BRATISLAVA. Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá na utorňajšom rokovaní väčšinou hlasov odporučil parlamentu schváliť návrh rozpočtu pre Ministerstvo kultúry SR na rok 2019.
V rozprave k tomuto bodu však zazneli výčitky týkajúce sa chýbajúcich prostriedkov v rozpočte pre podporu audiovizuálneho priemyslu.
Maďarič kritizoval nízku podporu filmárom
“Ak producenti, ktorí s takýmito peniazmi počítajú, nebudú mať istotu, že ich dostanú, v budúcnosti uprednostnia pre svoje filmárskej počiny investície v okolitých krajinách, kde takáto podpora funguje.
„
S podnetom prišiel exminister kultúry Marek Maďarič (nezaradený), ktorý sa opýtal, prečo návrh rozpočtu neráta s prostriedkami vo výške 4,7 milióna eur, viazaných na podporu filmovej produkcie na Slovensku.
Ide o peniaze, ktoré môžu zo zákona žiadať vo forme refundácie filmoví producenti v prípade, že na Slovensku preinvestujú pri výrobe filmových diel minimálne 150 000 eur (pri rozsiahlejšom projekte minimálne 300 000 eur). Konkrétne je to 20 percent z preinvestovaných prostriedkov.
"Ministerstvo financií s týmito peniazmi počítalo, preto je pre mňa nepochopiteľné, že to z návrhu rozpočtu Ministerstvo kultúry zmizlo," zdôraznil exminister kultúry.
Producenti v neistote
Podľa neho takýto krok "torpéduje" celý systém, ktorý sa naštartoval.
"O tom svedčí fakt, že ak v tomto roku išlo na podporu vo forme refundácie 779 000 eur, v budúcom roku je na základe registrácie isté, že to bude 4,7 milióna eur," pripomenul Maďarič.
Podľa neho to zároveň oslabuje to najcennejšie - dôveru.
"Ak producenti, ktorí s takýmito peniazmi počítajú, nebudú mať istotu, že ich dostanú, v budúcnosti uprednostnia pre svoje filmárskej počiny investície v okolitých krajinách, kde takáto podpora funguje. Tým sa stráca pozitívny ekonomický efekt, ktorý toto opatrenie aj podľa Inštitútu kultúrnej politiky pre verejné financie má," vysvetlil.
Návrh ráta so štvrťročným vyplácaním
Štátny tajomník Ministerstva kultúry Ivan Sečík, ktorý prezentoval návrh rozpočtu rezortu na rokovaní výboru, vysvetlil, že v rozpočte táto položka síce nie je, no rezort si uvedomuje svoju zákonnú povinnosť.

"Ministerstvo kultúry má od rezortu financií písomnú garanciu, že tieto prostriedky budú zabezpečené a budú vyplácané štvrťročne," uviedol Sečík.
Maďarič namietol, že takáto garancia nie je dostatočná.
"Neverím, že takéto stanovisko explicitne zaväzuje k vyplateniu peňazí. Ale aj keby to tak bolo, schvaľujeme tu štátny rozpočet. Tam to má byť. To by sme potom mohli schvaľovať akýkoľvek rozpočet s tým, že nám ministri budú hovoriť, že všetky potrebné peniaze majú prisľúbené," skonštatoval Maďarič.
Maďarič sa pri hlasovaní zdržal, rovnako ako podpredsedníčka výboru Natália Milanová (OĽaNO) a členky výboru Renáta Kaščáková (SaS) a Viera Dubačová (nezaradená).
Nízka podpora obnovy pamiatok
Dubačová v rozprave k návrhu rozpočtu Ministerstva kultúry vyjadrila tiež názor, že je málo ambiciózny. Okrem iného podľa nej nedostatočne reaguje na potrebu opravy a obnovy kultúrnych pamiatok.
"Takýchto objektov, ktoré si nevyhnutne vyžadujú investíciu, je na Slovensku neúrekom, no návrh rozpočtu akoby na to nepamätal," povedala.
Sečík v odpovedí pripomenul, že sa rezortu v predchádzajúcich rokoch podarilo zvýšiť prostriedky na obnovu kultúrnych pamiatok.
Upozornil zároveň, že dlhodobo generovaný dlh však presahuje finančné možnosti.
