O takmer rovnakých, no úplne iných jazykoch

Ten rozvod volajú zamatový. Partneri si nešli po krku a pragmaticky sa dohodli na rozdelení spoločného majetku.
Mnohé z ich detí im to zazlievali či dodnes zazlievajú, ale našťastie to nezabránilo čulým kontaktom v rámci rozdelenej rodiny. Možno aj vďaka tomu, že jazyky partnerov boli a sú jednými z najbližších na svete.
Rozumejú si však Slováci a Česi po 25 rokoch od rozdelenia stále tak dobre ako kedysi? Kto ovláda jazyk toho druhého lepšie?
Ako ovládajú češtinu a slovenčinu dnešné deti

Oslovili sme školy v oboch krajinách, aby ich žiaci skúsili preložiť text s viacerými náročnejšími slovami z jazyka susedného štátu.
Nejde o reprezentatívnu štatistiku, no predsa niečo napovedá.
Na Slovensku odpovedali deviataci v Základnej škole na Košickej ulici v Bratislave a kvartáni na osemročnom gymnáziu na Košickej ulici. V Česku si prekladateľské schopnosti vyskúšali deviataci a ôsmaci prevažne zo Základnej školy Skálova v Turnove.
Ako dopadli a ktoré slovíčka im robili najväčšie problémy?
Rozhovor s odborníkom na rakovinu

Rakovina vzniká zo stresu. Rakovinu spôsobuje zlá strava. Rakovinu privoláva lenivosť.
Ani jedna rovnica nie je nesprávna.
No aké mechanizmy sa skrývajú za ich platnosťou, skúma odborník na prevenciu tejto choroby Stephen D. Hursting.
„Musíte nájsť rovnováhu medzi tým, čo máte radi, a možnými dôsledkami. Jeden piatkový pohár červeného vína s priateľmi vám nezvýši riziko rakoviny tak, aby ste sa museli báť. No nulové riziko pri alkohole neexistuje,“ hovorí.
Reportáž z netradičnej jazdy vlakom

Máme hmotnosť 720 ton. A dĺžku 350 metrov. Za sebou ťaháme trinásť vozňov. Najviac, koľko môže byť v súprave osobného vlaku na Slovensku.
Dovedna je v nich asi tisíc ľudí. Celý ten kolos si to šinie naprieč krajinou. A na jeho čele sa usmieva Gregor Molnár.
Muž, ktorý patrí medzi 1200 rušňovodičov, ktorí dnes jazdia na Slovensku. Aj jeho otec je rušňovodič, životu na koľajniciach venoval štyridsať rokov.
Vezieme sa s ním po najznámejšej linke z Bratislavy do Košíc, po ktorej sa denne prepraví 79-tisíc ľudí, na železniciach po celom Slovensku je to až 198-tisíc ľudí.
Príbeh odvážnej lekárky

Keď v roku 1998 zomrela, New York Times ju označil za „grande“ dámu sexuálneho vzdelávania, ktorá urobila viac než ktokoľvek iný pre to, aby presvedčila lekárov aj verejnosť, že ľudská sexualita nie je len obyčajná fyzická kopulácia.
V Amerike päťdesiatych rokov, keď sa takéto témy v spoločnosti považovali za vysoko kontroverzné, narušila lekárka a aktivistka Mary Calderonová všetky konvencie.
Hovorila o tom, že sex treba predstaviť už mladým ľuďom ako zdravú a prirodzenú súčasť životného štýlu, ktorá nesmie byť zametená pod koberec. Keď išlo o výskum ženskej sexuality, stála ako iniciátorka v prvom rade.
Ďalší diel literárneho seriálu

Brezová pod Bradlom sa nespája len so Štefánikom, ale aj s nesmrteľným rodákom svákom Raganom.
Umelecký otec tejto originálnej postavy, spisovateľ Elo Šándor vždy tvrdil, že k nezameniteľnej postave ho neinšpiroval nikto konkrétny.
Keď už, tak vraj všetci obyvatelia mesta.
Ibaže v Brezovej naozaj žil garbiar, ktorý svojím rozprávačským talentom a figliarstvom mohol ohúriť mladého spisovateľa.

Beata
Balogová
