BRATISLAVA. V nedeľu ráno sa stovky ľudí kandidujúcich v komunálnych voľbách zobudili a svoje meno našli na zoznamoch zvolených miestnych poslancov, primátorov či starostov. Čo to však pre nich znamená a kam by sa mali obrátiť?
Hoci väčšina má za sebou niekoľkomesačnú kampaň a snahu dostať sa do regionálnej politiky, keď sa im to napokon podarilo, prvé kroky idú len ťažko, zhodujú sa viacerí z nich, ktorých oslovil denník SME.
„Pri zvolení za komunálneho poslanca či poslankyňu sa automaticky predpokladá, že všetko ovládame, ale opak je pravda,“ pripúšťa poslankyňa bratislavskej Rače Lenka Antalová Plavuchová, ktorá uspela v hlasovaní už tretíkrát.
Kým dnes už celý proces zaradenia do funkcie či fungovanie zastupiteľstva a poslaneckú prácu pozná dôverne, začiatky bývajú ťažké, pokračuje.

„Ľudia prichádzajú z rôznych profesií a málokto má celkový prehľad o zákonoch, procesoch a kompetenciách, ktoré platia v samospráve,“ hovorí Antalová Plavuchová.
Kandidáti, ktorí sa našli na zoznamoch zvolených ľudí, si musia počkať na doručenie oficiálneho osvedčenia o zvolení. Funkcií sa chopia až po tom, čo starostovia a primátori zložia slávnostný sľub.
Ustanovujúce zasadnutie zastupiteľstva zvolá starosta do 30 dní od volieb, no je už na dohode v každom meste či v každej obci, kedy prebehne. Vo všeobecnosti však platí, že komunálni politici zvolení cez víkend by mali začať úradovať najneskôr od 10. decembra.