BRATISLAVA. Mimovládna organizácia Via Iuris vyzýva oprávnené inštitúcie, aby navrhli na post ústavných sudcov skutočných odborníkov s vysokým morálnym kreditom.
Organizácia to uvádza v oficiálnom stanovisku pri príležitosti zavedenia zmien pri voľbe ústavných sudcov.
Tých sa na prelome kalendárnych rokov vymení deväť z celkového počtu 13, pričom podľa platných pravidiel musí zvoliť Národná rada SR 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.
Platia pozitívne zmeny vo výberovom konaní
“Keďže pri rozhodovaní ústavného súdu môže byť rozhodujúci aj jeden hlas sudcu, je pre budúcu ochranu základných práv a princípov právneho štátu kľúčové, kto sa stane sudcom ústavného súdu.
„
Via Iuris adresovala všetkým subjektom, ktoré môžu navrhnúť kandidátov list, v ktorom ich vyzývajú, aby k nominácii pristúpili zodpovedne.
Podľa mimovládky vstúpili do platnosti niektoré pozitívne zmeny, napríklad účasť prezidenta na verejnom vypočutí kandidátov, či audiovizuálny prenos.
"Dnes nadobúdajú účinnosť niektoré ustanovenia nového zákona o Ústavnom súde SR. Via Iuris vyzýva subjekty oprávnené navrhnúť kandidátov na ústavných sudcov, aby nominovali takých kandidátov, ktorí by spĺňali vysoké morálne a odborné požiadavky všeobecne uznávané v medzinárodnom spoločenstve," uvádzajú v stanovisku.
"Nový zákon o ústavnom súde obsahuje niekoľko pozitívnych zmien súvisiacich s procesom výberu sudcov ústavného súdu. Dnes vstupuje do platnosti napríklad povinnosť každého kandidáta na ústavného sudcu napísať motivačný list, možnosť účasti prezidenta alebo jeho zástupcu na vypočutí kandidátov, predĺžená 15-dňová lehota na zverejnenie informácií o kandidátoch pred ich vypočutím alebo povinnosť parlamentu uskutočniť priamy audiovizuálny prenos z vypočutia kandidátov. Zákon tiež rozširuje okruh subjektov, ktoré môžu navrhovať kandidátov na sudcov ústavného súdu," doplnili.
Záruka dôveryhodnosti Ústavného súdu
Vo februári budúceho roka sa uvoľnia miesta deviatich z celkového počtu trinástich ústavných sudcov, vrátane predsedu Ústavného súdu SR.
"Keďže pri rozhodovaní ústavného súdu môže byť rozhodujúci aj jeden hlas sudcu, je pre budúcu ochranu základných práv a princípov právneho štátu kľúčové, kto sa stane sudcom ústavného súdu,“ upozorňuje Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s Via Iuris.

"Preto sme sa rozhodli apelovať na všetky subjekty oprávnené predkladať návrhy kandidátov na sudcu ústavného súdu. Listom, ktorý sme poslali, chceme oprávneným subjektom pripomenúť a zdôrazniť úlohu ústavného súdu a zároveň ich požiadať, aby navrhli takých kandidátov, ktorí zaručia dôveryhodnosť Ústavného súdu SR na nasledujúcich 12 rokov,“ doplnila Babiaková.
Parlament v priebehu októbra neodobril návrh ústavného zákona z rezortu spravodlivosti, ktorý mal podľa ministra Gábora Gála (Most-Híd) sprísniť proces voľby.
V súčasnosti stačí uchádzačom získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Národná rada SR bude voliť kandidátov po dvojiciach, pričom podľa stanoviska Ústavného súdu SR je prezident povinný jedného z nich následne vymenovať.
Noví sudcovia budú obliekať taláre najbližších 12 rokov, teda do roku 2031. V hre je stále aj možnosť, že parlament predĺži funkčné obdobie súčasných sudcov, až do vymenovania nových.