SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Kisku výsledky volieb potešili, spokojní boli aj Fico, Danko a Bugár (minúta po minúte)

Účasť vo voľbách 48,67 percenta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie po komunálnych voľbách 2018 sledujeme minútu po minúte:

19:53 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ľudia volili zmenu, ale nie v podobe opozičných strán Čítajte 

19:51 Prezidenta Andreja Kisku výsledky volieb potešili, spokojnosť vyjadrili aj koaliční lídri Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár.

Prečítajte si zhrnutie volebného víkendu a analýzu výsledkov.

19:08 Bratislavskú Petržalku bude najbližšie štyri roky viesť aktuálne ešte miestny a mestský poslanec Ján Hrčka (SaS, Nova, KDH, OKS a Sme rodina).

Novým starostom najväčšej bratislavskej mestskej časti sa stal so ziskom 32,68 percenta hlasov. Vo funkcii nahradí končiaceho starostu Vladimíra Bajana, ktorý už nekandidoval.

"Som veľmi rád, že Petržalčania ocenili osem rokov mojej práce, ako aj prácu ľudí, s ktorými spolupracujem. Raz za štyri roky dostanete v komunálnej politike vysvedčenie od obyvateľov a ja som s tým svojím spokojný. Petržalčanom by som rád odkázal, že ich nesklamem," uviedol pre TASR Hrčka.

SkryťVypnúť reklamu

18:55 V Košiciach nebude vládnuť Smer po ôsmich rokoch. Suverénnym víťazstvom sa o to postaral Jaroslav Polaček.

Neprežíval pritom najľahší začiatok kampane. Manželka ho obvinila, že sexuálne zneužíval ich maloletého syna. Pre trestné oznámenie Júlie Polačekovej niektoré opozičné strany stiahli svoju podporu, ktorú mu predtým vyjadrili.

Keď prokuratúra stíhanie zastavila, OĽaNO, Sme-rodina a Zmena zdola svoju podporu obnovili. A v sobotu zvíťazil nad viceprimátorom Martinom Petruškom, ktorého podporovali Smer a SNS.

Viac si prečítajte tu.

Prečítajte si tiež: Čo ak Jaroslav Paška vidí dobre Čítajte 

18:38 Tlačení podozreniami koalície a opozície, ale aj nedočkavosťou priaznivcov (musíte ísť do politiky!) sa napokon slušní pokúsili o označenie "svojich" kandidátov do komunálok. Tí traja, ktorých ešte začiatkom leta opatrili visačkou – Hattas, Fiabáne a Vallo –, sa aj primátormi stali.

SkryťVypnúť reklamu

Aspoň na nich troch možno ukázať, že politický pohyb z námestí sa ako-tak previedol do "politickej" politiky.

Píše Zuzana Kepplová.

18:22 Nový starosta povedie aj bratislavskú mestskú časť Vajnory. Doterajší dlhoročný šéf vajnorskej samosprávy Ján Mrva sa neúspešne uchádzal o pozíciu bratislavského primátora a za starostu mestskej časti už nekandidoval.

Vo funkcii starostu ho strieda ekonóm Michal Vlček

18:13 Jane Vaľovej sa venoval aj reportér Pavol Fejér v októbrovom vydaní investigatívnej relácie Cez čiaru.

18:09 Rozhodovala o bytí alebo nebytí občanov Humenného, tvrdí bývalý primátor Kostelník. A s jej pádom sa rúca bašta Smeru na severovýchode Slovenska.

Ľudia si zvolili zmenu aj v Humennom, kde ako primátorka končí Jana Vaľová zo Smeru. Kto to je a akú moc v Humennom mala, si prečítajte tu.

SkryťVypnúť reklamu

17:41 V rámci hlavného mesta bola najvyššia volebná účasť v mestskej časti Čunovo, kde dosiahla 72,86 percenta.

Najmenej ľudí pristúpilo k voľbám v Petržalke - iba 34,59 percenta. Celková účasť v Bratislave bola 40,67 percenta.

Prečítajte si tiež: Nitra si vybrala nezávislého Hattasa, ktorý vybudoval známy Hidepark Čítajte 

17:23 Veľké prekvapenie vo voľbách sa udialo v Nitre, kde dlhoročného primátora Jozefa Dvonča vystriedal mladý, ešte len 31-ročný programátor Marek Hattas.

Kto to je a aké má v meste plány, si môžete prečítať v jeho profile.

