BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska vrátil poslancom Národnej rady SR novelu zákona o podpore cestovného ruchu na opätovné prerokovanie.
Právna norma podľa neho neprimerane diskriminuje časť zamestnancov v nároku na získanie príspevku na rekreáciu.
Schválené znenie zákona je podľa prezidenta SR v rozpore s judikatúrou Ústavného súdu SR aj Súdneho dvora týkajúcou sa zákazu diskriminácie.
Zákon vytvoril tri skupiny zamestnancov
Prezident svojím vetom nepolemizuje so zavedením rekreačného poukazu a príspevku na rekreáciu zamestnancov.
„Je právomocou vlády a parlamentu podporovať domáci cestovný ruch prostredníctvom takých nástrojov, ktoré považujú za vhodné či potrebné,“ zdôraznil.
Schválený zákon však podľa prezidenta vytvoril tri rôzne skupiny zamestnancov z pohľadu nároku na príspevok na rekreáciu.
A to v závislosti od toho, či v podniku pracujú menej alebo viac ako dva roky a či podnik zamestnáva menej alebo viac ako 50 ľudí.
“Prezident sa vrátením zákona zastal robotníkov a iných zamestnancov, ktorých parlament bezdôvodne diskriminuje v nároku na príspevok na rekreáciu.
„
Podľa prezidenta časť zamestnancov má príspevok garantovaný, časť naň vôbec nemá nárok a časť ho môže získať na základe dobrovoľnej iniciatívy zamestnávateľa.
„Takáto nerovnosť medzi zamestnancami vo vzťahu k rovnakému nároku na príspevok na rekreáciu nezodpovedá žiadnej skutočnej potrebe, nemôže sa ňou dosiahnuť žiaden legitímny cieľ sociálnej politiky štátu a so zreteľom na účel tohto príspevku taká úprava nie je nevyhnutná,” zdôraznil Kiska.
Odlíšenie zamestnancov podľa priemerného počtu zamestnancov v podniku a trvania pracovného pomeru nemôže podľa neho zakladať objektívny dôvod na rozdielne zaobchádzanie.
Danko verí, že sa zákon uplatní
Predseda SNS Andrej Danko je v šoku z toho, že prezident SR vrátil na opätovné prerokovanie rekreačné poukazy.

„Ide o pilotné zavádzanie inštitútu, ktorý sa podobá systému stravných poukážok. V prípade, že sa osvedčí, nie je žiadny problém, aby bol zavedený aj do menších spoločností,“ uviedol Danko, ktorému je ľúto, že prezident neprejavil empatiu vo vzťahu k slovenským robotníkom a štátnym zamestnancom.
„Jediné pozitívum je to, že podpísal aspoň zníženú DPH na ubytovacie služby. Veľmi ťažko sa v koalícii presadzujú nástroje pomoci zamestnancom, veľmi ťažko sa zdvíha ich životný komfort a ich čistá mzda. Toto je jeden z nástrojov, ktorý môže zlepšiť kvalitu pracovno-právneho vzťahu. Veríme, že NR SR tento inštitút opätovne podporí,“ konštatoval Danko.
Zákon v tejto podobe diskriminuje
"Pán predseda parlamentu zrejme prehliadol alebo si neprečítal dôvody, pre ktoré prezident zákon vetoval. Prezident sa vrátením zákona zastal práve robotníkov a iných zamestnancov, ktorých parlament bezdôvodne diskriminuje v nároku na príspevok na rekreáciu," reagoval hovorca prezidenta Roman Krpelan na vyjadrenia predsedu parlamentu Andreja Danka.
Parlament schválil novelu zákona o podpore cestovného ruchu koncom októbra. Na základe novely z dielne SNS majú zamestnávatelia poskytovať svojim zamestnancom príspevok na rekreáciu na Slovensku, ak majú viac ako 49 pracovníkov.
Pre firmy a inštitúcie s menej ako 50 zamestnancami má byť tento príspevok dobrovoľný.
Príspevok má predstavovať ročne 55 percent oprávnených nákladov na rekreáciu, maximálne 275 eur.
Takú sumu zamestnávatelia majú uhradiť, ak zamestnanci vynaložia na rekreáciu päťsto eur a viac. Týka sa to zamestnancov, ktorí nepretržite pracujú u zamestnávateľov aspoň 24 mesiacov a majú dohodnutý pracovný pomer na určený pracovný čas.