BRATISLAVA. Peniaze na internet by poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling (SaS) poslal priamo školám.
Ako ďalej doplnil, riaditeľ by si za istú sumu vedel zabezpečiť internet sám cez lokálnych poskytovateľov.
Internet za menej ako päťdesiat eur
S myšlienkou, že školy si vedia samy najlepšie vybrať poskytovateľa internetového pripojenia, súhlasí aj ďalší poslanec NR SR Miroslav Sopko (OĽaNO).
Pre TASR to uviedli po tom, čo ministerstvo oznámilo, že uzavrelo zmluvu s dodatkom s úspešným účastníkom súťaže na dodávanie projektu Edunet_SK pre školy.
Podľa poslanca liberálov by sa takýmto spôsobom vyriešila celá situácia na väčšine škôl, ktoré by mali rýchly a funkčný internet.
"Takto by sme mali postupovať aj pri centrálnom objednávaní učebníc," povedal Gröhling.
Ako ďalej doplnil, školy si dokážu zabezpečiť internet samy aj za menej ako 50 eur mesačne.
Ministerstvo odstránilo nezákonnosť
Podpisom zmluvy spolu s dodatkom s dodávateľom Edunet_SK, a to spoločnosťou Swan, odstránilo ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) nezákonný stav, ktorý vznikol uzavretím zmluvy so spoločnosťou Slovak Telekom na projekt Infovek 2 bez súťaže priamym rokovacím konaním, keď bol vo funkcii ministra školstva Juraj Draxler.
TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.
"V dôsledku tohto konania musel rezort školstva zaplatiť pokutu vo výške 790.000 eur, z ktorých by mohol zabezpečiť napríklad 200.000 kusov učebníc," uviedlo ministerstvo. Verejné obstarávanie na projekt Edunet_SK, bolo spustené v roku 2015. "Vďaka Edunet_SK budú môcť školy využívať internetové služby na úrovni 21. storočia," tvrdí MŠVVaŠ.
Rezort školstva zároveň informoval, že na ministerstve vzniká pracovná skupina na prípravu ďalších verejných obstarávaní v oblasti IKT, keďže tieto procesy trvajú dva až tri roky a rezort sa chce na ne vopred pripraviť. "Pracovná skupina sa bude zaoberať prípravou podkladov pre stratégiu poskytovania dátových služieb pre základné a stredné školy a ich pripojenia na rezortné školské databázy v budúcnosti," doplnilo ministerstvo.
MŠVVaŠ tvrdí, že poskytovanie internetu školám je vo verejnom záujme. "Technické riešenie projektu má prísne kritériá na bezpečnosť, kvalitu a garanciu poskytovaných služieb. Ide o centrálne manažované riešenie s nepretržitým dohľadom prevádzky, ktoré pre školy zabezpečí telekomunikačné a dátové služby, služby centrálneho manažmentu virtuálnej privátnej siete so zadefinovanou úrovňou servisných služieb a zadefinovanými bezpečnostnými štandardami s cieľom vybudovať jednotnú rezortnú komunikačnú infraštruktúru a poskytnúť tak školám kvalitné, bezpečné a garantované pripojenie aj k agendovým a vzdelávacím systémom, ktoré rezort školstva prevádzkuje," vysvetlilo ministerstvo. Pôjde najmä o zabezpečenie dátovej komunikácie s Dátovým centrom rezortu školstva, napríklad aj pre potreby e-testovania, distribúcie digitálneho obsahu na školy či poskytnutie mimorezortného digitálneho obsahu.
Rezort školstva podpísal začiatkom októbra zmluvu so spoločnosťou Swan na dodávanie projektu Edunet_SK vo výške viac ako 53.690.155 eur bez DPH, vyplýva to zmluvy zverejnenej v centrálnom registri zmlúv. Zmluva je uzatvorená na štyri roky. Podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej (nominantka SNS) projekt Edunet_SK je koncipovaný ako rámcová zmluva pre súhrnný počet 6700 škôl a školských zariadení, čo zahŕňa materské, základné aj stredné školy na Slovensku.