BRATISLAVA. V súčasnosti sa v slovenských ústavoch na výkon trestu odňatia slobody nachádza 55 väzňov odsúdených na doživotný trest odňatia slobody.
Každý z nich môže však požiadať po 25 rokoch odpykania si trestu o podmienečné prepustenie na slobodu.
Informoval o tom vedúci Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.
"Súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život, a to za prečin po výkone polovice uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody, za zločin po výkone dvoch tretín uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody. Ďalej za obzvlášť závažný zločin alebo osoba odsúdená na trest odňatia slobody," objasnil Baláž.

"O podmienečnom prepustení je oprávnený rozhodnúť okresný súd, v ktorého obvode sa trest odňatia slobody vykonáva. Ak bol návrh odsúdeného na podmienečné prepustenie zamietnutý, môže ho odsúdený opakovať až po uplynutí jedného roka od zamietnutia, okrem prípadu, ak návrh bol zamietnutý len preto, že ho odsúdený podal predčasne," uviedol Baláž.
"Proti rozhodnutiu o podmienečnom prepustení je prípustná sťažnosť, ktorá má odkladný účinok. Pri podmienečnom prepustení súd určí skúšobnú lehotu. Skúšobná lehota sa začína podmienečným prepustením odsúdeného," podotkol Baláž.
"Zároveň môže nariadiť probačný dohľad nad odsúdeným a ustanoviť mu primerané obmedzenia alebo povinnosti. Podmienečne prepustený je povinný podrobiť sa kontrole technickými prostriedkami, ak je takáto kontrola nariadená," dodal ďalej Baláž.
Na preukázanie plnenia podmienok na podmienečné prepustenie odsúdeného vypracúva ústav hodnotenie.
Hodnotenie obsahuje okrem osobných údajov aj údaje uvedené v rozsudku súdu a údaje preukazujúce stav plnenia podmienok na podmienečné prepustenie, najmä hodnotenie správania odsúdeného vo výkone väzby a výkone trestu.
Napríklad aktivitu odsúdeného a plnenie programu zaobchádzania, resocializačnú prognózu podľa hodnotenia rizika sociálneho zlyhania. Hodnotenie musí byť objektívne a konkrétne.
V závere hodnotenia sa uvedie odporúčanie riaditeľa ústavu, či odsúdený preukazuje splnenie podmienok na podmienečné prepustenie a či sa podmienečné prepustenie odporúča.
Najnovšie sa môžu dostať na slobodu po 25 rokoch vrahovia šiestich Vietnamcov z apríla 1994 - Viliam Hauser a Róbert Matta. Masaker sa odohral 8. apríla 1994 v sklade na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave.
Obaja vrahovia si v súčasnosti naďalej odpykávajú doživotný trest odňatia slobody v ústave v Leopoldove. Lehotu na podmienečné prepustenie splnia na začiatku apríla budúceho roku. Informovali o tom justičné zdroje.
O podmienečnom prepustení je oprávnený rozhodnúť okresný súd, v ktorého obvode sa trest odňatia slobody vykonáva - v tomto prípade Okresný súd v Trnave.