Seriál: Živí vymyslení
Aké boli skutočné osudy literárnych postáv? V čom boli podobné tým z kníh a v čom, naopak, diametrálne odlišné?
Keď zomrel, noviny venovali viac pozornosti jeho smrti než úmrtiu cisára Františka Jozefa. Nečudo.
Bol najslávnejším a najlepšie zarábajúcim svetovým spisovateľom, jeho knihy prekladali do desiatok jazykov a milovali ich milióny ľudí. Nečakaná smrť všetkých prekvapila.
Jack London však žil - a zrejme aj zomrel - ako jedna z jeho vlastných postáv. Román Martin Eden sa až príliš ponáša na život tohto búrliváka a dobrodruha.
Žiadny uhladený intelektuál
Je to paradox. Kým pri mnohých knihách čitatelia veria, že sa veci v nich zobrazené skutočne udiali a pátrajú po predobrazoch postáv, pri Londonovom románe Martin Eden to bolo celkom naopak.

Nikto z literárnych kritikov neveril, že by sa mohol udiať. Kým úvodná scéna zachytáva nevzdelaného, jednoduchého a neohrabaného mladíka bez vzdelania, kniha sa končí samovraždou veľkého uznávaného spisovateľa. To všetko v priebehu pár rokov.
Román vyšiel v roku 1909, Jack London bol vtedy tridsiatnik. Stihol však toho v živote toľko, čo by stačilo pre troch.
Často sa pohyboval na hrane zákona, bol pašerákom, námorníkom, tulákom, žobrákom, zlatokopom, socialistom, vojnovým korešpondentom, filozofujúcim esejistom. Najmä však skvelým rozprávačom.
Fakty o jeho dobrodružnom živote nájdete v každom Londonovom životopise. Ibaže zaujímavejšie sú opísané v jeho vlastných knihách. Veď v nich opisoval dobrodružstvá, ktoré sám zažil.
Tento spisovateľ mal naozaj ďaleko od suchopárneho uhladeného intelektuála z kaviarne.
Nevídané výšky
Biely tesák, Volanie divočiny, Láska k životu, Morský vlk, Tulák po hviezdach... Kto by nepoznal jeho knihy? Okrem tých známych z Aljašky písal aj príbehy z Tichomoria, z potuliek po štátoch, z londýnskej periférie, z Kórey, z dávnej histórie... Dovedna vyše 20 románov a k tomu desiatky noviel a poviedok, ktoré zvládal najlepšie.