BRATISLAVA. Zastrašovali ich, žalovali a jedného z nich zavraždili. Slovenskí investigatívni novinári odhalili niekoľko káuz politikov a im blízkych podnikateľov, za čo neraz čelili útokom.
Aliancia Fair-play a Via Iuris preto siedmim z nich udelila kolektívne ocenenie Biela vrana, ktoré sa udeľuje ľuďom za dôslednú obhajobu verejného dobra často napriek prekážkam.
Spolu s Jánom Kuciakom ocenila Rada Bielej vrany tento rok novinárov Pavlu Holcovú (Centrum pre investigatívnu žurnalistiku CZ), Xéniu Makarovú (Trend), Zuzanu Petkovú (exTrend), Moniku Tódovú (Denník N), Mareka Vagoviča (Aktuality.sk) a Adama Valčeka (SME).
„Biela vrana pre novinárov je tak prejavom našej vďačnosti a úcty a zároveň aj poukázaním na nezastupiteľnú hodnotu novinárskej profesie pre spoločnosť najmä v zlomových okamihoch, ale aj upozornením na to, čomu všetkému museli novinári tento rok čeliť. Ako ukázalo vyšetrovanie, mnohí z ocenených boli sledovaní Mariánom Kočnerom a vykonávatelia vraždy Jána Kuciaka plánovali ďalšie vraždy,“ povedala na tlačovej konferencii riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.
Rada Bielej vrany tento rok udelila po prvý raz aj špeciálne poďakovanie iniciatíve Za slušné Slovensko. Vzhľadom na to, že niektorí z organizátorov sa rozhodli vstúpiť do politiky, a Biela vrana je striktne občianskym ocenením, nemohlo im byť odovzdané samotné ocenenie.
Cenou chceli podľa riaditeľa Via Iuris Milana Šagáta okrem poďakovania vyzdvihnúť kľúčovú úlohu nezištného občianskeho aktivizmu.
„V čase, keď politici masívne spochybňujú schopnosť ľudí sa nezištne spájať bez mocenských ambícií v čom im významne pomáhajú rôzne konšpiračné médiá, potrebujeme nechať zaznieť pravdu, všímať si a podporovať pravdivú podobu udalostí. Demokracia bude ohrozená vtedy, ak prestaneme veriť v dobro a mať schopnosť rozoznať fakty od lží,“ tvrdí Šagát.
Ján Kuciak (1990 – 2018)
Ján Kuciak (in memoriam) je ocenený za výnimočný prístup k žurnalistike, ktorý presahoval bežnú prácu, povinnosti a zvyklosti novinára.
Bol jedným z mála novinárov, ktorí napriek vysoko konkurenčnému prostrediu v médiách dôsledne presadzoval spoluprácu a vzájomné zdieľanie informácií. Podľa svedectiev kolegov mal nadštandardné zručnosti v práci s otvorenými zdrojmi, databázami a medzinárodným prostredím.
Po prepuknutí medzinárodného škandálu Panama Papers bol jediný spomedzi slovenských novinárov, kto získal exkluzívny prístup k materiálom medzinárodného konzorcia, ktoré sa na investigatíve podieľalo. Vtedy zvolil bezprecedentný krok a zvolal skupinu novinárov z viacerých médií, navrhol im spoluprácu a ponúkol im prístup k informáciám a jeho vlastným zisteniam.
Okrem práce na Panama Papers medzi sa jeho najvýznamnejšie odhalenia týkali káuz Mariána Kočnera (v súvislosti s čím sa mu tento vyhrážal), podnikateľa blízkeho strane Smeru Bašternáka, a mnoho ďalších, ktoré sú dnes vďaka nemu podrobne zdokumentované.
Adam Valček, SME
Adam Valček je ekonomický reportér a vedúci investigatívnych projektov Denníka SME, venuje sa najmä témam o biznise a ekonomike. Ako jeden z mála novinárov sa intenzívne venuje práci s dátami a otvorenými zdrojmi. Po zavraždení Jána Kuciaka patril medzi novinárom, ktorí dostali policajnú ochranu. V máji 2018 čelil v súvislosti s prípravou materiálu o Technopole zastrašovaniu od Mariána Kočnera, ktorý kládol otázky na jeho súkromie a intímny život. Viaceré z informácií, na ktoré sa pýtal, sú zdravotného a rodinného charakteru, ku ktorým nie je možné sa dostať z otvorených zdrojov.
Biela vrana
- Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu.
- Laureátov 11. ročníka vybrala Rada Bielej vrany, ktorej členmi sú: historik Ivan Kamenec, bývalý sudca Ústavného súdu SR a Európskeho súdneho dvora Ján Klučka, novinár Tomáš Němeček, kazateľ Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák, predsedníčka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová a herečka Táňa Pauhofová. Súčasťou Rady sú aj zástupca Aliancie Fair-play a zástupca Via Iuris.
- Udelená bola len jediná - kolektívna Biela vrana - a získali ju Ján Kuciak a skupina investigatívnych novinárov, ktorí čelili extrémnemu ohrozeniu.
