BRATISLAVA. Štát chce zaviesť koordinovaný a komplexný systém, ktorý by mal pomôcť znižovať trestnú činnosť obchodovania s ľuďmi.
Vláda v utorok schválila Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2019-2023.
Užšia spolupráca dotknutých subjektov
Rezort vnútra ozrejmil, že program má podporovať aj rozvoj spolupráce všetkých subjektov zaoberajúcich sa prevenciou alebo riešením obchodovania s ľuďmi, napríklad ministerstiev, polície a poskytovateľov pomoci obetiam.
Program má pomáhať aj pri vytváraní podmienok na poskytovanie podpory a pomoci obetiam, zabezpečenia ochrany ich ľudských práv, slobôd a dôstojnosti s ohľadom na ich individuálne potreby.
Reakcia na nové trendy trestnej činnosti
Pri obmedzovaní priestoru pre páchanie trestných činov v oblasti obchodovania s ľuďmi treba podľa rezortu brať ohľad na aktuálne trendy a vývoj situácie v predmetnej oblasti.
"Je potrebné zamerať sa aj na posilnenie existujúcich nástrojov, ktoré sa dlhoročnou praxou osvedčili, ako aj na nové nástroje boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktoré reflektujú na nové trendy v oblasti páchania trestnej činnosti," doplnil rezort v predkladacej správe.

Problematickými oblasťami sú podľa ministerstva pomoc a podpora obetí, ale aj spolupráca v boji proti zločinom.
"Pri pomoci a podpore obetí je nutné venovať pozornosť poskytovaným službám pre obete, nakoľko v ostatnom období sa množili prípady obetí, u ktorých figurovali dlhy na poistnom, psychické problémy vyžadujúce si trvalé riešenie. Mnohé obete boli osoby bez domova, čo si taktiež vyžaduje dlhodobé riešenie ich situácie z dôvodu eliminácie ich opätovného zobchodovania a viktimizácie," ozrejmilo ministerstvo.
Prevencia, ochrana, partnerstvo a spolupráca
V kontexte prioritných oblastí v boji proti obchodovaniu s ľuďmi v rokoch 2019-2023 navrhol rezort niekoľko kľúčových nástrojov a prerozdelenie kompetencií v rámci plnenia úloh medzi jednotlivé zložky štátu.
Na dosiahnutie hlavného cieľa programu je podľa rezortu potrebné venovať pozornosť čiastkovým oblastiam, ktoré označuje ako 4P, teda prevencia (Prevention), ochrana (Protection), vyšetrovanie (Prosecution) a spolupráca (Partnership).
Dôležitými oblasťami, ktoré chce rezort v rámci programu zlepšiť, je najmä pomoc a ochrana obetí, spolupráca medzi subjektmi na národnej i nadnárodnej úrovni, prevencia prostredníctvom systematického šírenie informácií a zmapovania súčasnej situácie v oblasti obchodovania s ľuďmi na trhu práce.
Pri vyšetrovaní trestných činov kriminality by mohlo podľa rezortu pomôcť napríklad zadefinovanie hranice medzi obchodovaním s ľuďmi za účelom nútenej práce a zlými pracovnými podmienkami, ale aj sumarizácia a analýza rozsudkov súdov SR či súčinné kontroly podnikateľských subjektov zamerané na odhalenie obchodovania s ľuďmi.
Z rokovania vlády:
Ochranu oznamovateľov korupcie a protispoločenskej činnosti má posilniť a zefektívniť špeciálny úrad - nezávislý orgán štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Jeho úlohou bude poskytovať ochranu oznamovateľom, kontrolovať dodržiavanie navrhovaného zákona, poskytovať odborné stanoviská a poradenstvo k aplikácii návrhu zákona, robiť osvetu v oblasti poskytovania ochrany tzv. whistleblowerom i poskytovať odmenu oznamovateľom. O svojej činnosti bude raz za rok predkladať správu Národnej rade SR.
Vláda odobrila návrh zákona o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu. Potrebu prijatia novej legislatívy odôvodňuje Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR tým, že je nutné zosúladiť právnu úpravu v oblasti strelných zbraní a streliva na civilné použitie v rámci Slovenskej republiky. V prípade schválenia návrhu Národnou radou SR bude účinný od 1. apríla 2019. Po novom v prípade zavedenia do praxe budú musieť nové zbrane a ich výrobcovia splniť zákonom stanovené parametre. Každá zbraň musí byť riadnym spôsobom označená výrobným číslom, čo platí aj v prípade streliva.
