Na vzniku a šírení ochorení sa však významne podieľala nízka životná a hygienická úroveň postihnutých, informoval dnes TASR hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
V lokalite, kde žije 407 osôb rómskeho etnika, sa 12 prípadov ochorenia vyskytlo u detí vo vekovej skupine od jedného do štyroch rokov, 17 u päť- až deväťročných detí a sedem u detí vo veku od 10 do 14 rokov. Dohromady je žltačkou postihnutých 18 mužov a 23 žien.
Pri epidémii trichinelózy, ktorá sa v 10. kalendárnom týždni vyskytla v okrese Komárno, bolo postihnutých 13 osôb. Výsledky sérologických vyšetrení chorých však zatiaľ nie sú k dispozícii. Regionálna veterinárna správa v Komárne nariadila v súvislosti s epidémiou mimoriadne veterinárne opatrenia v ohnisku nákazy.
V 11. kalendárnom týždni boli hlásené dve explozívne epidémie gastroenteritíd s neobjasnenou etiológiou. V okrese Liptovský Mikuláš ochorelo deväť z 36 detí v materskej škole. Ochorenia mali mierny priebeh sprevádzaný zvracaním, subferíliami, bolesťami brucha a hnačkou. Jedno dieťa bolo hospitalizované na infekčnom oddelení. Epidemiologickým vyšetrovaním sa nepodarilo objasniť prameň pôvodcu ani faktor prenosu nákazy. V okrese Levice zasa ochorelo 45 zo 165 stravníkov závodnej jedálne po konzumácii vyprážaného rybieho filé a majonézového šalátu. Majonéza však bola vyrobená z nepasterizovaných vajec priamo v jedálni. Ochorenia mali ľahký priebeh bez teplôt.