- Sošky bielych vrán pre laureátov vytvoril Fero Guldan.
Medzi jeho najvýznamnejšie reportáže patria odhalenia o tom, ako chcela firma blízka Mariánovi Kočnerovi pochybne získať od distribútora liekov Unipharma 45 miliónov eur, ako mal Juraj Široký tunelovať Harvardské fondy, o tom, že tento istý podnikateľ cez svojho bývalého nadriadeného v ŠtB ovláda Váhostav. Opísal podnikateľské aktivity Antonina Vadalu a spolu so Zuzanou Petkovou (vtedy Trend) zistili, že po nepriateľskom prevzatí Technopolu firma poslala státisíce na účet Mariána Kočnera. Ten dovtedy odmietal akékoľvek spojenie s touto kauzou.
Xénia Makarová a Zuzana Petková, Týždenník Trend
Xénia Makarová bola dlhoročná redaktorka týždenníka Trend, ktorá sa venovala najmä ekonomickým témam. Zuzana Petková bola do júla 2018 zástupkyňou šéfredaktora. Dnes je riaditeľkou Nadácie Zastavme Korupciu. V súvislosti s ich novinárskou prácou čelili trestnému stíhaniu, Zuzana Petková dokonca v kauze platu manželky Štefana Harabina čelila obvineniu.
Na témach často pracovali spolu a vďaka investigatívnej práci zistili napríklad, že vo vyšetrovanej kauze rozsiahlych podvodov s DPH sú pri telefonických odposluchoch spomínaní aj „Robo“ a „Strapatý“, podľa jedného z obvinených má ísť o exministrov Kaliňáka a Počiatka. Politici Smer-u sa mali podieľať na krytí podvodov. Paralelne s Denníkom N zistili, že napriek upozorneniam kriminalistov Finančnej správy polícia ani len nezačala trestne stíhať Ladislava Bašternáka, ktorý bol podozrivý z miliónových podvodov na vratkách DPH.
Monika Tódová, Denník N
Monika Tódová je reportérka Denníka N, predtým pracovala trinásť rokov v denníku SME, z ktorého po vstupe Penty do vydavateľstva spolu s kolegami odišla. Venuje sa domácej politike a investígatíve. Zverejnila svedectvo policajtov o únose Vietnamca vládnym špeciálom, rozhovor s bývalým vyšetrovateľom Gorily, v ktorom opisuje, ako jeho nadriadení zasahovali do vyšetrovania. Takisto zistila, že manželka vtedajšieho šéfa jednotky NAKA bola vo firme s prepojením na podnikateľa, ktorého meno bolo aj v takzvaných mafiánskych zoznamoch, a že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik nepodal v kauzách, ktoré dozoroval, ani jednu obžalobu.
Zároveň s Trendom s kolegami zistili, že polícia napriek upozorneniam kriminalistov Finančnej správy polícia ani len nezačala trestne stíhať Ladislava Bašternáka.
Marek Vagovič, Aktuality.sk
Marek Vagovič je od konca roku 2015 komentátorom a šéfom investigatívneho tímu Aktuality.sk.
Počas svojho novinárskeho pôsobenia priniesol množstvo spoločensky významných odhalení. V roku 2010 SME zverejnilo zmluvu údajných sponzorov SMERu, podľa ktorej mali vplyvní podnikatelia výmenou za miliónové dary strane získať miesta na kandidátke a funkcie v dôležitých úradoch.
Priniesol nahrávku, podľa ktorej „hlas podobný hlasu Róberta Fica“ informoval o desiatkach miliónov korún, ktoré mali do strany Smer pritiecť mimo oficiálneho účtovníctva. Publikoval viacero článkov o vyšetrovaní podozrení z rozsiahlych karuselových podvodov v kauze Budamar.
Zároveň je autorom knihy „Vlastnou hlavou: Ako Fico predal krajinu oligarchom“, ktorá mapuje roky a kauzy SMER-u vo vláde.
Pavla Holcová, České centrum pre investigatívnu žurnalistiku
Pavla Holcová je novinárka, zakladateľka Českého centra pro investigatívní žurnalistiku. Centrum je členom či partnerom viacerých renomovaných novinárskych sietí. Patrí medzi ne Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) a Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).
Keď v roku 2016 unikli „Panama Papers“ - dokumenty odkrývajúce biznis v daňových rajoch - Centrum bolo do ich vyhodnocovania prizvané ako partner pre Česko a Slovensko. Dostalo tak exkluzívny prístup do databázy. Informácie z nej však posunulo slovenským novinárom. Výsledkom práce tímu bolo viacero rozsiahlych, analytických článkov opisujúcich slovenskú stopu v zahraničných rajoch.
Holcová a Kuciak nespolupracovali len pri vyhodnocovaní Panama Papers. Spolu s talianskou novinárskou organizáciou IRPI a OCCRP okrem iného pracovali aj na článku o stopách talianskej mafie na Slovensku, alebo o globálnom drogovom karteli, ktorý pral špinavé peniaze cez hotel v Tatrách.

Beata
Balogová