17:00 Komunálne voľby si zopakuje 43 samospráv, dôvody sú rôzne.

Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby Eduard Bárány.

Šéf Štatistického úradu Ballek spresnil, že spomínané obce majú problém s tým, že neboli zvolení starostovia alebo miestni poslanci.

Nové voľby vyhlasuje predseda Národnej rady.

SkryťVypnúť reklamu

16:45 "Prevážilo to, že ľudia chcú zmenu štýlu politiky. Chcú nových, čestných ľudí s nejakým plánom. Nakreslili preto inú volebnú mapu, než na akú sme boli zvyknutí," hovorí pre SME nový bratislavský primátor Matúš Vallo.

V rozhovore vysvetľuje, aké sú jeho priority, čo chce vo funkcii urobiť ako prvé či ako chce riešiť jeden z najvážnejších problémov - dopravu.

16:20 Viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka potvrdil, že polícia v súvislosti s voľbami eviduje 127 trestných oznámení.

16:17 Najúspešnejší vo voľbách boli nezávislí kandidáti, ktorých zvolili v 1232 obciach a mestách, čo predstavuje 42,42 percenta.

Nasleduje Smer, ktorého kandidáti uspeli v 592 mestách a obciach (20,38 percenta). Tretia je SNS so ziskom 160 (5,5 percenta) starostov a primátorov.

SkryťVypnúť reklamu

Volilo sa v 2919 samosprávach.

16:11 Najvyššia volebná účasť bola v obci Chorváty v obvode Košice, kde bolo voliť 89,88 percenta oprávnených voličov.

16:08 Na webe Štatistického úradu sú už k dispozícii kompletné oficiálne výsledky volieb, oznámil na tlačovej konferencii šéf úradu Alexander Ballek.

Dodal, že ako poslední dodali zápisnicu z volieb zo Šoporne v nedeľu o 10:24.

16:04 Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Barány potvrdil, že účasť vo voľbách bola 48,67 percenta.

"Aj vzhľadom na predchádzajúce voľby ide o bežný štandard," vyhlásil.

16:00 Smeru sa nedarilo napríklad ani v Malackách. V osemnásťčlennom zastupiteľstve bude mať iba dvoch poslancov.

15:45 O šestnástej hodine Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán vyhlási výsledky komunálnych volieb 2018.

SkryťVypnúť reklamu

15:41 V Maduniciach v okrese Hlohovec sa už ôsmykrát za sebou stala starostkou Alena Jelušová (nezávislá), ktorá zvíťazila nad Otom Lobodášom.

Šesťdesiatdvaročná Jelušová je v širokom okolí Trnavy najdlhšie pôsobiacou starostkou, vo funkcii je už 28 rokov.

Túžba zmeniť Slovensko na kultúrnu krajinu je obrovská. Ľudia odmietli politiku štvavých kampaní, antikampaní, anonymov a osočovania.

Andrej Kiska, slovenský prezident

15:30 "Výsledky volieb ukázali, že ľudia v mnohých častiach krajiny chcú zmenu. Ukázali, ako si ľudia predstavujú slušné a poctivé Slovensko. Túžba zmeniť Slovensko na kultúrnu krajinu je obrovská. Ľudia odmietli politiku štvavých kampaní, antikampaní, anonymov a osočovania," uviedol prezident Andrej Kiska vo vyhlásení, ktoré médiám zaslal Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta.

Potešilo ho, že do politiky vstupujú noví ľudia, ktorí kladú dôraz na riešenia a spoluprácu. "Nálada na zmenu štýlu politiky je prísľubom aj do ďalších volieb, ktoré Slovensko čakajú: prezidentské voľby, eurovoľby a parlamentné voľby," dodal Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

15:20 V súvislosti s voľbami rieši polícia 127 trestných oznámení, informovala o tom ministerka vnútra Denisa Saková.

Väčšina trestných oznámení sa má týkať možného ohovárania. "Podrobnosti nepoznám, bližšie informácie môže poskytnúť len polícia," uviedla Saková s dodatkom, že samotné voľby prebehli pokojne.

15:14 V Nitre nielenže dlhoročný primátor Jozef Dvonč neobhájil svoju pozíciu, nedostal sa ani len do mestského zastupiteľstva.

