BRATISLAVA. Sté výročie vzniku prvej Československej republiky je pre Slovensko významný deň, zhodli sa v štúdiu RTVS traja najvyšší ústavní činitelia.
Prezident Andrej Kiska, predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) a premiér Peter Pellegrini (Smer) v diskusnej relácii O 5 minút 12 diskutovali najmä o tom, čo pre Slovensko znamenal vznik Československa.
Zhodli sa na tom, že pre Slovákov ako národ bol vznik Československej republiky nevyhnutný na to, aby sa dokázali ďalej rozvíjať.
Zároveň ocenili, že vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi sú na nadštandardnej úrovni aj 25 rokov po rozdelení spoločnej republiky.
28. alebo 30. október?
"Ako predseda SNS mám výhrady k pojmu československý národ, no snažím sa pochopiť, že v kontexte vtedajšej doby bol takýto pojem nevyhnutný," hovoril Danko v súvislosti s prvými rokmi čerstvej republiky, ktorá vznikla na troskách Rakúsko-Uhorska.

Slováci totiž ako štátotvorný národ v tom čase neboli ani druhou najpočetnejšou skupinou obyvateľstva.
Po vyše šiestich miliónoch Čechov nasledovali tri milióny Nemcov a až potom boli viac ako dva milióny Slovákov.
V štúdiu sa diskutovalo aj o tom, či bolo správne, že sa jednorazový štátny sviatok odsúhlasil na 30. októbra, teda na sté výročie Martinskej deklarácie, ktorou sa Slovensko oficiálne k ČSR prihlásilo a nie na 28. októbra, kedy reálne prvá ČSR vznikla.
"Deklarácie v Prahe aj v Martine boli rovnako dôležité. Nerobil by som rozdiely v tom, čo je viac a čo menej," povedal prezident Andrej Kiska. Premiér Peter Pellegrini ocenil, že na vyhlásení jednorazového sviatku sa zhodli všetci traja najvyšší ústavní činitelia.
"Jednorazový sviatok je to preto, lebo sme nechceli pridávať ďalšie štátne sviatky," vysvetlil Pellegrini.
Hrdí na demokraciu
Napriek tomu, že v súčasnosti sú medzi prezidentom, predsedom parlamentu a premiérom v niektorých oblastiach napäté vzťahy, v štúdiu to vidno nebolo.
Keď Danko hovoril o tom, že do politiky by sa malo hlásiť viac mladých ľudí, Kiska súhlasne prikyvoval hlavou.
Danko pritom momentálne čelí kritike za zatajovanie svojej rigoróznej práce, na Kisku zasa v sobotu v relácii Sobotné dialógy na rádiu Slovensko zaútočil Pellegrini.
Kritizoval ho za to, že vyhlásil, že mafia podľa správ SIS bola prepojená na Úrad vlády. Podľa Pellegriniho z tajných správ informačnej služby nič také nevyplýva.
“Keď niekto vyhrá voľby, neznamená to, že krajinu vlastní. Každý, kto vládne, musí myslieť aj na ostatných.
„
Politici sa v štúdiu viac sústredili napríklad na vyzdvihovanie demokracie, hoci tu si Kiska neodpustil narážku na zosnulého Pavla Pašku zo Smeru.
Mikrofóny v roku 2014 ho zachytili, ako vyhlásil "Vyhraj voľby a môžeš všetko." Bolo to v čase, keď Smer vládol sám.
"Keď niekto vyhrá voľby, neznamená to, že krajinu vlastní. Každý, kto vládne, musí myslieť aj na ostatných," hovoril Kiska.
Danko s Pellegrinim však na druhej strane hovorili aj o tom, že ten, kto vládne, musí mať v rukách aj dostatočne silné nástroje.
Výnimočné vzťahy
Pochvalu si v diskusii vyslúžili aj vzájomné vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi. Pellegrini pripomenul, že pri každom rokovaní s českým premiérom Andrejom Babišom žartujú, že pri stole sedia dvaja Slováci.
"Keď prídem do Prahy, som hrdý na to, koľko je tam úspešných Slovákov, ktorí sú napríklad podnikatelia alebo politici," hovoril Danko. Kiska zasa pripomínal športové úspechy z minulosti, kde sa Slováci a Česi vždy dokázali podeliť.
Spomenul napríklad na niekoľkonásobnú olympijskú víťazku Věru Čáslavskú, ktorá po rozdelení federácie venovala dve svoje medaily Slovensku s tým, že predsa reprezentovala Československo.
Kiska na záver spomenul aj výrok prvého prezidenta ČSR Tomáša Garigguea Masaryka "Nebát se a nekrást." Premiér Pellegrini na to reagoval slovami, že sa podľa týchto myšlienok určite dá žiť a aj sa nimi riadiť.
"Každý slušný človek sa tým riadi," hovoril Pellegrini.

Beata
Balogová
