BRATISLAVA. Už vyše pol roka sú premiér Peter Pellegrini a predseda Smeru Robert Fico v rovnakej situácii, v akej boli kedysi Iveta Radičová a Mikuláš Dzurinda.

Po páde Radičovej vlády niektorí jej členovia popisovali úskalia modelu, keď predseda najsilnejšej koaličnej strany nie je zároveň aj predsedom vlády. A vtedy opozičný poslanec Robert Fico bol jedným z najhlasnejších kritikov tohto modelu.
Teraz viacerí koaliční poslanci, s ktorými hovoril denník SME, povedali, že medzi premiérom Pellegrinim a predsedom Smeru Ficom je napätie.
Na záznam o tom však hovoriť nechceli, v Smere sa oficiálne tvária, že dvojica naštrbené vzťahy nemá.
" Logicky sa môže stať, že na niektoré témy nebudú mať totožné názory, ale vyriešia to," hovorí poslanec Smeru Miroslav Číž.
Poslanci iných koaličných strán však názorové konflikty naznačujú.
"Je prirodzené, že medzi dvoma lídrami môže vzniknúť napätie. Staršia línia pod vedením Fica bola možno iná, ale to sú vnútrostranícke záležitosti Smeru," hovorí poslanec SNS Dušan Tittel.
Mocenské boje
O viacerých ideologických aj ekonomických krídlach v Smere politológovia hovoria už roky. Bývalý minister kultúry Marek Maďarič napríklad v minulosti priznal, že patrí ku konzervatívnejšiemu krídlu. Dnes pri viacerých témach vyslovuje nesúhlas s politikou Smeru.