BRATISLAVA. Slovenská republika víta návrh zriadiť riadiaci výbor európskej siete imigračných styčných dôstojníkov v tretích krajinách.
Uvádza sa to v predbežnom stanovisku k návrhu, ktorý vypracovalo ministerstvo vnútra.
Prípady náhlych tokov migrantov
Výbor by podľa návrhu európskych inštitúcií mal byť zložený zo zástupcov Európskej komisie, koordinačných útvarov imigračných styčných dôstojníkov členských štátov a agentúr EÚ.
"Riadiaci výbor by mal pravidelne zasadať s cieľom poskytovať platformu na plánovanie a koordináciu rozvoja a prevádzky sietí na základe strategických a operačných priorít EÚ týkajúcich sa riadenia migrácie. Tieto priority by sa kolektívne dohodli medzi EÚ a členskými štátmi, napríklad v prípade náhlych tokov migrantov. Vďaka lepšiemu pochopeniu dostupných schopností a kapacít bude EÚ lepšie vybavená na zameranie svojich zásahov a reakcií na rôzne oblasti migračnej politiky," uvádza sa v návrhu.
Rezort vnútra uvažuje o Srbsku a Ukrajine
Rezort vnútra vo svojom stanovisku konštatuje, že vzhľadom na skutočnosť, že Slovenská republika doposiaľ nevyslala imigračného styčného dôstojníka do zahraničia ani nevyužila možnosť kontaktovať imigračného styčného dôstojníka, ktorého vyslal iný členský štát, máme v danej oblasti len veľmi málo skúseností.

"Avšak na základe informácií, ktoré nám ponúkla hodnotiaca správa činnosti imigračných styčných dôstojníkov, ktorí boli doposiaľ vyslaní inými členskými štátmi do zahraničia, možno konštatovať, že Slovenská republika bude vyslanie imigračného styčného dôstojníka zvažovať v súvislosti s aktuálnou situáciou v oblasti migrácie a potrebu získania informácií, kontaktov, vyriešenia problematickej situácie v oblasti migrácie a podobne. Momentálne je možné konštatovať, že takouto krajinou je pre nás Ukrajina a Srbsko," uvádza sa v stanovisku.
Slovensko podľa stanoviska veľmi pozitívne vníma predložený návrh.
"Zmeny v ňom urobené sú dobrým krokom vpred ako zintenzívniť činnosť imigračných styčných dôstojníkov v zahraničí," dodáva ministerstvo
Nariadenie o využívaní imigračných styčných dôstojníkov prijali inštitúcie EÚ už v roku 2004. Riadenie ich činnosti je však momentálne záležitosťou členských štátov. Zámerom návrhu je preto posilniť európsku úroveň ich fungovania