BRATISLAVA. V roku 1998 a 1999 bolo na Univerzite Komenského v Bratislave (UK) na tému verejnej správy podobných 24 záverečných prác.
Novinárov o tom informoval na tlačovej besede dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda.
Práca vyšla rok pred Dankovou

"V pondelok ráno sme dostali otázku od Denníka N. Pýtali sa na rigoróznu prácu z roku 1999 na tému Verejná správa a jej charakteristické témy. Je to obdobná téma práce, ktorá bola obhájená na univerzite v Banskej Bystrici. Existujú práce, ktoré sú podobné obsahovo, aj keď sú témy iné. Nie je to nič výnimočné," povedal dekan fakulty.
Prácu z roku 1999, ktorá je rozsahom aj témou totožná s Dankovou, dal dekan nájsť. Okolo poludnia zistil, že práca nie je k dispozícii.
"Práca bola naposledy k dispozícii 21. februára 2011. Bola požičaná na nahliadnutie. Ide o posledný dátum, keď vieme zdokumentovať, že prácu niekto videl. Dňa 17. septembra tohto roka sa už práca nedala nájsť. Nikto ju do rúk nedostal. Zisťujeme, ako je možné, že zmizla z archívu," povedal Burda s tým, že po práci budú ďalej pátrať.
Fakulta momentálne pripravuje zrevidovanie celého knižného fondu.
"Dali sme si vypracovať podrobnú právnu analýzu, aby sme zistili, či je možné alebo nie sprístupňovať práce, ak autor obmedzí jej sprístupnenie," dodal dekan fakulty.

Zároveň upozornil, že právo na súkromie je jedno zo základných ľudských práv.
Dekan fakulty má od predsedu parlamentu Andreja Danka súhlas, aby mohol zverejniť informácie o jeho štúdiu.
"Z občianskeho práva mal 2, z trestného práva 1 a z pracovného práva 2. Ide o priemer 1,66," povedal Burda.
Denník N 24. septembra napísal, že predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko tají, ako sa stal doktorom práv.
Lubyová: Je to na univerzite
Ministerka školstva Martina Lubyová po rokovaní vlády povedala, že všetko je na univerzite a škola má konať podľa svojho uváženia. Zároveň pripomenula, že toto nemá rezort školstva vo svojej kompetencii.
Podľa Lubyovej "je to medzi autorom práce a danou univerzitou, ktorí si riadia vzťahy". Lubyová označila celú situáciu okolo rigoróznej práce predsedu parlamentu za "ošemetnú".
Ministerka chápe postoj Danka. Ako doplnila, aj keby Danko ukázal prácu, tak sa to nezastaví nikdy.
"Je možnosť v rámci licenčných zmlúv, aby sa práce utajovali. Je to legálna možnosť a myslím si, že nejaké percento študentov to aj využíva," povedala Lubyová s tým, že toto si riadia školy so svojimi pravidlami.
Titul z Banskej Bystrice
V životopise si predseda Národnej rady Andrej Danko uvádza iba štúdium na Univerzite Komenského, kde ukončil magisterské štúdium.

Neskôr vyšlo najavo, že titul JUDr. získal na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB).
Svoju záverečnú prácu odmietol zverejniť. Andrejovi Dankovi umožnil utajiť rigoróznu prácu pred verejnosťou dekan Právnickej fakulty UMB Michal Turošík, ktorý s ním 21. septembra uzavrel licenčnú zmluvu.
Urobil to hneď v ten deň, ako od Danka dostal písomnú žiadosť o jej utajenie.
Rektor UMB zároveň tvrdí, že sa o týchto dvoch dokumentoch dozvedel až 26. septembra. Médiá už pritom tri dni písali o Dankovom pochybnom titule JUDr.
Škola má potvrdiť existenciu práce
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada rektora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimíra Hiadlovského, aby potvrdil verejnosti existenciu rigoróznej práce predsedu parlamentu Andreja Danka.
„Vzhľadom na to, že na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa pred niekoľkými dňami stratila rigorózna práca s rovnakým názvom a s rovnakým počtom strán, aký má mať rigorózna práca Andreja Danka, prehlbujú sa v širokej verejnosti podozrenia vo vzťahu k unikátnosti jeho rigoróznej práce," tvrdí podpredsedníčka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Poslankyňa opozičnej strany podala v utorok trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa a zároveň podnet na Generálnu prokuratúru, aby preskúmali zákonnosť konania vedenia UMB, ktoré po 18 rokoch utajilo dovtedy verejnú rigoróznu prácu Andreja Danka.