Rovnako sa do zastupiteľstva nedostal ani jeho zástupca Martin Nemky. Druhý viceprimátor Ján Vančo prešiel iba tesne, ako náhrada za Mareka Hattasa, ktorého si ľudia zvolili za nového primátora.

15:09 Tešiť sa môže rodina Ledecká, z ktorej sú po sobote na Slovensku až dvaja starostovia. Novým starostom Drahoviec v okrese Piešťany sa stal Miroslav Ledecký, brat dlhoročného starostu Spišského Hrhova Vladimíra.

SkryťVypnúť reklamu

Kým v Spišskom Hrhove doterajší starosta nemal protikandidáta, v Drahovciach ich o funkciu súperilo až šesť.

Prečítajte si tiež: Úpadok sa neskončil, úpadok trvá Čítajte 

15:00 Kľúčovou otázkou komunálnych volieb bolo, či sa Smeru podarilo zastaviť niekoľkoročný pokles podpory. Pri pohľade na volebnú mapu je odpoveď zrejmá.

Smer nielenže si nepripísal žiadne nové dôležité víťazstvo, nedokázal udržať jestvujúce pozície, ale musí ustupovať aj tam, kde vlastne nemal mať konkurenciu.

Píše v komentári Peter Tkačenko.

14:43 V Prešove obhájila svoj post Andrea Turčanová.

„Výsledok potvrdil, že čo sme Prešovčanom sľubovali, sme to aj reálne urobili a ľudia to ocenili. Dali mi dôveru, aby sme išli ďalej a touto cestou im ďakujem,“ povedala Turčanová v nedeľu pred obedom.

Vo svojom druhom volebnom období chce pokračovať v rekonštrukcii športovísk, dostavbe cyklociest, úprave vnútroblokov a plánuje aj dotiahnuť prepojenie cesty Sibírska – Šalgovík. Veľkou témou bude začiatok výstavby centrálneho mestského parku, ktorý je v štádiu projektovej prípravy.

SkryťVypnúť reklamu

14:25 Košičania rozhodli, že v 41-člennom poslaneckom zbore dôjde k výraznej personálnej obmene. Najviac poslancov - dvanásť - bude nezávislých.

Výraznú porážku na východe utrpel Smer, ktorý prišiel o desať kresiel a z doterajších štrnástich mu zostali iba štyri.

14:12 Radosť z výsledkov mal aj predseda Spolu Miroslav Beblavý. Strana postavila do komunálnych volieb viac ako 1000 kandidátov.

Na post primátora alebo starostu uspelo 16 kandidátov, ďalších sedem získalo túto funkciu v koalícii s inými stranami. Do kresiel miestnych poslancov sa dostalo 285 kandidátov, v koalícii ďalších 191 kandidátov

"Víťazstvo v mestách Bratislava, Prievidza, Poltár, Pezinok alebo košické Staré mesto je pre začínajúcu stranu obrovským úspechom. Získali sme najvyšší počet poslancov kandidujúcich len za SPOLU spomedzi strán, ktoré majú zastúpenie v parlamente," zhodnotil Beblavý.

SkryťVypnúť reklamu

13:52 Podpresedu Smeru Juraja Blanára prekvapil výsledok v Nitre, kde neuspel dlhoročný primátor Jozef Dvonč. Upozornil však na to, že strana Smer nikdy nebola dominantná v krajských mestách.

"Igor Choma v Žiline už nekandidoval, Richard Raši v Košiciach odišiel do exekutívy. Ostala nám len Nitra, kde nás výsledok prekvapil. Ale Jozef Dvonč neprehral s opozíciou, ale s nezávislým kandidátom," povedal Blanár.

Poukázal na to, že Smer má 590 starostov, ktorých strana nominovala samostatne. "Spoločne so SNS a Mostom-Híd sme niekde máličko pod nezávislými kandidátmi. Ale vyhrať sa nedá všade," pripustil.

13:30 Najmenšia obec v okrese Skalica Koválovec spojila voľby s miestnym referendom, ktoré inicioval staronový starosta obce. Patrik Renováček, ktorý bol jediným kandidátom, sa rozhodol vypísať referendum s 11 otázkami.

SkryťVypnúť reklamu

"V parlamente politické strany naznačujú snahu o to, aby sa menším obciam uberali kompetencie. Chceli sme sa proti tomu začať brániť skôr, ako bude neskoro. Prvých päť otázok sa venuje práve tomuto okruhu," uviedol starosta.

V referende boli aj otázky, týkajúce sa priamo obce.

Dokopy v ňom hlasovalo 75 voličov, z čoho 73 hlasov bolo platných. Účasť v referende tak dosiahla 66,4 percenta. Občania sa vyjadrili za zachovanie doterajších kompetencií obce v takom rozsahu, ako je to v súčasnosti.

13:16 Hnutie Sme rodina zaznamenalo najlepší výsledok spomedzi opozičných strán. V relácii V politike to povedal líder hnutia Boris Kollár.

Ako meradlo použil počet zvolených starostov. "Samostatne ich máme najviac. Máme tiež 120 poslancov. Je to výborné," odkázal.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Primátor Peter Bročka: Trnava sa stala vzorom Čítajte 

13:08 Pozíciu primátora v Trnave suverénne obhájil Peter Bročka, ktorý získal viac ako 62 percent hlasov.

"Myslím si, že za štyri roky sme posunuli mesto naozaj dopredu, ľudia si to všimli a ocenili to počas volieb," povedal.

12:51 Peter Pčolinský zo Sme rodina je s výsledkami svojej strany spokojný, pretože má podľa neho spomedzi opozície v parlamente najviac samostatných starostov a poslancov, ktorí nekandidovali v koalícii viacerých strán.

„Samostatne sme boli lepší ako opozičné strany vrátane SaS, OĽaNO a podobne. Drvivá väčšina našich starostov a poslancov sú noví ľudia, ktorí neboli ani len v komunálnej politike,“ povedal Pčolinský.

Najhoršie podľa neho dopadla strana Mariana Kotlebu.

12:43 Podľa šéfa opozičnej SaS Richarda Sulíka nemá zmysel robiť z komunálnych volieb závery pre parlamentné voľby.

SkryťVypnúť reklamu

"Jediné, čo platí, je, že ľudia majú Smeru plné zuby a chcú sa ho zbaviť. A to, na čo sa SaS najviac zameriava, sú voľby do Národnej rady. Ten vlak je ale dobre rozbehnutý," uviedol na TA3.

12:40 Ak chceme, aby sa naša krajina zmenila, musíme si uvedomiť, že Slovensko nie je Bratislava. V relácii TA3 V politike na to upozornil predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina.

"Podľa mňa politické strany podcenili regióny. Z lídrov som jediným, kto počas volebnej noci vycestoval z Bratislavy. Vlani sme boli druhá najúspešnejšia strana v krajských voľbách, teraz sme druhí či tretí v komunálnych voľbách. Vyšlime signál do sveta, že sú tu kresťanskí demokrati a robia," apeloval.

Prečítajte si tiež: A prehrali strany Čítajte 

12:34 Ešte aj keď zatiaľ je presné sfarbenie nových mestsko-dedinských parlamentov neznáme, toľko je už zrejmé, že základný výsledok a posolstvo komunálok 2018 je debakel straníckej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

Už i tak dosť ťaživá prevaha tzv. nezávislých z roka 2014 sa v mestách a obciach naďalej znásobuje až do miery, že slovenské strany - koalícia, opozícia, všetko jedno – by si mali klásť takpovediac existenciálne otázky. Píše o výsledkoch komentátor SME Peter Schutz.

12:32 Cieľom strany Most-Híd vo voľbách bolo získať o desať percent starostov viac, ako strana mala doteraz, a získala o 30 percent viac. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal šéf strany Béla Bugár.

"Ako Most-Híd máme 127 starostov. Som veľmi rád. Získali sme pozície aj tam, kde SMK veľmi silne bojovala. Trend je pomaličky rastúci, to ma teší," vyhlásil.

12:17 Koaličná SNS dosiahla v komunálnych voľbách historický úspech. Ešte nikdy nemala 160 vlastných starostov a primátorov a ďalších 50 koaličných a 1700 poslancov.

V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal šéf strany Andrej Danko.

Aj on uznáva vzostup nezávislých kandidátov. "Komunál sa ešte nezávislým politikom riadiť dá, ale predstavte si 150 nezávislých poslancov v Národnej rade, ktorí sa nikdy nedohodnú. Štát musia riadiť stabilizované skupiny ľudí. Tam, kde končia politické strany, začína sa diktatúra," upozornil.

Prečítajte si tiež: Chceli sme viac, ale stranícky Smer voľby vyhral, povedal Fico Čítajte 

12:00 Fico tiež povedal, že napriek mediálnemu lynču voči Smeru táto
strana dosiahla uspokojujúci výsledok.

"Jasné, že sme chceli viac, ale stranícky sme voľby vyhrali, a to napriek tomu, čo sa s nami dialo. Je to teda veľmi príjemný výsledok," poznamenal s tým, že ho prekvapil napríklad koniec dlhoročného primátora Nitry Jozefa Dvonča.

Fico sa tiež zamyslel, či by Slovensko nemalo prejsť na český model komunálnych volieb, kde starostovia a primátori nie sú volení priamo občanmi, ale obsadzovanie týchto postov je výsledkom koaličných dohôd.

11:57 Ukazuje sa, že trend nezávislých kandidátov v komunálnych voľbách je veľmi jasný, ale ukazuje sa tiež, že vládna koalícia reprezentovaná Smerom, SNS a Mostom-Híd je jediná, ktorá má štandardné politické štruktúry.

V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal šéf Smeru Robert Fico.

"Blahoželám Andrejovi Dankovi (SNS), lebo má veľmi dobrý výsledok, ale aj Bélovi Bugárovi (Most-Híd), lebo má lepší výsledok ako SMK. Potvrdilo sa, že táto koalícia stranícky nemá alternatívu. Ukázalo sa, že opozícia reálne neexistuje, je to bublina. Jedinou reálnou opozíciou je KDH," povedal Fico.

11:35 Ondrej Podstupka z denníka SME analyzoval zatiaľ dostupné výsledky pri obecných poslancoch. Vyplýva z nich, že v porovnaní s predošlými komunálnymi voľbami si formálne nezávislí poslanci polepšili na úkor Smeru.

"Smer ako samostatná strana bez koalícií má asi 18 percent poslancov, pričom v roku 2014 to bolo okolo 25 percent," hovorí Podstupka.

Keď aj Jana Vaľová prehrala v Humennom, celkom logicky intuitívne cítime, že je to porážka Smeru ako takého, lebo nevie vyhrávať ani v ideálnych podmienkach.

Peter Tkačenko, komentátor SME

11:31 Výsledky volieb ukázali podľa politológa Grigorija Mesežnikova trend, ktorým je porážka vládnej strany Smer v krajských mestách na Slovensku.

Ako uviedol pre agentúru SITA, neuspeli ani úradujúci primátori a starostovia Smeru ani kandidáti za Smer v súťaži so stredopravou koalíciou.

"Je to porážka na vyššej úrovni komunálnej politiky," povedal Grigorij Mesežnikov.

11:22 Šéfredaktorka SME Beata Balogová označila prehru Jany Vaľovej zo Smeru v Humennom za symbol komunálnych volieb.

Peter Tkačenko to vysvetľuje tým, že baštami Smeru boli dlhé roky Považie a severovýchodné Slovensko. Vaľová bola navyše dlhoročnou výraznou poslankyňou Smeru v Národnej rade.

"Keď prehrala, celkom logicky intuitívne cítime, že je to porážka Smeru ako takého, lebo nevie vyhrávať ani v ideálnych podmienkach," hovorí.

11:15 "Nie som si istý, ako nažhavili kalkulačky v centrále Smeru," reagoval Peter Tkačenko, ako podľa neho budú interpretovať výsledky volieb v Smere.

Narážal na to, že hoci vo vlaňajších župných voľbách Smer stratil štyroch županov, predseda strany Robert Fico to interpretoval ako víťazstvo.

11:08 Extrémisti z ĽSNS získali oficiálne jedného starostu. Komentátor SME Peter Tkačenko hovorí, že ĽSNS sú vo veľmi nepríjemnej pozícii.

"Ak majú tieto strany 10 percent, pohybujú sa zväčša na svojom strope, a preto chcú niečo vyhrať," tvrdí.

11:05 V komunálnych voľbách uspelo viacero kandidátov, ktorí kandidovali za neštandardné koalície vytvorené z rôznych strán.

Politológ Pavol Baboš vznik týchto koalícii odôvodňuje tým, že na lokálnej úrovni dokážu lepšie spolupracovať a majú spoločné záujmy.

10:47 Vallo chce, aby mala Bratislava jedno telefónne číslo, na ktoré sa budú môcť všetci ľudia obrátiť a nahlásiť svoje problémy či podnety. Zároveň by chcel aspoň raz mesačne robievať podujatia, na ktorých by sa osobne stretával s občanmi a počúval ich.

10:44 Do povolebného štúdia SME dorazil aj víťaz volieb v Bratislave Matúš Vallo. Povedal, že po príchode na magistrát urobí audit po svojom predchodcovi.

"Hneď od pondelka bude dôležitá otázka, ako poskladáme tím," povedal s tým, že čakajú na oficiálne výsledky, ako dopadli voľby mestských poslancov.

V doprave sa chystá znovu vytvoriť post hlavného dopravného inžiniera. "Tieto miesta majú prejsť transparentnými konkurzmi," uviedol.

Šéfom kancelárie primátora bude podľa neho Jakub Kmeť, ktorý bol šéf jeho kampane.

10:38 Komunálne voľby podľa Tkačenka ukázali, že Smer slabne.

Prečítajte si tiež: Vysielame volebné štúdio SME. Kto a prečo vyhral voľby? Čítajte 

"Je to absolútne evidentné. V komunále bol Smer vždy silný. Smer už nevie vyhrávať. To je kľúčové posolstvo týchto volieb, že majú veľmi vážny problém," hovorí.

Dôkazom je podľa neho to, že Smer nezískal posty primátorov v žiadnych významnejších mestách.

10:34 Občianske protesty po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa podľa politológa Pavla Baboša prejavili na výsledkoch vo veľkých krajských mestách.

"Pri mnohých okresných mestách by som veľmi pochyboval, že uvažovanie a výber kandidátov bol vedený tým, čo sa deje na národnej úrovni," povedal vo volebnom štúdiu SME.

Komentátor denníka SME Peter Tkačenko hovorí, že je to ťažko merateľné.

10:30 Nový primátor Bratislavy Matúš Vallo je dnes okrem iných aj hosťom volebného štúdia denníka SME. Sledovať nás môžete tu.

10:12 Po sčítaní všetkých hlasov sa volebná účasť o niečo znížila, aktuálne Štatistický úrad Slovenskej republiky uvádza číslo 48,67 percenta.

10:10 Záchranná zdravotná služba pomohla v sobotu počas komunálnych volieb desiatim osobám, ktoré mali zdravotné ťažkosti priamo vo volebných miestnostiach.

Podľa slov hovorkyne záchrannej služby Aleny Krčovej záchranári zasahovali v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Žilinskom a v Košickom kraji.

Priamo na mieste ošetrili pacientov s hypertenziou či sťaženým dýchaním.

Do nemocničných zariadení previezli päť osôb, najmä seniorov, ktorí skolabovali, mali problémy s tlakom, prípadne spadli a zranili sa.

9:54 Zaujímavá situácia nastala v Hlohovci, kde sa doterajší primátor Miroslav Kollár v priebehu noci so svojim postom rozlúčil a priznal prehru.

Po zrátaní všetkých hlasov však napokon Kollár veľmi tesne - o 32 hlasov - porazil svojho súpera Olivera Pestúna a pozíciu primátora obhájil.

9:46 Nového primátora po 16 rokoch má Pezinok. Tridsaťštyriročný Igor Hianik strieda Olivera Solgu.

Prečítajte si tiež: Smerácka červeň slabne, ľudia prepustili tých, čo slúžili sebe a strane Čítajte 

9:37 Aj keď šialené komunálne koalície, ktoré spájajú politicky nezlučiteľné skupiny, neumožňujú nakresliť jasnú politickú mapu, po komunálnych voľbách je jasné, že smerácka červeň slabne.

Pochopili sme, že krajina je pripravená prepustiť z politiky ľudí, ktorí slúžia skôr sebe a vrstve, ktorá si vytvorila štát v štáte, než verejnosti.

Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

8:51 V hlavnom meste je sčítaných viac ako 99 percent všetkých volebných okrskov. V rámci Bratislavy prekročila volebná účasť 40 percent.

7:15 Aj komunálne voľby 2018 naznačili prepad Smeru.

Kým pred štyrmi rokmi si ľudia vo voľbách vybrali 847 primátorov alebo starostov kandidujúcich za túto stranu, tentoraz ich bolo len 590.

Opäť sa zároveň potvrdil trend, že voliči čoraz viac siahajú po nezávislých kandidátoch. Kým v roku 2014 bolo takých zvolených 1104, teraz 1227.

6:56 "Keď sa veľa dobrých ľudí spojí, dejú sa úžasné veci. Veľký deň pre Žilinu," napísal nový žilinský primátor Peter Fiabáne.

