BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita vyzýva nevládne organizácie, aby ponúkli kandidátov na ústavných sudcov s vysokým odborným i osobnostným kreditom.
Zároveň vyzýva občanov, ktorí spĺňajú formálne podmienky a zaujímajú sa o otázky ústavného práva, aby sa poslancom strany SaS ozvali.
Uvádza sa to v tlačovej správe SaS, ktorú poskytol Róbert Buček z komunikačného oddelenia strany.
Výzva na občianskych kandidátov
"Vyzývame občanov, aby nás na takýchto právnikov upozornili," uviedli liberáli, ktorí s výzvou prichádzajú po tom, čo podľa nich vládna koalícia nedokázala predložiť verejnosti taký návrh voľby ústavných sudcov, aby prešiel parlamentom ústavnou väčšinou a stal sa zárukou správnej ústavnej praxe.

"V platnosti zostali súčasné pravidlá, keď na vymenovanie ústavného sudcu bude stačiť 39 hlasov poslancov Národnej rady SR, pričom ústava nekladie osobitné odborné a morálne predpoklady na výkon tejto funkcie," uvádza sa v správe, pod ktorou je podpísaný predseda SaS Richard Sulík, poslanec NR SR a tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik a predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.
"Aby na deväť uvoľnených miest ústavných sudcov mohol prezident vymenovať od budúce roka kvalitných kandidátov, musí mu NR SR takých ponúknuť," stojí v správe.
"Dnes existuje k dosiahnutiu tohto cieľa len jediná cesta, a to intenzívny spoločenský tlak, intenzívne volanie verejnosti po takom ústavnom súde, ktorý bude dôveryhodným garantom spravodlivosti," uvádza sa v správe.
Ústavný súd nemôže slúžiť politickým stranám
Strana SaS dáva občanom verejný prísľub, že do parlamentu predloží len kandidátov nespochybniteľných morálnych kvalít a iba takých kandidátov podporí.

Ústavný súd SR nemôže podľa SaS ďalej pokračovať spôsobom, ktorý ho "pretvára na nástroj politických strán, osobitne strán Smer-SD a SNS – semi-kriminálnych organizácií pôsobiacich proti slobode, spravodlivosti a demokracii na Slovensku".
Poslanci Národnej rady SR tento týždeň novelu ústavy neschválili. Spôsob voľby ústavných sudcov zostáva po starom.
Za schválenie finálneho znenia zákona hlasovalo iba 55 poslancov z 97 hlasujúcich zákonodarcov. Väčšina opozičných poslancov pred hlasovaním zo sály odišla.