BRATISLAVA. Asi rok pred vraždou Jána Kuciaka si Marian Kočner najal bývalého príslušníka SIS Petra Tótha na sledovanie novinárov.
Tvrdí to Denník N. Odvoláva sa pritom na zdroje z prostredia orgánov činných v trestnom konaní.
Sledovanie prinajmenšom piatich novinárov priznal Tóth podľa denníka, keď sa pred necelými tromi týždňami sám prihlásil na polícii.

Okrem Jána Kuciaka mali byť medzi sledovanými Adam Valček z denníka SME, Marek Vagovič z Aktuality.sk, Monika Tódová z Denníka N a šéfredaktor časopisu .týždeň Štefan Hríb. Mená ďalších novinárov Tóth neuviedol.
Tóth pre SME svoju výpoveď na polícii odmietol. „Denník N používa jazyk 50. rokov a klame. Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a mojím podpisom v ňom určite nie je,“ tvrdí Tóth.
Sledovanie ľudí v ich obydlí sa podľa zákona trestá rokom až štyrmi rokmi za mrežami.
Profil Jána Kuciaka spravil profesionál
O tom, že Peter Tóth pred vraždou Jána Kuciaka pripravoval podklady pre Mariana Kočnera, sa špekuluje už dlhšie. V uznesení, ktorým Najvyšší súd potvrdzoval väzbu štyroch obvinených z vraždy, sa totiž píše: „Profil zavraždeného novinára vypracoval zrejme profesionál, novinár alebo súkromný policajt atď.“
Peter Tóth začal svoju kariéru v 90. rokoch ako novinár, neskôr začal pracovať pre Slovenskú informačnú službu.
S Marianom Kočnerom sa pozná 23 rokov a podľa vlastných slov ich spájal kamarátsky vzťah.
Aj keď polícia zatiaľ Mariana Kočnera z vraždy neobvinila, v súčasnosti sa práve on najčastejšie spomína ako jej hlavný objednávateľ. Vraždu však namiesto neho údajne u vykonávateľov objednala Kočnerova známa Alena Zsuzsová.

Kočner hovoril o diskreditácii novinárov
Zo sledovania novinárov Peter Tóth podľa Denníka N vyhotovoval fotografie, videá, prípadne analýzy. Policajtom povedal, že za to od Kočnera dostával mesačne tisíce eur.

Kočner vraj Tóthovi tvrdil, že sledovanie si objednáva, aby mohol pripraviť diskreditačnú kampaň o novinároch, ktorá by sa týkala aj ich súkromia.
Kočner na novinárov útočil pravidelne. Okrem najznámejšieho prípadu, keď hrozil Jánovi Kuciakovi na svojej tlačovke, že bude sledovať jeho aj jeho rodinu, plánoval vysielať reláciu Na pranieri. V jej prvom vydaní sa venoval komentátorovi denníka SME Petrovi Schutzovi.
Na inej tlačovej konferencii Kočner upozornil na internetovú stránku lipsicovostado.info, ktorá na niekoľko dní zverejnila prepisy údajných sms správ a mailov medzi spolupracovníkom Daniela Lipšica a dnešným poslancom za OĽANO Gáborom Grendelom a viacerými poprednými slovenskými novinármi.
Obchody s Kočnerom Tóth odmieta
Špeciálna prokuratúra informácie Denníka N odmietla komentovať.
Kočner zbiera informácie
- Kočner opakovane priamo či nepriamo zverejňoval informácie, ktoré nemal ako legálne získať.
- V roku 2016 zverejnil sms správy a e-maily bývalého novinára a dnes politika hnutia NOVA Gábora Grendela s novinármi z rôznych médií.
- V septembri 2017, keď zavraždený novinár Ján Kuciak chcel získať Kočnerove stanovisko ku kauze Technopol, sa mu podnikateľ vyhrážal. V telefonickom rozhovore mu oznámil, že sa začne zaujímať o jeho rodičov a rodinu. A že ak zistí „akúkoľvek špinu", tak ju zverejní.
- Redaktorovi SME Adamovi Valčekovi tento rok v máji poslal mail, v ktorom „pre pripravovaný portál o novinároch hlavného prúdu“ kládol otázky na súkromie a intímny život reportéra. Valček sa ho v ten deň pýtal na rovnakú kauzu ako Kuciak.
„Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa nebudeme k veci vyjadrovať ani komentovať informácie z neoverených zdrojov,“ povedala Jana Tökölyová, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry.
Advokát Roman Kvasnica, ktorý zastupuje rodinu Martiny Kušnírovej, ktorú vrah spolu s Jánom Kuciakom zavraždil, nevedel Tóthovu výpoveď potvrdiť ani vyvrátiť. V tých častiach spisu, ktoré mal možnosť vidieť, Tóthova výpoveď podľa Kvasnicu nebola.
„Ak by ale boli tieto informácie pravdivé, neprekvapovalo by ma to,“ povedal pre SME Kvasnica.
Keď sa denník SME Petra Tótha 4. októbra pýtal na jeho vzťah s Kočnerom, Tóth tvrdil, že s ním biznis neriešil.
„Častokrát som sa len z médií dozvedel, že figuruje v nejakých obchodoch, finančných transakciách a tak ďalej. Takéto veci som s ním nikdy nepreberal, nikdy som s ním nemal podnikanie, nikdy som nebol súčasťou nejakého jeho biznisu,“ povedal vtedy Tóth.
Spájal ich Cieľ, smerovali do politiky
Keď Kočnerov dlhoročný kamarát Peter Tóth vlani ohlásil zámer založiť novú politickú stranu, údajná objednávateľka vraždy Jána Kuciaka Alena Zsuzsová mu pomáhala so zbieraním podpisov potrebných na registráciu subjektu. Upozornil na to týždenník Plus 7 dní.

