BRATISLAVA. Deklarácia slovenského národa z 30. októbra 2018, a teda tzv. Martinská deklarácia, je nepochybne dôležitou udalosťou slovenských dejín.
Povedal to pre agentúru SITA poslanec Národnej rady za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus s tým, že oficiálne sme sa ňou zriekli štátneho zväzku s Uhorskom a vstúpili do zväzku v rámci Československej republiky.

„Tá ale bola vyhlásená už dva dni predtým v Prahe, preto nadradenie tejto udalosti oficiálnemu vzniku republiky nepovažujem za správne. A už tobôž nie, pokiaľ sa tak deje prostredníctvom jednorázového štátneho sviatku. Je nedôstojné, že si jednu z najdôležitejších udalostí histórie Slovenského národa, akým vznik 1. ČSR nepochybne bol, oficiálne a trvalo v rovnakom termíne nepripomíname s priateľmi v Českej republike. Vypovedá to o malosti, či historickej neznalosti tých, ktorí o tom nedávno rozhodli,“ vyhlásil Klus.
Dôležitý míľnik
Martinskú deklaráciu si hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) váži ako konštitučný akt slovenskej politickej reprezentácie, ktorým sa deklaranti rozhodli pre odchod zo zväzku uhorskej koruny a uzavretie štátneho zväzku s obyvateľmi Čiech, Moravy a Sliezka v podobe Československa.
„Martinskou deklaráciou sa po slede československých dohôd v zahraničí dosiahla zhoda aj doma, vo vtedajšom Hornom Uhorsku. Zlomovým momentom tu bolo stanovisko reprezentácie katolíckeho prostredia, keďže v protestantskom slovenskom prostredí bola československá vízia národnej budúcnosti prijímaná už dlhšie,“ uviedol poslanec OĽaNO Ján Budaj.
Podľa Budaja deklaranti urobili v Martine krok, ktorý predurčil naše spolužitie s obyvateľmi tzv. historických zemí.
Ďalej dodal, že na jeho pozadí sa začala tvoriť demokratická slovenská politika, vytvárajúca odvtedy kontúry budúcej Slovenskej republiky.
„Vznik Československej republiky by mal byť považovaný za začiatok modernej politickej identity Slovenska a mal by byť označený za štátny sviatok, oslavovaný nie iba jednorázovo, ale každoročne,“ dodal Budaj.
Hnutie Sme rodina – Boris Kollár je presvedčené, že vznik ČSR bol jedným z najdôležitejších míľnikov v našej spoločnej histórii.
„Martinská deklarácia bola jedným z najdôležitejších pilierov vzniku samostatného Československa a taktiež vznik SNR bol dôležitým krokom dopredu pre náš slovenský národ,“ uvádza hnutie Borisa Kollára vo svojom stanovisku s tým, že súhlasia, aby bol 30. október štátnym sviatkom.
Jednorázový sviatok
Národná rada v septembri schválila návrh vlády na zavedenie jednorazového štátneho sviatku.
V roku 2018 si tak pripomíname sté výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine, ktorou sa predstavitelia slovenského národa prihlásili k sebaurčovaciemu právu národov a k vzniku samostatného československého štátu.
Pri tejto príležitosti vláda navrhla, aby bol 30. október ako deň výročia Deklarácie slovenského národa v roku 2018 štátnym sviatkom.
Návrh kritizoval opozičný poslanec Ondrej Dostál. Podľa neho deklarácia nesymbolizuje vznik ČSR.
„Tým dňom, ktorý ho symbolizuje a tiež jej humanistickú tradíciu, Tomáša Garriguea Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, je 28 október,“ vyhlásil Dostál s tým, že 30. október nie je vlastne ani štátnym sviatkom, ale čudom, ktorý sa nazýva štátnym sviatkom.