SME

Osúdení za vraždu podnikateľa Mišenku žiadajú obnovu konania

Senát rozhodnutie odročil na neurčito.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Archív SME)

BANSKÁ BYSTRICA. Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa dnes zaoberal návrhmi na obnovu konania odsúdených Ivana Skalického a Ronalda Mišecha v prípade vraždy topoľčianskeho podnikateľa Jozefa Mišenku.

Vypočul si oboch odsúdených, ich obhajcu a prokurátora, ktorý žiadal návrh odsúdených zamietnuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodnutie odročil na neurčito

Senát rozhodnutie odročil na neurčito, pričom predloženými dôkazmi a skutočnosťami sa má teraz zaoberať príslušný prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry.

Senát ŠTS v júni 2012 uznal štyroch obžalovaných vinných z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchanej organizovanou skupinou. Trom uložil tresty odňatia slobody na 25 rokov a jednému na doživotie.

SkryťVypnúť reklamu

Doživotný trest uložil Ivanovi Skalickému, pretože už bol predtým odsúdený za vraždu. Tresty odňatia slobody na 25 rokov dostali Milan Pavlovič, Róbert Trajkov, zvaný Netvor, a Ronald Mišech.

Verdikt potom potvrdil odvolací senát Najvyššieho súdu SR. Spolu s nimi prokurátor žaloval aj Viliama Mišenku, ktorý údajne vraždu financoval, ale podľa súdu sa tento skutok nepodarilo preukázať.

Mafiánska poprava

Podnikateľa Jozefa Mišenku zavraždili 20. júla 2010 po ôsmej ráno. Útočníci do vozidla Mercedes vystrieľali približne 30 rán zo samopalu.

Prokurátor to označil za typickú mafiánsku popravu a podľa neho sa preukázalo, že na nej mali svoj podiel všetci obžalovaní ako organizovaná skupina. Podľa súdu strieľal Goran zo Škody Octavie, ktorú šoféroval Mišech.

SkryťVypnúť reklamu

Vozidlo sa neskôr našlo zhorené v rekreačnej oblasti Duchonka. Vo vraku auta bol ohorený československý samopal vzor 58 s odstráneným výrobným číslom.

Kým Mišech sa k písomnému návrhu na obnovu konania nevyjadroval, Ivan Skalický viac ako hodinu poukazoval na podľa neho nové skutočnosti a dôkazy.

Predovšetkým by chcel, aby súd vypočul ako svedka Gorana Stefanova z Macedónska. Macedónčan mal byť strelcom na zavraždeného Jozefa Mišenku. Vo februári tohto roku dostal Skalického obhajca list od Gorana.

Ten v ňom vraj uvádza skutočnosti v prospech jeho klienta. Podľa obhajcu Juraja Gavalca je Goran Stefanov závažnejší svedok ako utajený svedok, pretože je nepredstaviteľné, že by nebol vypočutý človek, ktorý strieľal. Skalický poukázal aj na nepravdivú výpoveď istého svedka ovplyvnenú nátlakom polície.

SkryťVypnúť reklamu

Skalický si myslí, že vypočuť je potrebné aj Viliama Mišenku a ďalších svedkov. Navrhol preskúmať rôzne dokumenty, ako napríklad trestný spis Gorana, zápisnicu polície o predvedení svedka, ktorý klamal a iné.

Odsúdený aj Róbert Trajkov

Skalický mal svoju výpoveď pripravenú písomne, odvolával sa pritom na rôzne judikáty a skákal sudcovi do reči.

Predseda senátu ho upozornil, že judikát nie je dôkaz. Na to Skalický požadoval uviesť do zápisnice, že mu zakazujú čítať judikáty, on chce iba informovať prítomnu verejnosť.

V súvislosti s vraždou Jozefa Mišenku bol odsúdený aj Róbert Trajkov, ktorému nepomohlo odvolanie ani dovolanie, ale vyhovel mu Ústavný súd SR.

Ten zrušil rozsudok v tejto veci s tým, že príslušný súd sa má nanovo zaoberať výpoveďou utajeného svedka.

SkryťVypnúť reklamu

Skalický poukázal na to, že v prípade boli odsúdení ako organizovaná skupina a rozhodnutie ústavného súdu sa týka aj jeho.

Tiež vyhlásil, že povoliť obnovu konania je pre neho životne dôležité, lebo bol odsúdený iba na základe tvrdení dvoch svedkov, ktorí nehovorili pravdu. Sudcom pripomenul, že justícia pozná zásadu, podľa ktorej „je lepšie oslobodiť desať vinných, ako odsúdiť jedného nevinného“.

Konanie o návrhu na obnovu konania sledovali príbuzní a priatelia Skalického. Medzi nimi bola i jeho sestra, ktorú v prípade obnovy konania navrhuje obhajoba vypočuť na hlavnom pojednávaní ako svedkyňu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 033
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 635
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 889
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 690
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 813
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 220
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 151
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Teplejšie zostane najmä na juhovýchode.


TASR

Súťaž sa konala v terchovskom amfiteátri.


TASR

Trasa viedla z Hrebienka na Zamkovského chatu.


TASR
Minister Drucker

Upraviť by sa mali aj podmienky vykonávania diagnostiky v diagnostických centrách.


SITA

Sportnet

ONLINE: Kvalifikácia na Veľkú cenu Monaka 2025

Sledujte s nami ONLINE prenos z kvalifikácie na Veľkú cenu Monaka 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce: ONLINE prenos z odvety zápasu baráže o Niké ligu.

Sledujte s nami ONLINE prenos z odvetného zápasu baráže o Niké ligu: AS Trenčín - FC ViOn Zlaté Moravce.


Jeremy Swayman a Michael Kesselring oslavujú postup USA do finále MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu Švédsko - USA v semifinále na MS v hokeji 2025.


Stanislav Lobotka oslavuje zisk titulu s Neapolom

Slovák dostal vysokú známku.


SkryťZatvoriť reklamu