BRATISLAVA. Spolupráca slovenského a českého Najvyššieho súdu (NS) je príkladná a členovia jednotlivých kolégií sa pravidelne stretávajú.
Počas konferencie pri príležitosti stého výročia založenia Najvyššieho súdu ČSR sa na tom zhodli predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová, predseda Najvyššieho sudu Českej republiky Pavel Šámal a minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).
Príkladná spolupráca
"Doteraz platí aj pre Najvyššie súdy Slovenskej republiky a Českej republiky, že spolupracujú tak, ako mierumilovne a pokojne sa rozdelilo Československo," uviedla Švecová.
Oba súdy spolupracujú v rámci všetkých svojich kolégií a pravidelne sa stretávajú. Napríklad stretnutie členov trestnoprávneho kolégia oboch krajín sa uskutočnilo približne pred mesiacom v Luhačoviciach.
"Konferencia je zaujímavá v tom, že dokumentuje nadštandardné pracovné vzťahy medzi NS SR a NS ČR, ktoré chceme ďalej upevňovať. Naša konferencia je medzinárodná, zúčastňujú sa jej zástupcovia z viacerých štátov vrátane USA," dodal Šámal.
Dôvera občanov
Podľa Švecovej je budúcnosť najvyšších súdov postavená na dôvere občanov voči nim.

V súčasnosti je preto prvoradou úlohou Najvyššieho súdu chrániť práva a slobody, ktoré občanom zaručuje ústava a celý právny poriadok.
"Dĺžka súdneho konania je z hľadiska vierohodnosti justície v očiach verejnosti veľmi dôležitá. Platí, že neskoro poskytnutá spravodlivosť je spravodlivosť odmietnutá. Mojou absolútnou prioritou je teda skrátenie dĺžky súdnych konaní," konštatovala Švecová s tým, že ide o jeden z krokov, vďaka ktorým dôvera v súdnictvo postupne môže rásť.
Slávnostnú časť konferencie otvorili v pondelok 5. novembra v Brne. Súčasťou konferencie v Českej republike a následne na Slovensku sú jednotlivé prednáškové bloky, ktoré reflektujú predovšetkým na historické zhodnotenie úlohy najvyšších súdov na území Slovenska a Českej republiky, či na výzvy justície v modernej dobe so zameraním sa na nezávislosť súdnictva v kontexte národnej a medzinárodnej politiky.