BRATISLAVA. Novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá nadobudne účinnosť 1. novembra, prinesie rozsiahle zmeny do správy bytových domov.
Zmeny sa dotknú vlastníkov bytov aj profesionálnych správcov a spoločenstiev vlastníkov.
Zruší sa čakanie na dvojtretinovú účasť
Parlament schválil na septembrovom zasadnutí v poradí už osemnástu novelu zákona o vlastníctve bytov. Najvýraznejšie sa zmeny prejavia pri hlasovaní vlastníkov.

„Po štyroch rokoch sa končene vlastníci bytov dočkajú toho, že nezmyselná podmienka pre uznášaniaschopnosť schôdze, ktorou je účasť dvojtretinovej väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, bude zo zákona vypustená,“ uviedla výkonná riaditeľka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku (ZBHS) Anna Krajčiová.
Vlastníci tak podľa nej už nebudú musieť pri nižšej účasti hodinu čakať, aby mohli rozhodovať o svojom majetku.
Rozhoduje väčšina hlasov všetkých vlastníkov
Na strane druhej upozorňuje, že schválená zmena neznamená, že rozhodovanie vlastníkov na schôdzi sa urýchli alebo uľahčí.

„Po novom totiž vlastníci budú prijímať rozhodnutia v zákonom určených prípadoch nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,“ doplnila Krajčiová.
Týka sa to napríklad rozhodovania o inštalácii alebo úprave spoločnej antény, o nájme spoločných častí domu, ale aj o výške preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv.
Vlastníci rozhodnú o exekúcii neplatičov
Podľa nového znenia zákona pri nízkej účasti vlastníkov na schôdzi tak vôbec nebude možné o týchto otázkach rozhodnúť.
Za najväčší problém novej zákonnej úpravy hlasovania však považuje Združenie bytového hospodárstva na Slovensku ničím neodôvodnenú podmienku súhlasu nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s podaním návrhu na exekučné konanie za účelom vymáhania dlhu od neplatiča.
„Kým v súčasnosti podanie návrhu na exekučné konanie v záujme vymáhania dlžnej sumy patrí medzi základné povinnosti správcu, od novembra sa bude musieť najskôr správca spýtať vlastníkov, či si túto povinnosť môže splniť. Je to krok späť,“ vyhlásila Anna Krajčiová.
Je podľa nej ťažké si predstaviť, že vlastníci takýto súhlas nedajú a dobrovoľne budú platiť aj za svojho suseda, ale celý proces vymáhania dlhu sa zbytočne bude predlžovať.
„Bude to len na škodu poctivých vlastníkov bytov, ktorí si platia svoje záväzky načas,“ dodala na záver Krajčiová.