároveň NR SR zobrala na vedomie, že poslankyni Lucii Žitňanskej ukončením členstva v Klube poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Most-Híd 21. septembra 2018 zaniklo podľa ústavného zákona o zriadení a činnosti Výboru Národnej rady Slovenskej republiky na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu členstvo vo výbore.
- Parlament schválil návrh zákona o chránených oblastiach prirodzenej akumulácie vôd. Parlament schválil návrh zákona o chránených oblastiach prirodzenej akumulácie vôd. Novela zákona z rezortu životného prostredia stanovuje jednotný postup ústredných orgánov štátnej správy a ostatných úradov, ktoré kompetenčne zabezpečujú efektívnu ochranu vôd na území chránených vodohospodárskych oblastí, v ktorých sa nachádza významná prirodzená akumulácia vôd.
Do elektronickej zdravotnej knižky pacienta by po novom malo mať prístup viac osôb. Vyplýva to z novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorú v utorok plénum posunulo do druhého čítania. Novela reaguje na spustenie elektronického zdravotníctva do praxe. Po novom by mohol mať do elektronickej zdravotnej knižky prístup napríklad posudkový lekár úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, posudkový lekár Sociálnej poisťovne, znalec, ktorého ustanovil súd.
Pravidlá použitia umeleckých diel na verejných spoločenských podujatiach a v hotelových zariadeniach sa zmenia. Počíta s tým novela autorského zákona, ktorá primerane upravuje kritériá použité pri výpočte odmeny v sadzobníkoch organizácií kolektívnej správy, ktorými sú SLOVGRAM, SOZA, LITA, OZIS a SAPA. Právnu normu schválil parlament. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer) vysvetlila, že hotelieri po novom nebudú musieť platiť poplatky viacerým ochranným zväzom, ale len jednému. Ministerstvo kultúry uzákoní spoločný výber poplatkov. Zákonom určí komu, za akých podmienok a koľko budú hotelieri platiť.
V chránených vodohospodárskych oblastiach bude zakázané používať nebezpečné postreky. Vyplýva to z návrhu zákona o chránených oblastiach prirodzenej akumulácie vôd (Lex Žitný ostrov), ktorý v utorok parlament schválil. Okrem zákazov zákon určuje aj kompetencie jednotlivých štátnych orgánov v oblasti ochrany vody.
- Poslanci schválili novelu Autorského zákona. Kritériá použité pri výpočte odmeny v sadzobníkoch jednotlivých organizácií kolektívnej správy práv, ako sú SOZA či LITA a ďalšie upravuje Ministerstvo kultúry (MK) SR novelou Autorského zákona, ktorú dnes schválil parlament. Novela má odstrániť aj aktuálne problémy z praxe týkajúce sa vzťahov medzi organizáciami kolektívnej správy práv a používateľmi.
- Voľby do europarlamentu sa nezlúčia s jedným kolom prezidentských volieb. Umožniť konanie prvého kola alebo druhého kola volieb prezidenta Slovenskej republiky s voľbami do Európskeho parlamentu v jeden deň, v rovnakom čase a prostredníctvom spoločných volebných komisií navrhovali poslanci Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus a Milan Laurenčík. Poslanci parlamentu neposunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky.