PRAHA. Pred budúcoročnými voľbami do europarlamentu je dôležité ukázať jednotu Čechov a Slovákov.
Povedal to v stredu vo svojom vystúpení predseda Národnej rady Andrej Danko v Rokovacej sále Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR k 100. výročiu 1. zasadnutia Revolučného národného zhromaždenia v Prahe.
Danka pred rokovaním privítal predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček. Danko ako prvý slovenský politik vystúpil v českom parlamente v čase, keď Slováci a Česi bilancujú storočnicu spolunažívania.
"Prešli sme neľahkou cestou. Máme výnimočné skúsenosti z budovania spoločného štátu. Za najcennejšie však považujem to, že sme získali jeden druhého," povedal.
Výnimočné vzťahy
V úvode Danko poukázal na to, že vzťahy Českej republiky a Slovenskej republiky sú úprimné a prirodzené, no nerodili sa ľahko.

"Slováci, Česi, Moravania a Slezania sú výnimoční. Zlá skúsenosť Čechov s germanizáciou a Slovákov s maďarizáciou vyústila do založenia nášho spoločného štátu v roku 1918," povedal Danko.
„Naše národy sú dobrosrdečné a preferujeme konštruktívny dialóg," poznamenal. Danko by bol rád, keby sme neprerušili spoločnú jazykovú príbuznosť.
"Aby sa aj naše deti vedeli navzájom dohovoriť bez tlmočníka, ako brat s bratom," povedal.
Podľa neho sme sa po rozdelení spoločného štátu opätovne stretli v spoločnom európskom dome.
"Sme členmi Európskej únie. Pred nadchádzajúcimi voľbami do europarlamentu ukážme zvyšku Európy svoju jednotu," uviedol. Zároveň je rád, že aj v politickom formáte V4 je Česko a Slovensko dynamickým prvkom.
"Otvorene a pravdivo pomenúvajme problémy, ktoré nás spoločne trápia. Čo nás dnes spája? Je to dravosť nadnárodného kapitálu, nižšie mzdy a slabšia sociálna ochrana našich zamestnancov," povedal Danko.
Súčasne dodal, že Slovensko a Česko nemajú rovnaké postavenie na trhu práce v rámci Únie v porovnaní s inými.
"Potrebujeme stabilitu politického systému a transparentné volebné kódexy. Sú to otázky, ktoré musíme riešiť, aby sme posilnili našu štátnosť," povedal.
Reforma Únie
Rovnako vníma potrebu otvorene a zodpovedne hovoriť o reforme Únie, o otázke spoločnej obrany a bezpečnosti. V Prahe Danko vyhlásil, že povinnosťou Únie je riešiť strategické veci.

Napríklad ochranu digitálneho priestoru, alebo zavedenie digitálnych daní pre globálne spoločnosti pôsobiace vo virtuálnom svete.
"Mali by sme zaviesť kontrolu spoločností, a to z hľadiska ochrany osobných dát našich občanov. Sme svedkami bezcitnosti digitálneho sveta," vyhlásil.
Tieto témy má podľa Danka rozvíjať nový európsky parlament v najbližšom funkčnom období.
"Sú to nové výzvy, na ktorých musíme spolupracovať. Robíme to preto, aby sme si zachovali vlastný štát. Európska únia však nie je o fúzii štátov do jedného super štátu. Projekt Európskej únie musí zachovať národnú identitu svojich členských štátov," dodal Danko.
Sila Vyšehradu
Andrej Danko a predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček neskôr na spoločnej tlačovej konferencii vyzdvihli silu Vyšehradskej štvorky (V4) i význam nadchádzajúcej schôdzky šéfov parlamentov V4, Nemecka a Francúzka, ktorá sa uskutoční vo štvrtok v Bratislave.
Podľa Danka chce byť V4 v rámci Únie akousi hybnou silou, otvárať nové témy a zároveň dosiahnuť, aby sa jej západné európske štáty "nebáli".
"V4 vie otvárať otázky ako kvalita potravín, rovnaký prístup k nadnárodným spoločnostiam," skonštatoval.
Podľa Vondráčka je štvrtkové stretnutie v Bratislave vyslaním jasného odkazu, že "Vyšehrad drží pohromade". Členské krajiny formátu V4 majú síce podľa jeho slov rozdielne názory na viaceré otázky, celkovo však držia spolu a predstavujú i ekonomickú silu.
"A sme skutočne dôležitým hráčom v rámci EÚ, ak k tomu budeme pristupovať týmto spôsobom... Ten samit je signál, že ďalší veľkí hráči ako Nemecko a Francúzsko to rešpektujú a sú ochotní s nami spolupracovať, komunikovať a hľadať spoločné témy," skonštatoval predseda českej Poslaneckej snemovne.
Podľa Danka sa nám už úspešne medzičasom podarilo odkomunikovať niektoré témy Rakúsku.
"Vďaka Radkovi (Vondráčkovi) sa obnovil slavkovský formát. A mali sme stretnutie pán Sobotka, Vondráček a ja a napríklad sme iniciovali, aby sa Rakúsko zaoberalo otázkou digitálnych hraníc, otázkou digitálneho priestoru," uviedol predseda Národnej rady.
Dodal, že strategickým slovom, od ktorého sa úvahy v rámci V4 odvíjajú, je "bezpečnosť".
Na pôde Únie preto podľa neho treba diskutovať o digitálnej bezpečnosti či aj o zavedení európskej armády.