Bratislava 15. januára (TASR) - Pri návrhu diplomata a politológa Jozefa Augusta Mikuša na udelenie štátneho vyznamenania vychádzal minister spravodlivosti Ján Čarnogurský z názoru, "že pri hodnotení dnešných slovenských občanov by sme sa nemali riadiť jednostranným politickým alebo ideologickým pohľadom".
Reagoval tak na dnešné stanovisko skupiny slovenských historikov, ktorí prijali Mikušovo vyznamenanie Pribinovým krížom I. triedy pri príležitosti 9. výročia vzniku SR s hlbokým znepokojením a rozhorčením. Argumentovali, že Mikušove zásluhy v boji o slovenskú štátnosť, za ktoré bol vyznamenaný, nevyplývali z presadzovania a obhajovania demokratických princípov, ale z obhajoby slovenského vojnového štátu vrátane jeho politického režimu.
Čarnogurský vo svojej reakcii uviedol: "Ak by som prijal ich názor, musel by som protestovať proti udeleniu štátneho vyznamenania či iného ocenenia všetkým, ktorí svojim minulým členstvom v komunistickej strane alebo cez také členstvo svojimi funkciami podporovali zločinný komunistický režim." Minister pripomenul, že Mikuš až do marca 1939 pracoval na ministerstve zahraničných vecí v Prahe. Do roku 1948 ho komunisticky infiltrovaná polícia trikrát zatkla, pred štvrtým zatknutím za dramatických okolností ušiel do zahraničia. V USA potom publikoval množstvo kníh a článkov o Slovensku a jeho mieste v slobodnej Európe, konštatoval Čarnogurský.
*mh pa
NNNN