Centrum právnej pomoci v najbližších rokoch zefektívni svoje fungovanie aj svoju komunikáciu s verejnosťou. Použiť chce na to najmä eurofondy. Vyplýva to z návrhu koncepcie činnosti centra, ktorý schválila vláda. Podľa centra však bude zároveň potrebné upraviť legislatívu a prehodnotiť odmeňovanie jeho zamestnancov. Centrum v koncepcii uvádza, že bojuje s viacerými problémami. Ide napríklad o personálnu poddimenzovanosť, nedostatočné odmeňovanie zamestnancov, nízky stupeň informatizácie, alebo nejednotné metodické postupy a nástroje. Tieto problémy sa podľa centra v roku 2017 zásadne prehĺbili, keďže im v súvislosti so zavedením takzvaného osobného bankrotu pribudla agenda.
Vláda rozhodla, že rok 2020 bude Rokom slovenského divadla. Podporila návrh Ministerstva kultúry (MK) SR zvýrazniť významné jubileá, ktoré si slovenská divadelná scéna v roku 2020 pripomína. Rok 2020 je z pohľadu divadelnej histórie výnimočný. Pripomenieme si 100. výročie založenia Slovenského národného divadla (1. marca 1920) i 190. výročie uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na našom území (22. augusta 1830 v Liptovskom Mikuláši), uviedol rezort kultúry v návrhu. Upozornil zároveň, že v roku 2020 majú okrúhle výročia i viacerí umelci, ktorí sa výrazne podpísali pod vývoj divadelného umenia na Slovensku.
Premiér Pellegrini v dňoch 15. - 16. novembra navštívi Kazachstan, súčasťou jeho delegácie bude aj podnikateľská misia. Okrem rozvoja obchodných vzťahov má návšteva potvrdiť záujem SR o rozvoj vzťahov s krajinami Strednej Ázie.
Na Slovensku v roku 2017 pribudli zahraniční študenti. Oproti roku 2016 ide o 8,6-percentný nárast, čo predstavuje 889 študentov. Vlani však ubudlo vysokoškolákov, a to o 10.966, čo je pokles o 7,45 percenta. Vyplýva to z výročnej správy o stave vysokého školstva za rok 2017 z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorú vzala vláda na vedomie.
Ochrana oznamovateľov protispoločenskej činnosti sa má prehĺbiť, rozšíriť a zefektívniť. To je účelom nového znenia návrhu zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý dnes odobrila vláda. Zlepšenie fingovania ochrany takzvaných whistleblowerov by sa mala zabezpečiť napríklad zriadením Úradu na ochranu oznamovateľov. Ten by mal fungovať ako nezávislý orgán štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou, ktorý bude namiesto inšpektorátu práce poskytovať oznamovateľom ochranu. Takisto by mal kontrolovať dodržiavanie zákona v tejto oblasti, poskytovať odborné stanoviská a poradenstvo, robiť osvetu, poskytovať odmenu oznamovateľom a raz ročne predkladať parlamentu správu o svojej činnosti. Úrad má sídliť v Bratislave, pričom v rámci svojej činnosti môže zriaďovať aj rušiť detašované pracoviská. Predsedu nového úradu má voliť parlament spomedzi kandidátov navrhnutých vládou.
Vláda schválila nariadenie, ktorým sa stanovuje výška poplatkov za uloženie odpadov a podrobnosti súvisiace s prerozdeľovaním príjmov z poplatkov za uloženie odpadov. Nariadenie predložilo ministerstvo životného prostredia ako iniciatívny materiál. Pôvodne boli prílohy nariadenia, v ktorých sú uvedené sadzby pre výpočet poplatkov, súčasťou návrhu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý už v októbri schválil parlament. Z dôvodu pokračovania rozporových konaní ako aj flexibility potrebných zmien boli niektoré prílohy zo zákona odčlenené a predložené ako návrh nariadenia. Predmetom nariadenia je prijatie nových sadzieb poplatkov za skládkovanie ako aj stanovenie výšky príjmov z poplatkov za uloženie odpadov pre obec, na ktorej území sa nachádza skládka odpadov alebo odkalisko. Nariadenie začne platiť od 1. januára budúceho roku.