BRATISLAVA. S partnermi z Mongolska, Bieloruska a Gruzínska rokoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.
Šéf slovenskej diplomacie hovoril s predstaviteľmi spomínaných štátov v Minsku na okraj zasadnutia Úzkeho jadra Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, uvádza sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.
Hovorili o rozvoji spolupráce
S ministrom zahraničných vecí a obchodu Mongolskej republiky Damdinom Tsogtbaatarom hovorili o rozvoji spolupráce.
Obaja partneri v nadväznosti na výsledky historicky prvej návštevy šéfa mongolskej diplomacie v SR v apríli tohto roku zdôraznili záujem na posilňovaní dvojstrannej spolupráce a pokračovaní intenzívnych kontaktov v politickej aj obchodnej oblasti.
Dôležitým faktorom v tomto smere by mohli byť viacerí úspešní mongolskí absolventi slovenských vysokých škôl, ktorí majú záujem byť nápomocní pri napĺňaní uvedených ambícií.
K rozvoju obchodno-ekonomických vzťahov by mohlo prispieť aj vytvorenie spoločnej hospodárskej komisie, ktorej zasadanie sa predpokladá v druhom polroku budúceho roka.
Ministri vnímajú pozitívne taktiež finalizáciu rokovaní o uzavretí memoranda o porozumení medzi rezortmi zahraničia. Zároveň vyslovili pripravenosť rozvíjať spoluprácu v multilaterálnej oblasti, osobitne v kontexte blížiaceho sa predsedníctva SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Mongolsko sa stalo 57. účastníckym štátom tejto organizácie v novembri 2012.
Zhodnotili perspektívy vzťahov
Miroslav Lajčák a bieloruský rezortný partner Vladimír Makej spoločne zhodnotili perspektívy dvojstranných vzťahov.
Dôraz kládli na obchodno-ekonomické aspekty, v ktorých Slovensko a Bielorusko vidia veľký potenciál a rezervy. Lajčák a Makej zároveň vyjadrili spokojnosť s doterajším prehlbovaním regionálnej kooperácie medzi mestami a krajmi na oboch stranách.
Ministri diskutovali o realizácii programu Východného partnerstva. V tejto súvislosti sa zhodli, že po desiatich rokoch fungovania uvedeného programu je načase prísť s novým politickým impulzom pre ďalšie oživenie a prehĺbenie spolupráce medzi EÚ a šiestimi krajinami partnerstva, o čo má Bielorusko záujem.
Lajčák informoval bieloruského ministra o prioritách slovenského predsedníctva vo Visegrádskej štvorke, ale najmä v rámci OBSE, kde sa chceme zamerať na pomoc ľuďom, ktorí trpia v konfliktných oblastiach.
„Slovensko si chce stanoviť v rámci predsedníctva ambiciózne, realistické a užitočné ciele,“ cituje Lajčáka tlačová správa.
Minister zdôraznil, že SR je kategorickým zástancom dodržiavania noriem medzinárodného práva.
Makej ocenil pôsobenie Lajčáka v pozícii predsedu 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov a vyjadril presvedčenie, že slovenský minister úspešne kontinuálne nadviaže na túto etapu práve predsedníctvom v OBSE.
Riešenie zmrazených konfliktov
Tretie dvojstranné rokovanie absolvoval šéf slovenskej diplomacie s námestníkom ministra zahraničných vecí Gruzínska Lashom Darsaliom.
Ústrednou témou tohto stretnutia bola perspektíva riešenia zmrazených konfliktov na území Gruzínska, čo má byť jednou z tém slovenského predsedníctva v OBSE. Gruzínsky námestník skonštatoval, že Tbilisi má napriek doterajšej stagnácii záujem prísť z možnosťami riešenia aktuálnej situácie.
Minister Lajčák ocenil kroky Gruzínska v rámci napĺňania programu Východného partnerstva a vyzval Darsaliu, aby partnerská strana nepoľavovala vo svojom doterajšom úsilí a iniciatívne prichádzala s návrhmi, ktoré môžu krajinu viac priblížiť k EÚ.
Zároveň ho ubezpečil, že SR bude naďalej pokračovať v poskytovaní rozvojovej pomoci Gruzínsku.