BRATISLAVA. Keď v lete zaliala Vysoké Tatry blesková povodeň, generálny tajomník služobného úradu na ministerstve pôdohospodárstva Jaroslav Regec za vinníkov označil ochranárov.
Nepáčilo sa mu, že ochranári zabránili štátnym lesníkom, aby vyčistili korytá tatranských potokov. Upchali ich popadané kmene stromov, a práve tie boli podľa Regeca dôvodom záplav. Od roku 2016 je Regec aj člen dozornej rady štátneho podniku Lesy SR. Firma, ktorá obchoduje s drevom vyťaženým v štátnych lesoch, začiatkom októbra spustila kampaň s názvom Les sme my.
Kampaň pôsobí ako odpoveď na iniciatívu ochranárov z minulého roka s názvom My sme les, ktorá chce zabrániť drancovaniu lesov v národných parkoch. Štátny podnik to oficiálne odmieta.

Regecovci zároveň podľa obchodného registra figuruje v troch spoločnostiach, ktoré sa zaoberajú spracovaním dreva. Samotný Jaroslav Regec bol v minulosti ich konateľom, teraz namiesto neho v jednej z nich vystupuje jeho syn Jaroslav a v ďalšej z nich jeho brat Vladimír.
Na spojitosť Regeca s firmami zaoberajúcimi sa spracovaním dreva vo svojom blogu upozornil bývalý environmentalista a člen predsedníctva Progresívneho Slovenska Martin Hojsík.
V centrálnom registri zmlúv žiadna neukazuje, že by Regecove firmy Regecovcov brali drevo priamo od štátnych lesov. Drevo sa však vo veľkej miere obchoduje cez spostredkovateľské firmy, ktoré ho od Lesov SR vykupujú.
Drevár na ministerstve
Tým, že Regec je generálny tajomník a zároveň jeho v minulosti pracoval vo firmách na spracovanie dreva konateľ firmy, zrejme neporušuje žiadny zákon.
Otázne je, či na ministerstve nemajú nejaký etický kódex, uvažuje šéf Transparency International Gabriel Šípoš. Jedna z Regecových firiem, spoločnosť Lesmonta, je dlhší čas nečinná, zvyšným dvom sa však darí.