BRATISLAVA. Väčšina Slovákov dôveruje úradníkom. Dôvodom je najmä ústretovosť, snaha pomôcť či ochota poradiť.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý robila agentúra Focus so združením Dobrý úradník v polovici septembra na vzorke 1015 respondentov.
Dojem kazí neochota
Prieskum ukázal aj to, že za nedôverou ľudí voči úradníkom je najmä neochota, nezáujem, arogancia či korupcia a klientelizmus.

"Šesť z desiatich (60 percent) obyvateľov Slovenska podľa výsledkov úradníkom vo všeobecnosti úplne alebo skôr dôveruje, 27 percent im skôr nedôveruje a 10 percent nedôveruje vôbec," informovala Monika Filipová z OZ Dobrý úradník.
Pozitívne skúsenosti s úradníkmi podľa prieskumu prevládali nad negatívnymi.
"Ako najčastejšie dôvody nedôvery voči úradníkom respondenti uviedli neochotu, nezáujem (24 percent), aroganciu (18 percent), korupciu a klientelizmus (15 percent) a neodbornosť (14 percent)," priblížila Filipová.
Väčšie mesto, menšia dôvera
Vyššia miera nedôvery voči úradníkom je vo veľkých mestách nad 50-tisíc obyvateľov.
"Vo všeobecnosti ide najmä o krajské mestá. Zaujímavým zistením je, že práve obyvatelia týchto miest nadpriemerne často uviedli, že úradníci majú na ich vlastné životy relatívne veľký dopad," doplnila.
Filipová tiež povedala, že najvyššiu mieru subjektívneho vnímania dosahu práce úradníkov na vlastné životy deklarovali opýtaní v Trnavskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom kraji.
Filipová pripomína, že združenie Dobrý úradník spája úradníkov zo štátnej správy aj samosprávy, ktorí podporujú proaktívne budovanie kvalitnej a etickej verejnej správy.