Krátka sukňa po kolená pre všetky vekové a „hmotnostné“ kategórie. A každý rok nový alebo aspoň vynovený klobúk. Móda v období medzi dvoma svetovými vojnami neobišla ani slovenské ženy. Kde sa obliekali a čo nosili?
Nebol to žiadny náhodný módny diktát z Paríža. Obrázok slovenskej dámy po prvej svetovej vojne odrážal nové pravidlá v novom štáte.
„Ženy v Československej republike získali volebné právo už v roku 1919. Nastúpili do škôl a mohli začať pracovať, hoci zväčša len dovtedy, kým sa nevydali a nemali deti. Začali aj športovať,“ vysvetľuje postupné zmeny, ktoré ovplyvnili aj módu, historička módy Zuzana Šidlíková zo Slovenského centra dizajnu.

Do toho prišiel tanec charlestone, ktorý sa prejavoval slobodným pohybom. Kým ešte krátko po vojne sa nosili najmä sukne po členky, v polovici 20. rokov 20. storočia sa pod vplyvom nových okolností skrátili tesne ku kolenám.
„V jednom roku to zrazu padlo, ostych sa stratil,“ konštatuje Šidlíková. Všetky zahraničné časopisy ukázali v roku 1925 to, čo bolo dovtedy tabu - krásu ženských nôh.
A táto móda potom platila pre všetky ženy z miest - bez výnimky. „Onedlho zachvátila mánia sukní v dĺžke po kolená všetky ročníky. Dokonca aj matróny, čiže ženy v rokoch s kilami navyše preberali túto módnu líniu, čo sa aj dosť kritizovalo,“ konštatuje historička.
Zaujímavé je, že keď sa v tom čase začala nosiť sukňa v určitej dĺžke, platila univerzálne. Všetky sukne, šaty, kabáty boli v danej sezóne rovnako dlhé.
Nohy odhaľujú v tom čase aj plesové či svadobné šaty, ktoré sú dokonca bez rukávov. Reč je, samozrejme, o móde, ktorá sa udomácňovala v mestách. Na slovenský vidiek príliš neprerazila.