BRATISLAVA. Poslanec a exminister kultúry Marek Maďarič odchádza z koalície aj zo strany Smer.
Agentúru SITA o tom informoval jeho asistent Jozef Bednár.
"Nechcem seba ani svojich kolegov v koalícii privádzať do situácie, keď ako koaličný poslanec nehlasujem za čoraz viac vládnych alebo koaličných návrhov. Nechcem byť zároveň súčasťou koalície, v ktorej má hlavné slovo politik, ktorý si berie za vzor orbánovskú politiku oslabovania demokracie a odklonu od Európskej únie. Keďže strana Smer je súčasťou vládnej koalície, rozhodol som sa vystúpiť aj z tejto politickej strany. V NR SR budem ďalej pôsobiť ako nezávislý poslanec," uviedol Maďarič.

Stranu Smer podľa predsedu Fica jeho odchod neprekvapil.
"Marek Maďarič už dávno odišiel," odôvodnil Fico s tým, že už pred rokom odstúpil z postu podpredsedu a neskôr aj z postu ministra kultúry.
"Čakali sme, že tento formálny krok v istom okamihu príde," povedal.
Jeho odchod podľa neho neovplyvní fungovanie koalície, lebo Maďarič podľa neho aj tak vo viacerých prípadoch s koalíciou nehlasoval. Fico dodal, že s Maďaričom sú si podľa neho stále blízki.
Strana Smer bude mať po Maďaričovom odchode v poslaneckom klube 48 členov, SNS 15 a Most-Híd 13. Trojkoalícia sa tak bude opierať o tesnú väčšinu 76 hlasov.
Odstúpil po vražde
Maďarič bol dlhé roky považovaný za ideológa Smeru a jedného z najbližších ľudí Roberta Fica.
Za posledný rok sa však z neho stal najhlasnejší kritik pomerov v strane, ktorý sa v zásadných veciach s predsedom strany rozchádzal.
Inú líniu než zvyšok vedenia razil napríklad po zlyhaní strany v župných voľbách. Upozorňoval vtedy že Smer potrebuje personálne zmeny. V tomto názore však zostal osamotený a na decembrovom sneme strany rezignoval na post podpredsedeu Smeru.
Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej odstúpil z postu ministra kultúry. V Smere zostal naďalej, no pri niektorých zákonoch hlasoval inak než vládna koalícia.
Šéfoval kampaniam
V kuloároch sa o Maďaričovi hovorilo ako o človeku, ktorý naozaj veril ideám sociálnej demokracie.
Vyštudovaný scenárista začínal v strane ako šéf tlačového oddelenia, neskôr sa vypracoval na ministra kultúry. V časoch, keď sedel na tlačovom oddelení centrály Smeru, vznikol podľa viacerých členov aj jeho blízky vzťah s Ficom.
Dôveru mu stranícky šéf prejavil napríklad v tom, že mu zveril viacero volebných kampaní. Keď však v roku 2014 Fico v prezidentských voľbách prehral s Andrejom Kiskom a po vlaňajších parlamentných voľbách stratil Smer 34 poslancov, ich vzťah začal mať navonok prvé trhliny.
„Na ich vzťahu sa určite prejavili posledné volebné kampane, kde Smer zaznamenal viac volebných úpadkov,“ povedal o ňom eurposlanec za Smer Boris Zala.
Iné názory
Fico Maďariča napríklad vlani nepodržal v spore o zvýšenie koncesionárskych poplatkov, ktoré zablokovala SNS Andreja Danka. Minister sa vtedy vyhrážal demisiou.
Keď sa prevalila kauza Bašternák, priznal, že na Kaliňákovom mieste by odstúpil, no prispôsobil sa rozhodnutiu premiéra podržať ho vo funkcii.
Po premiére filmu Únos Maďarič opäť ako prvý v Smere priznal, že by bol za zrušenie Mečiarových amnestií, ktoré dovtedy strana a najmä premiér dlhodobo odmietali.
Strana napokon v otázke amnestií ustúpila, ale keď Maďarič vyzdvihoval za šéfa verejnoprávnej RTVS Václava Miku, opäť na jeho názor nedala.
Reakcie partnerov:
- Odchod poslanca Mareka Maďariča zo strany Smer z vládnej koalície je jeho osobné rozhodnutie. Uviedol to v reakcii na Maďaričov krok predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár. "Môžem zopakovať, čo som povedal po odchode pána Maďariča z čela Ministerstva kultúry SR - je to jeho osobné rozhodnutie, ktoré beriem na vedomie," povedal pre TASR Bugár. Maďarič vo štvrtok informoval, že odchádza zo Smeru aj z vládnej koalície. V parlamente bude pôsobiť ako nezávislý poslanec.
- Predseda parlamentu a líder SNS Andrej Danko sa k odchodu poslanca Národnej rady (NR) SR Mareka Maďariča z vládnej koalície a zo Smeru vyjadrovať nebude. Pre TASR to uviedol Dankov hovorca Tomáš Kostelník.

Beata
Balogová