Vo voľbách kandidoval ako nezávislý a porazil Patrika Gromu, ktorý bol v poslednom volebnom období viceprimátorom a usiloval sa zabojovať o post po Igorovi Chomovi, ktorý po dvoch funkčných obdobiach už nekandidoval.

6:34 V bratislavskom Novom Meste sa staronovým starostom stal Rudolf Kusý, ktorý minulý rok neúspešne kandidoval za bratislavského župana.

Vtedy skončil druhý, keď tesne prehral s Jurajom Drobom.

Prečítajte si tiež: Kedy budú dostupné úplné a podrobné výsledky volieb Čítajte 

6:18 Hoci poznáme už mená primátorov či starostov, stále nie sú známe podrobné dáta o počte odovzdaných hlasov pre všetkých kandidátov a ani mená zvolených poslancov nenájdete na jednom mieste.

Detailné dáta nemá v nedeľu ráno online ani Štatistický úrad, ktorých výsledky poskytuje médiám a zverejňuje na webe.

Výsledky volieb sa objavia v troch vlnách. Viac si prečítajte tu.

6:05 Všetky hlasy už spočítali aj v Košiciach, podľa neoficiálnych výsledkov jednoznačne vyhral kandidát opozície Jaroslav Polaček.

Získal 29 157 hlasov, pred kandidátom Smeru Martinom Petruškom mal náskok viac ako 13-tisíc hlasov. "Som pripravený spolupracovať úplne s každým, Košičania si to zaslúžia," povedal Polaček.

6:00 Po sčítaní viac ako 98 percent hlasov je volebná účasť 49,39 percenta. Je to druhé najvyššie číslo spomedzi posledných štyroch komunálnych volieb.

V roku 2014 bolo voliť 48,3 percenta oprávnených voličov, štyri roky predtým 49,7 percenta a v roku 2006 to bolo 47,6 percenta.

5:47 Ostro sledovaný súboj v Bratislave vyhral Matúš Vallo. Dôveru mu prejavilo viac ako 36 percent voličov. Druhý Václav Mika získal o vyše 13 percentuálnych bodov menej.

Doterajší primátor Ivo Nesrovnal mal oproti Vallovi len polovičnú podporu. Bratislava bude pre všetkých,” sľúbil Vallo vo svojom príhovore.

5:15 Po sobotňajšej noci má smeráckeho starostu len približne 600 obcí. Dominujú nezávislí kandidáti. Podobne ako v predchádzajúcich voľbách je približne ich približne 42 percent.

Výrazne posilnila SNS, kým pred štyrmi rokmi obsadili jej kandidáti 41 obcí, teraz ich má vyše 150. Posilnilo aj KDH tiež z vyše 150 obcami.

Prečítajte si tiež: Sú to voľby zmien. Ale hovoriť o drvivej porážke Smeru je priskoro Čítajte 

5:05 Voľby zmien. Tak by sa dali charakterizovať prvé voľby od zásadného spoločenského posunu, ktorý odštartovala tragická vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Hoci nezávislí kandidáti dominujú, výsledky v najväčších mestách a sledovaných regiónoch a prvotný pohľad na celkové čísla hovoria, že ľudia požiadavku zmien preniesli z námestí aj do svojho hlasovania. Ako napríklad v Humennom.

5:00 Sobotňajšie dianie si môžete prečítať vo volebnej minúte po minúte. Nájdete ju tu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 961
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 376
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 792
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 958
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 973
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 896
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 845
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 566
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Peter Sagan po zisku prvého z troch titulov majstra sveta.

Najlepšie fotografie Petra Sagana počas jeho kariéry cestného cyklistu.


Sportnet 7 h
Rastislav Gašpar.

Hokejisti Banskej Bystrice zdolali v 6. kole Tipos extraligy na domácom ľade Liptovský Mikuláš 3:1.


TASR 3 h
Fotka z finále Slovnaft Cupu 2022/2023.

Pozrite si prehľad športových udalostí v pondelok 2. októbra. Aký je program dňa?


Sportnet 1 h
Peter Sagan vo svojej kariére v cestnej cyklistike zaznamenal 121 víťazstiev (prehľad).

Peter Sagan strávil vo WorldTour 14 rokov. Pozrite si prehľad jeho víťazstiev.


Sportnet 8 h
SkryťZatvoriť reklamu