"Rezort pristúpil k pasportizácii a určeniu priorít a na vládu predloží správu, kde zadefinuje finančnú potrebu, ktorá vznikla voči nášmu kultúrnemu dedičstvu," informoval.
Podľa jeho slov sa budú hľadať aj možnosti využitia eurofondov.
Vyjadril sa aj k stavu využitia štrukturálnych fondov na podporu kreatívneho priemyslu. Výzvy v tejto oblasti dotačnej podpory, ktoré museli byť zastavené a prehodnocované riadiacim orgánom i orgánmi auditu, budú opätovne vyhlásené.
"Podľa informácií, ktoré som dostal, by to malo byť v prvom štvrťroku 2019. Rezort naďalej disponuje prostriedkami, ktoré boli alokované pre tieto výzvy," zdôraznil Sečík.
Rozpočet nižší o približne 25 miliónov
Ministerstvo kultúry SR by malo v roku 2019 disponovať s rozpočtom vo výške 255 193 734 eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2018 je to približne o 25 miliónov eur menej.

Dôvodom zníženia je fakt, že v roku 2018 boli jednorazovo zvýšené výdavky v súvislosti s rekonštrukciou a modernizáciou Slovenskej národnej galérie (SNG).
V oblasti dotácií či transferu pre verejnoprávne inštitúcie sú rozpočtované prostriedky na úrovni objemov pre tento rok.
O 1,42 milióna sa zvyšuje objem prostriedkov rozpočtovaný pre cirkvi a náboženské spoločnosti, čo má súvis so zapracovaním valorizácie platov duchovných z roku 2018 do nasledujúcich rokov.
Osem uchádzačov do Rady pre vysielanie a retransmisiu
Členovia výboru pre kultúru a médiá na zasadnutí skonštatovali splnenie podmienok zo strany všetkých ôsmich kandidátov, ktorí sa uchádzajú o posty členov Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR).
Trom súčasným členom RVR sa v blízkej dobe skončí ich funkčné obdobie. K 15. decembru 2018 sa končí mandát Marte Danielovej, ktorá je v súčasnosti i predsedníčkou RVR.
Súčasný podpredseda Rady Ľubomír Kmec má funkčné obdobie do 26. januára 2019, rovnako tak ako člen RVR Vladimír Holan.
Danielovú opätovne navrhujú do Rady, jej nomináciu predložilo občianske združenie (OZ) Royal plavecký klub z Bratislavy.
Tibor Bastrnák, predseda klubu poslancov NR SR za Most-Híd, navrhuje odbornú asistentku na Filozofickej fakulte (FiF) UK v Bratislave Anikó Dušíkovú, poslankyňa OĽaNO a podpredsedníčka mediálneho výboru parlamentu Natália Milanová navrhla zvoliť vysokoškolského pedagóga Pavla Izraela.
Mediálny inštitút v Bratislave navrhuje do RVR konzultanta stratégie Petra Alakšu, Združenie slovanskej vzájomnosti - Košicko zasa dôchodcu Jána Dianišku.
Kandidátom OZ SOS Banská Bystrica je konateľ spoločnosti Dominik Kianička, živnostníka Petra Kubicu navrhol za člena RVR Inštitút sociálnych hodnôt, OZ z Kysuckého Nového Mesta.
Martin Píry, odborný asistent na Právnickej fakulte UMB Banská Bystrica je kandidátom OZ Európska občianska rada zo Žiliny.
Mediálny výbor poslancom parlamentu odporúča zvoliť troch členov na šesťročné obdobie s tým, že kandidátovi s najvyšším počtom hlasov sa začne funkčné obdobie 16. 12. 2018, ďalším dvom zvoleným členom 27. 1. 2019.
V prípade, že nebude zvolený v prvom kole potrebný počet troch členov z navrhovaných kandidátov, členovia výboru odporúčajú, aby do opakovanej voľby postúpili kandidáti s najvyšším počtom hlasom, ktorí neboli zvolení a tvoria minimálne dvojnásobok potrebného počtu členov RVR, ktorých je potrebné zvoliť.
Rozhodnutie majú v rukách poslanci, ktorých čaká novembrovo-decembrová schôdza parlamentu, začína sa 27. novembra.