SME

Katolícka charita pomohla takmer sto obetiam obchodníkov s ľuďmi

Od septembra Slovenská katolícka charita prevádzkuje aj Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi.

Najväčšie riziko nákazy syfilisom je pri promiskuite. Ilustračné foto.Najväčšie riziko nákazy syfilisom je pri promiskuite. Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

BRATISLAVA. Slovenská katolícka charita za desať rokov pomohla 98 osobám, ktoré sa stali obeťami obchodníkov s ľuďmi a boli im odopierané základné ľudské práva a slobody.

Ako pri príležitosti okrúhleho pôsobenia v tejto oblasti informovala hovorkyňa Sylvia Hamadejová, obeťami boli väčšinou Slováci, štyri obete pochádzali z Rumunska a Ukrajiny.

Išlo o 56 žien a 42 mužov, z toho troch maloletých chlapcov.

"Prostredníctvom Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi Ministerstva vnútra SR sme sa spoločne snažili nastaviť služby tak, aby najviac reflektovali potreby konkrétnych ľudí, ktorí sa dostali do rúk obchodníkov," konštatuje projektová manažérka oddelenia STOP obchodovaniu s ľuďmi Jana Verdura.

SkryťVypnúť reklamu

"Desať rokov pomáhame zmierňovať dôsledky neľudského zaobchádzania, služba sa zveľaďuje, posúva dopredu a formuje aj nás, pomáhajúcich pracovníkov. Za každým človekom, ktorého sme stretli počas našej dlhodobej praxe, sa ukrýva smutný, no silný príbeh a náš projekt má stále veľký zmysel,“ doplnila Jana Verdura.

Obchodovanie s ľuďmi je druhým najvýnosnejším a najrýchlejšie rastúcim nelegálnym obchodom na svete, je to medzinárodný problém.

Odhadom sa ročne v Európe stane obeťami obchodníkov s ľuďmi až 250-tisíc ľudí. Slovensko je krajinou, z ktorej pochádzajú obete obchodovania s ľuďmi, ale aj cez ktorú obchodníci svoje obete prevádzajú.

Doposiaľ zaznamenaných najviac prípadov obchodovania s našimi občanmi je vo Veľkej Británii. Najčastejšie Slovákov obchodníci lákajú na výhodnú prácu s ubytovaním a dobrý plat.

SkryťVypnúť reklamu

Obeťami vykorisťovania bývali u nás zväčša ženy, ktoré nútili k prostitúcii. Postupne sa to ale mení, medzi klientmi Slovenskej katolíckej charity je v súčasnosti viac mužov. Tí sa stávajú najmä obeťami nútenej práce a núteného žobrania. Ohrozené sú najmä vylúčené komunity. Obeťami, no aj páchateľmi sú často Rómovia.

V posledných rokoch sa objavujú informácie, že aj Slovensko sa stalo cieľovou krajinou, v ktorej dochádza k obchodovaniu s ľuďmi a obeťami sa stávajú Slováci aj cudzinci. Zneužívané na prácu či žobranie boli u nás napríklad ženy z Ukrajiny, Moldavska, Bulharska, Rumunska a potenciálne aj ženy a muži z Vietnamu. Počty obetí na Slovensku či vo svete rastú pre nedostatok pracovných príležitostí, slabé sociálne prostredie, chudobu, pre nízku úroveň vzdelania či pre nedostatok informácií o rizikách spojených s pracovnou migráciou, uvádza tlačová správa.

Pred desiatimi rokmi sa pracovníci Slovenskej katolíckej charity v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu s podporou rezortu vnútra i ďalších donorov zúčastnili na seminári Porozumieť a konať – obchodovanie s ľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Hamadejovej sa tým naštartovala pomoc SKCH v boji proti novodobému otroctvu.

Charita sa spolu s ďalšími štyrmi mimovládnymi organizáciami stala priekopníčkou v priamej pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi na Slovensku, pričom si začala plniť aj svoju zodpovednosť na poli prevencie.

"Uskutočnili sme 475 preventívnych besied v školách, detských domovoch či domovoch na pol ceste, rómskych komunitách, útulkoch pre ľudí bez domova a ženy v núdzi, jednoducho v komunitách, ktoré aj obchodníci najčastejšie lákajú do svojich pascí,“ vysvetľuje Verdura.

V tejto oblasti Slovenská katolícka charita zaškoľuje aj rehoľníkov, pracovníkov rómskej misie, kňazov i seminaristov. Slovenskej spoločnosti chce ukázať, ako byť viac vnímavou voči svojmu okoliu, voči potrebám ľudí okolo, dať jej nástroje k tomu, aby vedela identifikovať tento fenomén, privolať pomoc a tak vyslobodiť obeť včas.

Projekt STOP obchodovaniu s ľuďmi sa v priebehu desaťročia rozrástol nielen o nových erudovaných pracovníkov, ale aj o rôzne podprojekty, napríklad o program asistovaných dobrovoľných návratov. Od roku 2017 pomohla Charita vrátiť sa do svojich domovov až 11 klientom.

SkryťVypnúť reklamu

"V tomto jubilejnom roku sme začali v septembri prevádzkovať aj Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi (0800 800 818), v rámci ktorej sa nám podarilo hneď na začiatku identifikovať tri obete a pomôcť im vrátiť sa na Slovensko. V októbri sme slávnostne otvorili Dom sv. Bakhity – miesto bezpečného ubytovania pre našich klientov. Toto sú momenty, keď sa utvrdzujeme, že aj napriek prekážkam, neúspechom či náročnosti tejto problematiky má naša práca zmysel,“ podotkla Verdura.

Výnimočnosť projektu podľa právničky a terénnej pracovníčky Anny Bartošovej spočíva v tom, že pomáha všetkým cieľovým skupinám - ľuďom bez domova, so závislosťou či zdravotným hendikepom, mladým z detských domovov, ale aj starým, bez rozdielu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 750
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 740
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 493
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 373
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 347
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 786
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 303
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu