SME
Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Osúdení za vraždu podnikateľa Mišenku žiadajú obnovu konania

Senát rozhodnutie odročil na neurčito.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: Archív SME)

BANSKÁ BYSTRICA. Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa dnes zaoberal návrhmi na obnovu konania odsúdených Ivana Skalického a Ronalda Mišecha v prípade vraždy topoľčianskeho podnikateľa Jozefa Mišenku.

Vypočul si oboch odsúdených, ich obhajcu a prokurátora, ktorý žiadal návrh odsúdených zamietnuť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodnutie odročil na neurčito

Senát rozhodnutie odročil na neurčito, pričom predloženými dôkazmi a skutočnosťami sa má teraz zaoberať príslušný prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry.

Senát ŠTS v júni 2012 uznal štyroch obžalovaných vinných z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchanej organizovanou skupinou. Trom uložil tresty odňatia slobody na 25 rokov a jednému na doživotie.

Doživotný trest uložil Ivanovi Skalickému, pretože už bol predtým odsúdený za vraždu. Tresty odňatia slobody na 25 rokov dostali Milan Pavlovič, Róbert Trajkov, zvaný Netvor, a Ronald Mišech.

Verdikt potom potvrdil odvolací senát Najvyššieho súdu SR. Spolu s nimi prokurátor žaloval aj Viliama Mišenku, ktorý údajne vraždu financoval, ale podľa súdu sa tento skutok nepodarilo preukázať.

Mafiánska poprava

Podnikateľa Jozefa Mišenku zavraždili 20. júla 2010 po ôsmej ráno. Útočníci do vozidla Mercedes vystrieľali približne 30 rán zo samopalu.

Prokurátor to označil za typickú mafiánsku popravu a podľa neho sa preukázalo, že na nej mali svoj podiel všetci obžalovaní ako organizovaná skupina. Podľa súdu strieľal Goran zo Škody Octavie, ktorú šoféroval Mišech.

Vozidlo sa neskôr našlo zhorené v rekreačnej oblasti Duchonka. Vo vraku auta bol ohorený československý samopal vzor 58 s odstráneným výrobným číslom.

Kým Mišech sa k písomnému návrhu na obnovu konania nevyjadroval, Ivan Skalický viac ako hodinu poukazoval na podľa neho nové skutočnosti a dôkazy.

Predovšetkým by chcel, aby súd vypočul ako svedka Gorana Stefanova z Macedónska. Macedónčan mal byť strelcom na zavraždeného Jozefa Mišenku. Vo februári tohto roku dostal Skalického obhajca list od Gorana.

Ten v ňom vraj uvádza skutočnosti v prospech jeho klienta. Podľa obhajcu Juraja Gavalca je Goran Stefanov závažnejší svedok ako utajený svedok, pretože je nepredstaviteľné, že by nebol vypočutý človek, ktorý strieľal. Skalický poukázal aj na nepravdivú výpoveď istého svedka ovplyvnenú nátlakom polície.

Skalický si myslí, že vypočuť je potrebné aj Viliama Mišenku a ďalších svedkov. Navrhol preskúmať rôzne dokumenty, ako napríklad trestný spis Gorana, zápisnicu polície o predvedení svedka, ktorý klamal a iné.

Odsúdený aj Róbert Trajkov

Skalický mal svoju výpoveď pripravenú písomne, odvolával sa pritom na rôzne judikáty a skákal sudcovi do reči.

Predseda senátu ho upozornil, že judikát nie je dôkaz. Na to Skalický požadoval uviesť do zápisnice, že mu zakazujú čítať judikáty, on chce iba informovať prítomnu verejnosť.

V súvislosti s vraždou Jozefa Mišenku bol odsúdený aj Róbert Trajkov, ktorému nepomohlo odvolanie ani dovolanie, ale vyhovel mu Ústavný súd SR.

Ten zrušil rozsudok v tejto veci s tým, že príslušný súd sa má nanovo zaoberať výpoveďou utajeného svedka.

Skalický poukázal na to, že v prípade boli odsúdení ako organizovaná skupina a rozhodnutie ústavného súdu sa týka aj jeho.

Tiež vyhlásil, že povoliť obnovu konania je pre neho životne dôležité, lebo bol odsúdený iba na základe tvrdení dvoch svedkov, ktorí nehovorili pravdu. Sudcom pripomenul, že justícia pozná zásadu, podľa ktorej „je lepšie oslobodiť desať vinných, ako odsúdiť jedného nevinného“.

Konanie o návrhu na obnovu konania sledovali príbuzní a priatelia Skalického. Medzi nimi bola i jeho sestra, ktorú v prípade obnovy konania navrhuje obhajoba vypočuť na hlavnom pojednávaní ako svedkyňu.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy zo Sme.sk

Minúta po minúte: Poslanci schválili zrýchlené konanie o dôchodkoch

Pri diaľničných známkach však plénum nebolo uznášaniaschopné.

Predseda strany SNS Andrej Danko.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Kočner mal plán, ako s Bödörom oblafnúť Haščáka. V Markíze

Mal plán, ako získať podiel v televízii, keď ju kúpi Penta.

Norbert Bödör, Jaroslav Haščák.

Čo musí Kiska vysvetľovať a kto je kto vo video kauze

Vysvetlenie žiadajú opoziční lídri.

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska.
Komentár Zuzany Kepplovej

Kiska by mal povedať, že takto nie

Partnerom exprezidentova minulosť prekáža.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Zákon o štátnom občianstve treba podľa ombudsmanky zmeniť

Ombudsmanka navrhla zmeny, ministerka ich odmietla.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Nová vláda by mala podľa Ondrejcsáka riešiť strategické dokumenty

Dokumenty sú podľa štátneho tajomníka neaktuálne a vyžadujú si úpravy.

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák.
Ilustračné foto.

Ministerstvo navrhuje odňať súhlas na pôsobenie Akadémii médií

Dôvodom je porušovanie povinností ustanovených zákonom o vysokých školách.

	
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová počas rokovania 190. schôdze vlády SR. Bratislava, 18. december 2019.