BRATISLAVA. Úrad pre verejné obstarávanie spustil pilotný projekt výučby problematiky verejného obstarávania na základných školách.
„Narábanie s verejnými peniazmi ovplyvňuje život každého jedného z nás, no doteraz sme od tejto témy držali deti bokom. Som však presvedčený o tom, že je správne, aby sme robili presný opak, aby sme im túto problematiku začali približovať a vysvetľovať vo veku, keď sa formuje ich osobnosť a názory," povedal predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák.
"Verím, že takto sa nám podarí budovať ich zodpovedný prístup k spôsobu hospodárenia s verejnými peniazmi a že vzbudíme ich záujem o verejné dianie," doplnil Miroslav Hlivák.
Ako informovala hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Janka Zvončeková, prvá hodina pilotného projektu o verejnom obstarávaní bola na Základnej škole Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.
Hodina bola venovaná žiakom siedmeho ročníka a bola koncipovaná interaktívne, simulovala verejnú súťaž na dodávanie mobilných telefónov.

„Som prekvapený, ako vyspelo a rozumne žiaci reagovali. Ich otázky a postrehy boli veľmi múdre a trefné. Okamžite sa začali brániť, keď verejný obstarávateľ zadal diskriminačné podmienky účasti v súťaži. Reakcie detí ma utvrdili v tom, že tejto téme dokážu porozumieť už žiaci základných škôl, uviedol Hlivák.
Podľa predsedu českého Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže Petra Rafaja, ktorý sa zúčastnil na pilotnej hodine, má tento projekt svoje opodstatnenie.
„Je potrebný, pretože pomáha formovať mladého človeka a jeho uvedomenie. V Českej republike na niečom podobnom nepracujeme, myslím si, že to bude pre nás veľkým príkladom, aby sme niečo takéto urobili aj my,” povedal Rafaj.