BRATISLAVA. Mimoriadna schôdza Národnej rady bude pravdepodobne v utorok 6. novembra o 13-tej hodine.
Agentúru SITA o tom informoval hovorca predsedu parlamentu Andreja Danka Tomáš Kostelník s tým, že v súvislosti so žiadosťou opozície o zvolanie mimoriadnej schôdze predseda parlamentu Andrej Danko požiadal podpredsedu snemovne Bélu Bugára o jej zvolanie.
Danko nebude predsedať, pretože schôdza sa týka jeho osoby. „K zlobe opozície a trestným oznámeniam pani Nicholsonovej (pozn. red.: podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová) by som chcel poukázať na múdru vetu prezidenta ČSR: „Rozčílení není program.“ A na ich výčitky k mojim zahraničným cestám zasa dodávam, že do Ruska budem chodiť, aj keby celá opozícia skočila do Dunaja,“ uzavrel Andrej Danko.
Rigoróznu prácu stále neukázal
Demokratická opozícia v zastúpení politických strán a hnutí Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina – Boris Kollár a skupina nezaradených poslancov podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom odvolať Danka z funkcie predsedu parlamentu, keďže za uplynulý týždeň neukázal svoju rigoróznu prácu.

Líder SaS Richard Sulík ešte pred týždňom pripustil, že Danko používa titul JUDr., aj keď naň nemá nárok.
"Už niekoľko týždňov nepredložil svoju prácu a nevie dôveryhodne vysvetliť, prečo ju obhajoval v Banskej Bystrici, keď študoval v Bratislave. Toto je vážny problém. Slovensko je členom EÚ, sme súčasťou civilizovaného sveta, kde hochštapleri nemajú vo vysokej politike čo robiť. Nemá čo robiť na čele NR SR," myslí si Sulík.
Podpredsedníčka Národnej rady Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) vidí aj iný dôvod na Dankovo odvolanie.
Podľa nej sú to Dankove proruské ambície, ktoré sú v príkrom rozpore so zahraničnou politikou Slovenska.
"Zároveň sa prihlásil k orbánovskej politike a volá po centralizácii moci. To je neprípustné," povedala Ďuriš Nicholsonová.
Ďalšou príčinou, pre ktorú bude Danko čeliť odvolávaniu, je, že šéf SNS podľa opozície účelovo bráni prijatiu Bezpečnostnej stratégie a Obrannej a Vojenskej stratégie v parlamente.
To, či sa samotné rokovanie uskutoční, však zatiaľ nie je isté. Na jeho začiatku sa totiž musí schváliť program.
Pri vyslovovaní nedôvery premiérovi či členom vlády sa program neschvaľuje. Minulý rok chcela opozícia Danka odvolávať kvôli kauze údajného otvárania listov.
Ich snaha vtedy stroskotala práve pri schvaľovaní programu, za ktorý zahlasovalo len 54 poslancov zo 131 prítomných. Kladne hlasovali prítomní poslanci SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina, ĽSNS a väčšina nezaradených zákonodarcov. Proti boli kluby Smeru, SNS a Mosta-Híd.
Sulíkova posadnutosť Dankom
Danko ešte pred týždňom v reakcii uviedol, že Sulík je človek, ktorý v súkromnom a aj profesionálnom živote niekoľkokrát prekročil hranice slušnosti a odbornosti.

"Jeho posadnutosť mnou a aj Slovenskou národnou stranou nebudem komentovať," odkázal Danko.
Danko na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) vyštudoval a získal titul Mgr., doktorský titul získal na pôde Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici.
Svoju rigoróznu prácu sprístupnil len okruhu oprávnených osôb. Podľa medializovaných informácií vznikli práce s rovnakým názvom a témou.
Jedna z nich v roku 1999, teda o rok skôr, na pôde Právnickej fakulty UK v Bratislave.
Vedenie UMB vyzvalo Danka na zverejnenie jeho rigoróznej práce, ten odkázal, že dokument nie je utajený a kompetentní majú k nemu prístup.