Tóth ohlásil založenie strany v júli minulého roka, iba mesiac po tom, ako Marian Kočner na jednej zo svojich tlačových konferencií naznačoval, že vstúpi do politiky.
Stranu sa Tóthovi napokon zaregistrovať nepodarilo. Podľa zistení SME však dôvodom nebol nedostatok podpisov, ale podozrenie, že ich časť je falošná.
Tóth nedávno pre SME povedal, že nevie, či sa Kočner zamýšľal angažovať v Cieli. „To by ste sa museli opýtať jeho,“ reagoval na otázku.
Dnes sa stranu s názvom Cieľ snaží založiť iná skupina ľudí, minimálne s jedným členom prípravného výboru sa však Peter Tóth pozná.
Tóth odmietal, že by poznal Zsuzsovú
Tóth sa podľa Denníka N rozhodol ísť pred necelými tromi týždňami na políciu, keď sa dozvedel, že Alena Zsuzsová je obvinená pre vraždu.
Vo výpovedi na polícii, ktorú Tóth popiera a Denník N uvádza, tvrdí, že tesne predtým ako Najvyšší súd vzal Kočnera do väzby, ho Kočner požiadal, aby so Zsuzsovou komunikoval. Čoskoro vraj pochopil, že je Kočnerova milenka a majú k sebe veľmi blízko.
Len pred niekoľkými dňami pritom Tóth denníku SME tvrdil, že sa „s takou paňou nepozná, nikdy sa s ňou nestretol a ani o nej nepočul až do jej zadržania“.
Kočner má, naopak, s Alenou Zsuzsovou blízky vzťah. Jej pätnásťročná dcéra ho volala krstný otec, hoci ním nebol. Zo zverejnených súdnych uznesení vyplýva, že Kočner pravidelne Zsuzsovej posielal peniaze.
Najskôr to bolo dvetisíc eur mesačne, neskôr 1400 eur.
Za hlavného objednávateľa vraždy Jána Kuciaka označil Mariana Kočnera jeden z obvinených v tomto prípade Zoltán Andruskó. Úlohu vraj zadal Zsuzsovej a tá si vzápätí podľa uznesenia Najvyššieho súdu dala zistiť o Kuciakovi viac.
Kto je Peter Tóth
- Peter Tóth začínal ako novinár v Slovenskom denníku, neskôr prešiel do SME.
- Po nástupe prvej vlády Mikuláša Dzurindu sa v roku 1998 stal príslušníkom SIS.
- S Kočnerom sa spoznal počas kauzy únosu Michala Kováča ml. z roku 1995, Tóth ako novinár vtedy čelil útokom SIS pod vedením Ivana Lexu.
- V roku 2003 bol obvinený zo spravodajskej hry v kauze odpočúvania denníka SME. Tóth bol vtedy konkrétne obvinený za útok na verejného činiteľa. Od 1. septembra 2003 však takýto paragraf trestného zákona prestal existovať. Šlo o to, že Tóth v januári údajne poslal faxom na Generálnu prokuratúru anonymné oznámenie na vtedajšieho ministra vnútra Vladimíra Palka. V oznámení sa písalo, že Palko prikázal podriadeným, aby zmenili databázu čísel odpočúvaných políciou.
- V roku 2004 sa na súde ospravedlnil Ivanovi Lexovi za články, ktoré o ňom písal.
- Kočner aj Tóth mali styky s ľuďmi z podsvetia. O Kočnerovi Tóth tvrdil, že jeho mediálny obraz je iný, ako je Kočner v skutočnosti. Spolu sa vlani ukázali aj pri kauze Čistý deň.

Beata
Balogová
