BRATISLAVA. Policajný prezident Milan Lučanský si dal pripraviť precíznejšiu analýzu v súvislosti s anonymným trestným oznámením na organizátorov protestov Za slušné Slovensko.
"Po jej preštudovaní som zistil, že boli nezrovnalosti medzi informáciami, ktoré som dostal od vedenia NAKA a skutočnosťou. Nesedeli časové údaje, nadriadený správne nevyhodnotil situáciu po prijatí oznámenia a iné pochybenia. Nariadil som preto kontrolu. Po jej záveroch príjmem opatrenia," uviedla polícia na svojom facebookom profile.
Polícia status zverejnila počas diskusie TA3, ktorá vysielala prednahrávaný rozhovor s Lučanským z piatka.
Lučanský nariadil kontrolu
Preto v relácii následne vystúpila policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová a Lučanského vyjadrenie potvrdila.

Policajný prezident podľa nej počas utorkovej tlačovej besedy k prípadu pracoval iba s okresanými informáciami.
"Nadriadený správne nevyhodnotil situáciu po prijatí trestného oznámenia. Nesedeli časové údaje, na základe nezrovnalostí policajný prezident Lučasnký nariadil kontrolu a po záveroch kontroly prijme opatrenia," potvrdila Dobiášová.
Závery z kontroly by mohli byť po tom, čo sa Lučanský vráti z pracovnej cesty, na ktorej sa momentálne nachádza.
Policajný prezident v prednahrávanej relácii povedal, že na organizátorov bolo podaných šesť trestných oznámení, štyri pritom polícia odmietla.
Momentálne sú dve živé - medializované anonymné oznámenie a ešte jedno, ktoré podala konkrétna osoba.
Zmeny na polícii
Lučanský sa už v minulosti vyjadril, že si vie predstaviť zmeny v rámci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorú vedie Peter Hraško.

Keďže je ale len dočasný policajný prezident, nechce robiť razantné organizačné zmeny.
Lučanský vymenil ľudí na dôležitých funkciách v NAKA na protizločineckom a protikorupčnom odbore.
"Odstúpil riaditeľ Krajmer a mám isté úmysly aj v rámci odboru boja proti terorizmu," povedal a naznačil možnosť ďalších zmien v prípade získania mandátu policajného prezidenta na celé funkčné obdobie.
"Mám iný názor a pohľad na to, ako by mala vyzerať pôsobnosť NAKA a možno vtedy, v prípade väčších organizačných zmien, dôjde k zmene niektorých funkcií," uviedol Lučanský.
Vyšetrovanie vraždy Kuciaka
Lučanský tvrdí, že vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky bolo pri jeho nástupe do funkcie na prvom mieste.

Doterajší priebeh vyšetrovania podľa neho mohol prispieť k nárastu dôvery občanov k polícii.
"Polícia preveruje všetky možné smery, ktoré sa týkajú objednávateľa vraždy Kuciaka," komentoval Lučanský aktuálny stav vyšetrovania.
Zdôraznil, že nie je orgánom činným v trestnom konaní a nepozná konkrétne informácie, ktoré sa týkajú vyšetrovacieho tímu.
"Ten má svoju autonómnosť, do ktorej nikto nezasahuje," zdôraznil policajný prezident s tým, že po zistení páchateľov je dôležité, aby sa vyšetrovanie nezastavilo na tomto bode, ale aby zistilo aj možných objednávateľov.
V rámci vyšetrovacieho tímu zatiaľ neprišlo k personálnym výmenám. K tým malo dôjsť v rámci NAKA. "Myslím si, že výsledok sa dostavil," dodal Lučanský.
Informovať verejnosť o priebehu vyšetrovania považuje za problematické, keďže chce "odkloniť tlak spoločnosti a médií", aby vyšetrovatelia mohli robiť svoju prácu.
Viaceré verzie vyšetrovania sa podľa neho preverujú, potvrdzujú alebo vyvracajú, prípadne sa postupuje vo verziách, ktoré sú pravdepodobnejšie.
Polícia u Kisku
Za "klasický zaisťovací úkon" označil Lučanský konanie polície vo firme prezidenta Andreja Kisku v uplynulom týždni.
"Úkon bol vykonávaný na základe pokynu prokurátora krajskej prokuratúry," vysvetlil s tým, že polícia bola iba vykonávateľom.
"Vyšetrovateľ dostal pokyn z prokuratúry, že treba vykonať zaisťovacie úkony, ktoré vedú k tomu, aby sa objasnilo podozrenie z trestného činu. Na základe uvedených skutočností si vyšetrovateľ PZ vytýčil termín, keď k úkonu dôjde," dodal Lučanský.
Policajný prezident si nemyslí, že termín súvisel s výrokmi prezidenta o práci polície či šikanou.