BRATISLAVA. Stúpajúcu podporu nezávislých kandidátov spôsobuje podľa poslanca Národnej rady (NR) Miroslava Číža (Smer) diskreditácia štandardnej politickej scény.
Povedal to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) hovorí v tejto súvislosti o frustrácii občanov.
Voľby vyhrávajú nezávislí
Číž vidí v politike permanentnú konfrontáciu, predčasné voľby by podľa neho spôsobili destabilizáciu krajiny.

Trend úspechu nezávislých kandidátov je podľa Číža typický aj v iných krajinách.
"Stačí sa pozrieť do Českej republiky, tento trend je viditeľný aj tam. Je to predovšetkým tým, lebo robíme všetko, aby sme diskreditovali štandardnú politickú scénu. Je faktom, že časť tej situácie si spôsobujeme sami spôsobom výkonu politiky, etikou a kultúrou politiky, kde sme doniesli od fyzických útokov cez ten najhrubší slovník atmosféru, v ktorej sa nedá diskutovať," priblížil.
"Ľudia hľadajú alternatívu, ktorú sami nevedia vypovedať, vychádzajú z frustrácie. Ľudia už veľmi nevedia, komu veriť. Takú krízu, aká je tu teraz, sme ešte nemali," reagovala Ďuriš Nicholsonová.
Číž dodal, že v parlamente je cítiť napätú konfrontáciu, vecná diskusia o správe štátu je podľa neho zriedkavá.
"Vy hovoríte o tom, že riadiť štát je komplexná problematika, ktorú by sme my nezvládali. Dôkazom, že to nezvládate vy, sú tisíce ľudí na námestiach," oponovala Ďuriš Nicholsonová.
Prieskumy hovoria jednoznačne
Krátko pred piatkovými (16. 11.) protestmi boli zverejnené prieskumy verejnej mienky, ktoré podľa Číža hovorili jednoznačne.
"V dnešnej situácii nikto zásadne vládu neatakuje, prieskumy naznačujú, že pokiaľ by došlo k predčasným voľbám, destabilizuje to štát," vysvetlil s tým, že protesty môžu byť podľa neho spolitizované.
"Vy nedokážete uveriť, že tí ľudia sú tam z čistého presvedčenia," oponovala Ďuriš Nicholsonová na margo politického pozadia protestov.
"Robíte nejaké akcie a reakcia je tam vonku na uliciach. Tvrdíte, že sa držíte vo vláde, lebo sa bojíte, že po voľbách žiadna vláda nevznikne. Nechajte to na ľudí," uzavrela.
Príliš nežná revolúcia
Politici neobišli ani 29. výročie Nežnej revolúcie. Miroslav Číž povedal, že v súvislosti s pádom komunistického režimu pred 29 rokmi boli prijaté príslušné zákony, ktoré sú postačujúce.
Ďuriš Nicholsonová tvrdí, že predstavitelia komunizmu sa mali rázne odsúdiť.
"S odstupom času je možné priznať si, že revolúcia síce bola nežná, ale príliš nežne sme sa rozlúčili s jednotlivcami, ktorí ten systém vybudovali. Niektorí tí ľudia tu zostali. Bolo veľmi dôležité ich rázne odsúdiť a potrestať," vraví na margo toho, že takmer v každej ponovembrovej vláde bol predstaviteľ s komunistickou minulosťou.
Číž si nemyslí, že sa mali z verejného života vylúčiť komunistickí predstavitelia.
"Demokracia mala prispieť k tomu, aby sme vylúčili istý typ myslenia alebo správania ľudí, a tých absolútne vylučujeme z verejného života? Veď sme na túto tému prijali príslušné zákony, napríklad o odsúdení komunistickej totality. Ani v jednom zákone sme nepovedali, že ak bol niekto bývalý komunista, nemôže byť súčasťou spravovacích procesov v tejto krajine," priblížil Číž.
Poslanec súčasne dodal, že pokiaľ vznikne komunistická strana a funguje legitímne, rešpektuje ju.
Odsúdenie totality
Podľa Ďuriš Nicholsonovej by sa malo k odsúdeniu oboch totalít, ktoré postihli Slovensko, pristupovať rovnako.
"Mala by sa zmeniť vymožiteľnosť práva, tá je absolútne nulová, pokiaľ ide o boj so šírením fašistickej ideológie, tak aj šírením komunistickej ideológie. Myslím si, že tak, ako ideme po ľuďoch, ktorí dnes sedia v parlamente a sú šíriteľmi fašistickej ideológie, tak by sme mali ísť po ľuďoch, ktorí sú šíriteľmi komunizmu," tvrdí.
"Politici, pokiaľ ide o odkaz Novembra 89, musia urobiť všetko preto, aby sa ľuďom na Slovensku žilo lepšie," zdôraznil Číž.
Chce to podľa neho debatu, v akom stave sa naša krajina reálne nachádza. "Ide o diskusiu, aké sú skutočné možnosti Slovenska, a nie permanentnú konfrontáciu," dodal.
Aby sa odkaz Novembra 89 naplnil, musia podľa Ďuriš Nicholsonovej z verejného života odísť konkrétni ľudia.
"Myslím si, že to musíme očistiť od ľudí, ktorí sú jednak pozostatkami toho komunistického režimu a jednak ľudí, ako napríklad pán Danko. Ten signál, že nebol schopný prevziať politickú zodpovednosť, je veľmi smutný odkaz, ako keby také pošliapanie odkazu Novembra 89. On je symbolom pošliapania odkazu Novembra 89," dodala.