SME

Chýbajúcou previerkou Málika sa zaoberá Národný bezpečnostný úrad

Ak sa informácie o neoprávnenej manipulácii potvrdia, úrad uloží sankciu podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností.

Bývalý viceprezident Policajného zboru SR Jaroslav Málik.Bývalý viceprezident Policajného zboru SR Jaroslav Málik. (Zdroj: TASR - Michal Svítok)

BRATISLAVA. Národný bezpečnostný úrad eviduje podnet prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského na prešetrenie podozrenia z neoprávnenej manipulácie s utajovanými skutočnosťami bývalým policajným viceprezidentom Jaroslavom Málikom.

Ako sa uvádza v stanovisku úradu, postupuje v súlade so zákonom o priestupkoch.

„V prípade, že sa informácie o neoprávnenej manipulácii potvrdia, úrad uloží sankciu podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností,“ uvádza sa v stanovisku.

Pokutu môže úrad uložiť do jedného roka odo dňa, keď sa úrad dozvedel o porušení povinností na úseku ochrany utajovaných skutočností, najneskôr však do troch rokov odo dňa, keď k porušeniu povinností došlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Málik dostal skúšku policajného prezídia

Bývalý policajný viceprezident Jaroslav Málik má problém s bezpečnostnou previerkou. Udelil mu ju policajný Odbor špecializovaných služieb Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky a nie Národný bezpečnostný úrad.

Prečítajte si tiež: Lučanský chváli sponzora Smeru. Blysol sa aj pri Kočnerovi Čítajte 

Málik sám tento odbor viedol, teda preverovali ho jeho podriadení. Ministerka vnútra Denisa Saková v parlamente povedala, že Málik získal previerku na základe paragrafu 18 odsek 4 zákona o ochrane utajovaných skutočností, podľa ktorého

„Policajný zbor vykonáva bezpečnostné previerky všetkých stupňov, ak je navrhovaná osoba príslušníkom Policajného zboru alebo jeho zamestnancom, alebo uchádzačom o prijatie do pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu vrátane služobného pomeru a plní alebo bude plniť úlohy kriminálneho spravodajstva“. Tento odbor udelil Málikovi previerku na stupeň tajné.

SkryťVypnúť reklamu

Málik ako viceprezident nemal potrebnú previerku

Keď sa v roku 2016 stal Málik prvým viceprezidentom Policajného zboru SR, oboznamoval sa aj s utajovanými skutočnosťami a preto potreboval aj bezpečnostnú previerku.

Ministerka vnútra Denisa Saková v NR SR uviedla, že Málikovi na základe previerky policajným odborom udelil vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar záznam o určení oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami stupňa utajenia tajné.

To má byť však podľa informácií agentúry SITA v rozpore so zákonom o ochrane utajovaných skutočností, pretože Málikova previerka bola platná podľa citovaného zákona, len pokiaľ si plnil úlohy kriminálneho spravodajstva, teda kým pracoval ako šéf Odboru špecializovaných služieb.

Úrad sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra už prešetruje podnet proti bývalému policajnému viceprezidentovi Jaroslavovi Málikovi za to, že nemal platnú bezpečnostnú previerku.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský oznámil Národnému bezpečnostnému úradu 17. septembra, že existuje podozrenie z možnej neoprávnenej manipulácie s utajovanými skutočnosťami Málikom.

Málik je v súčasnosti policajným pridelencom v Belehrade.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 177
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 777
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 212
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 889
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 304
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 510
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 440
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 267
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov Floridy

Panthers rozhodli päťgólovou treťou tretinou.


TASR
Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


SkryťZatvoriť reklamu