BRATISLAVA. Ministerstvo obrany podľa opozičného poslanca Ľubomíra Galka (SaS) zneužíva výnimku a obstaráva vojenskú techniku za milióny eur v utajenom režime.
Povedal to pre agentúru SITA s tým, že predstavitelia politickej opozície vyzvali aj vládu, aby obstaranie väčších transportérov typu 8x8 s názvom Vydra neodobrila.
Ako doplnil bývalý minister obrany Galko, v prípade, že dá kabinet Petra Pellegriniho (Smer-SD) transportérom zelenú, pôjde o spoločnú zodpovednosť celej vládnej koalície.
Ministerstvo obrany plánuje obstarať 81 vozidiel Vydra za celkovú sumu 417 miliónov eur, pričom je v cene započítaný aj výcvik, logistická podpora či munícia.
Vláda by mohla definitívne rozhodovať o novej kolesovej ešte v priebehu novembra tohto roka.
Galko vyčíta priame obstarávanie

„To je to nešťastie rezortu obrany, že tam prakticky všetko môžete obstarávať priamo a aj v utajenom režime a Slovenská národná strana (SNS), ktorá vedie ministerstvo túto možnosť využíva vo veľkom," povedal Galko.
Týmto spôsobom sa podľa Galka obstarávajú aj také veci, ktoré by sa dali bez problémov obstarávať so súťažou. "To znamená, že oni (vedenie rezortu obrany poznámka red.) zneužívajú ten zákon,“ uviedol Galko.
„My sme vyzvali vládu SR, aby jednoducho tento projekt nepodporili a teraz to majú v rukách. Ak sa pod to podpíšu, tak to potom už bude ich spoločná zodpovednosť," doplnil.
Výrobu chcú spustiť budúci rok
V prípade súhlasu vlády s obstaraním nových obrnených transportérov na projekte môže participovať 17 firiem, z ktorých je jedna z Českej republiky.
Sériovú výrobu, ktorú chce spustiť ministerstvo budúci rok by zastrešil štátny podnik Konštrukta-Defence a.s., okrem toho by sa na výrobe mohli podieľať aj ďalšie firmy.
Podľa rezortu obrany tak bude väčšina súčiastok na transportéroch pochádzať zo Slovenska.
Predstavitelia ministerstva tiež uviedli, že táto schéma spoločností nemusí byť definitívna a rezort bude postupovať v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.
Súťaž na transportéry

Podľa opozičného poslanca Galka mohla byť na transportéry vyhlásená súťaž.
„Môže to vzbudiť podozrenia, ale oveľa väčšie sú pochybnosti, pretože tieto firmy, nevzišli z poctivej súťaže. Aj na subdodávateľov sa dala urobiť poctivá súťaž na Slovensku a v prípade, že by sa o to tie jednotlivé firmy uchádzali a boli by v tejto súťaži uspeli, bolo by to úplne v poriadku," povedal Galko.
Pokiaľ sa však podľa Galka takto na priamo zadáva celé vozidlo a na priamo sa zadajú aj subdodávky a ešte sa ukážu aj nejaké prepojenia so Slovenskou národnou stranou (SNS), tak, samozrejme, že to budí podozrenie.