BRATISLAVA. Opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) podáva podnet na Ústavný súd pre takzvané dodatky k zákonom.
Predstavitelia hnutia to uviedli v piatok na brífingu s tým, že dodatok k zákonom býva často dôležitejší ako samotná legislatíva.
Podľa Veroniky Remišovej sú takéto úpravy protiústavné a navyše zvýhodňujú istý okruh ľudí.
Remišová dodala, že ak by dodatky k zákonom boli predložené ako bežná legislatíva, mohla by verejnosť aj odborná obec v konkrétnej problematike vidieť jej presné znenie.
Nesúvisiace články
Remišová ako príklad uvádza rokovanie výboru pre hospodárske záležitosti v roku 2014, ktorý rokoval o zákone o podomovom predaji a predaji na diaľku.
Poslanec za Smer Maroš Kondrót vložil do zákona nový článok, ktorý so zákonom nesúvisel.
Kondrótov pozmeňujúci návrh podľa Remišovej menil zákon o investičnej pomoci, a to tak, že projekty s investičnými nákladmi nad 200 miliónov eur by už nemusela schvaľovať vláda, ale iba minister.
Zákon schválený poslancami Smeru začal platiť 1. mája. O päť dní neskôr, 5 mája, predložila podľa Remišovje Duslo Šaľa Andreja Babiša svoj investičný zámer na ministerstvo hospodárstva a žiadala investičnú pomoc.
"Je zrejme jedinou spoločnosťou, ktorá využila spomínaný pozmeňovací návrh poslanca Kondróta," povedala Remišová.
Prílepky k zákonom
Podľa opozičnej poslankyne je toto typickým prípadom takzvaných "prílepkov" k zákonom, ktoré zvýhodňujú konkrétne osoby či spoločnosti.
"Toto je klasický príklad takzvaného prílepku, keď sa 'prilepí' k návrhu zákona rozširujúci obsah, ktorý však s pôvodným zákonom nesúvisí a mení niečo úplne iné. Takýmto spôsobom sa obchádza štandardný legislatívny proces," povedala Remišová.
Hnutie preto podáva podanie na Ústavný súd, aby takéto konanie nebolo možné a bolo označené za protiústavné.
"V Českej republike už ústavný súd takúto prax zakázal z viacerých dôvodov. Vyslovil názor, že je to neúcta k občanom, pretože sa obmedzujú základné práva občanov vyjadriť sa k prerokovávanému materiálu," uzavrela Remišová.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.